Join Gloria’s Christmas Campaign. Donate now!
Clicks80
Peter(skala)

Zaverečný dokument zo Synody o Amazonie sa má zverejniť 25-27.10.2019

Vatikán, 15.10.2019 (KAP) 025 649 – Pápež František povolal viedenského arcibiskupa, kardinála Christopha Schönborna do Komisie pre vypracovanie záverečného dokumentu Synody biskupov o Amazónii. Oznámil to prefekt vatikánskeho Dikastéria pre komunikácie, Paolo Ruffini, v utorok popoludní na brífingu v Ríme.
V pondelok popoludní mal viedenský arcibiskup po prvý raz príhovor v synodálnej aule. V jazykových skupinách je zastúpený v prvej z dvoch talianskych skupinách.
Okrem kardinála Schönborna menoval František do tohto 13-členného grémia aj prezidenta Pápežskej akadémie vied, argentínskeho biskupa v Ríme Marcela Sancheza Soronda, arcibiskupa z Ascuncionu v Paraguaji, Edmunda Ponciana Valenzuelu a rímskeho saleziána a duchovného pastiera mladých Prof. Rossana Salu.
Už v prvý deň zasadania synody si jej účastníci zvolili zo štyroch členov redakčného tímu – sú to: Biskup Mario Antonio Da Silva z Brazílie, predseda Biskupskej konferencie Peru Hector Miguel Cabrejos Vidarte, kolumbijský biskup Nelson Jair Cardona Ramirez a arcibiskup Sergio Alfredo Gualberti Calandrina z Bolívie.
Návrh záverečného dokumentu vypracuje osem synodálnych otcov spolu s generálnym relátorom synod kardinálom Claudiom Hummesom, generálnym sekretárom synod Lorenzom Baldisserim, zástupcom generálneho sekretára biskupom Mariom Grechom a oboma mimoriadnymi sekretármi – kardinálom Michaelom Czernym a biskupom Dávidom Martinezom de Aguirre Guinea. Po pozmeňujúcich návrhoch ho potom aj zredigujú.

Hlasovanie 26. októbra

Trojtýždenná synoda sa začala 6. októbra a nesie sa pod názvom:
„Amazónia – nové cesty pre Cirkev a celostná ekológia“.

Stretnutie biskupov sa zameriava na škody na životnom prostredí v oblasti Amazónie a ich sociálny dopad. Pozornosť sa sústreďuje aj na potreby domorodcov a pastoráciu obrovského a ťažko prístupného regiónu Amazónie. Diskutuje sa aj o vysviacke ženatých otcov rodín, o prenesení vedúcich úloh na laikov, aj o nových úradoch pre ženy v Cirkvi.

Synoda zasadá striedavo v pléne a v malých jazykových skupinách. V stredu a vo štvrtok je opäť na programe poradenstvo v malých skupinách. Potom sa výsledky z neho prednesú v pléne predtým, než redakčná rada vypracuje návrh záverečného dokumentu. Ten má byť prezentovaný synodálnym otcom 21. októbra a následne sa prediskutuje v pracovných skupinách.

Záverečná verzia dokumentu sa má prezentovať v synodálnej aule 25. októbra a 26. októbra sa bude o nej hlasovať na poslednom všeobecnom zhromaždení
.

To, či sa text uverejní, je na rozhodnutí pápeža. Synoda sa končí v nedeľu 27. októbra. …

Z Rakúska sa na synode zúčastňuje aj biskup Ervín Kräutler (80), ktorý bol v r. 1981-2015 biskupom amazonskej prelatúry Xingu. Ten presadzuje vysviacku ženatých mužov, aj diakonát žien. Na synode bol zvolený za člena informačnej komisie synody. Toto 10-členné grémium hrá podstatnú úlohu pri zverejňovaní tém, o ktorých sa radia synodálni otcovia – biskupi, rehoľníci, zástupcovia domorodcov a experti spoločne s pápežom.