Św. Kajetan z Thieny 7 sierpnia.

Święty pochodził z książęcej rodziny zamieszkałej w Rzeczypospolitej Weneckiej, w miejscowości Vicenza. Bywa on nazywany Kajetanem z Thieny, ponieważ stamtąd pochodził jego ojciec. Podobno po urodzeniu matka uczyniła akt ofiarowania swego syna na służbę Bogu i Jego Najświętszej Matce, ale nie od razu książę Gaetano zdecydował się na wybranie drogi duchownej – musiała minąć połowa jego ziemskiego życia, nim odkrył powołanie do kapłaństwa.

Tymczasem podjął studia prawnicze w niedalekiej Padwie, które uwieńczył w roku 1504 doktoratem z prawa rzymskiego i kościelnego. Dwa lata później udał się do Rzymu, aby przyjąć urząd protonotariusza papieskiego. Wybór dworu Najwyższego Pasterza na miejsce wykonywania swego zawodu wybrał Kajetan nieprzypadkowo, od dziecka bowiem był bardzo pobożny, a wśród dostatku i szacunku zawsze zachowywał tak daleko posuniętą pokorę, że wiele osób czyniło mu przymówki, iż tak skromne mniemanie o sobie nie przystoi człowiekowi z takim pochodzeniem i na takim stanowisku. Już po studiach angażował się spontanicznie w działalność dobroczynną, nawiedzając szpitale i przytułki.

W roku 1508 otrzymał zgodnie z dawną praktyką dwa probostwa (takim świeckim proboszczem był na przykład nasz Jan z Czarnolasu). W trzydziestym szóstym roku życia, usłyszawszy o działającym od niedawna we Włoszech Towarzystwie Bożej Miłości, którego celem była praca na rzecz podniesienia moralności w społeczeństwie i danie przeciwwagi szerzącej się rewolucji protestanckiej, Święty postanowił przyłączyć się do jego dzieła jako kapłan. Spełnił się w taki sposób ślub, jaki matka Kajetana złożyła Panu Bogu i Maryi.

Uczestniczył następnie w... Św. Kajetan z Thieny
szuirad1
szuirad1
Św Sykstus II, papież i męczennik 7 sierpnia .:ILG:. - Czytelnia: 7 sierpnia - Św. Sykstus II