tommy1
884

KAPŁANI POSŁUGUJĄCY NA UKRAINIE TO GIGANCI DUCHA

O. DR T. RYDZYK CSSR PO WIZYCIE WE LWOWIE:
17 listopada 2022
Radio Maryja

To są giganci ducha. Pracują w bardzo trudnych warunkach. Byłoby piękne, gdyby Polacy zechcieli pomagać tym kapłanom – mówił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, odnosząc się w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja do posługi kapłanów na Ukrainie.

O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR udał się w poniedziałek z wizytą do Lwowa, podczas której spotkał się z posługującymi tam kapłanami rzymskokatolickimi, m.in. metropolitą lwowskim, ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim.

– Mogłem być na spotkaniach z księżmi. Najpierw w katedrze lwowskiej, wieczorem sprawowana była Msza św., w której uczestniczyło 50 księży, w tym trzech biskupów. Eucharystii przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Mszę św. koncelebrowali także ks. bp Edward Kawa oraz ks. bp Łukasz Buzun, który głosi rekolekcje dla kapłanów posługujących na Ukrainie. Następnie spotkaliśmy się z kapłanami – mówił Dyrektor Radia Maryja.

Katedra lwowska to miejsce o szczególnym znaczeniu. Znajduje się tam cudowny obraz Matki Bożej, przed którym w czasie potopu szwedzkiego złożył śluby król Jan Kazimierz.

– Tam każdy kamień mówi. Niesamowita historia. Niesamowita historia i tego zmagania o prawdę, o dobro, o Ewangelię. Tak, piękne miasto – Lwów – podkreślał redemptorysta.

O. dr. Tadeusz Rydzyk CSsR podkreślił ogromne zaangażowanie posługujących na Ukrainie duchownych rzymskokatolickich i sióstr zakonnych.

– To są giganci ducha. Pracują w bardzo trudnych warunkach. Ukraina, jak wiemy, jest dwa razy większa od Polski. Polska ma ponad 312 kilometrów kwadratowych, Ukraina zaś ponad 603 kilometry kwadratowe – zaznaczył Dyrektor Radia Maryja.

W trudnych czasach Związku Sowieckiego w samej archidiecezji lwowskiej działało tylko sześć Kościołów rzymskokatolickich, jednak kapłani z tej diecezji nie poddawali się w wysiłku na rzecz ewangelizacji.

– Ci kapłani trwali i teraz też trwają. Mają bardzo trudne warunki. Jak parafia liczy 70 osób, to już jest dobrze. Są i mniejsze wspólnoty, ale ci księża są, ewangelizują, pracują. Zapytałem, jak wytrzymują też materialnie. Ksiądz, jeżeli ma intencje mszalne, to ma jako tako warunki do życia. Mówię „jako tako”, bo intencje dostają przeważnie z Zachodu. (…) Od strony materialnej są bardzo ciężkie warunki – mówił redemptorysta.

Do tego dochodzi renowacja czy budowa świątyń, dodatkowo utrudniona przez skomplikowaną sytuację z pozwoleniami na budowę kościołów rzymskokatolickich.

– Inaczej jest z kościołami grekokatolickimi. (…) Życzę, żeby te relacje pomiędzy Kościołem łacińskim, duchownymi łacińskimi, wiernymi łacińskimi a grekokatolikami się poprawiły. Żeby grekokatolicy bardziej popatrzyli na łacinników jak na braci. Na braci w tej samej wierze, w tym samym wyznaniu i m.in. pooddawali kościoły, które wcześniej pozabierali – zwrócił uwagę Dyrektor Radia Maryja.

Księża rzymskokatoliccy pełnią swoją gorliwą posługę na Ukrainie w dużej mierze dzięki wsparciu z Polski. W tym dziele przydałaby się jednak jeszcze większa pomoc.

– To byłoby piękne, gdyby Polacy zechcieli pomagać tym kapłanom – stwierdził o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Redemptorysta podczas swojej wizyty na Ukrainie odwiedził także miejsca, gdzie tymczasowo rezydują uchodźcy ze wschodu kraju, w tym dzieci.

– Ile lęku w tych dzieciach… Serce ściskało, patrząc na nie – zaznaczył duchowny.

Ukraińskim uchodźcom bardzo mocno pomaga Kościół, szczególnie polski.

– To jest piękne. Trzeba pomóc. Te dzieci są jakimś – powiedziałbym – krzykiem przeciwko niesprawiedliwości, przeciwko wojnie – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Podkreślił, że okrucieństwo związane z wojną jest efektem braku Jezusa w życiu człowieka. Przeciwdziałają temu kapłani tacy jak ks. abp Mieczysław Mokrzycki i inni duchowni posługujący na Ukrainie, którzy wytrwale głoszą Chrystusa.

– To są giganci ducha (…). Mają bardzo trudne warunki materialne, a mimo to budują kościoły – zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Spotykają się oni z dużym oporem ze strony urzędników ukraińskich, u których wciąż przejawiają się antypolskie sentymenty. Zdaniem redemptorysty powinny one zostać odrzucone, bowiem zarówno Polacy, jak i Ukraińcy stanowią część jednej, słowiańskiej rodziny.

– My nie jesteśmy przeciwko sobie. Polacy przebaczają i tamte mordy, i wszystko. Z tamtej strasznej historii nauczmy się jeszcze bardziej, żebyśmy byli braćmi, siostrami. Jesteśmy braćmi, siostrami naszego Odkupiciela, Chrystusa, jesteśmy dziećmi Bożymi – zwrócił uwagę dyrektor Radia Maryja.

Całość rozmowy z o dr. Tadeuszem Rydzykiem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj

Tagi: o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Udostępnij

Zobacz także