Clicks15
tr.news

Francis: Sırada Duvara Karşı Takdis Mi Var?

İnsanları kendisini "sıktığını" düşünen Francis, aziz biyografisi yazarı Austen Ivereigh ile gerçekleştirdiği TheTablet.co.uk röportajında (8 Nisan) şunları söyledi:

"Bu durum, beni öz zihin meşguliyetimden çıkarıyor" ve "benim de bencillik alanlarım var." Francis'in yeni mantrası ise "yaratıcılık". Farklı şekillerde tam on kez dile getirdi.

Yine, “birkaç Avrupalı politikacıyı”, “popülist konuşmalar” ve "siyasi kararlar" ile suçlayarak Hitler kartını oynuyor, ancak isim verme konusunda cesaretten yoksun.

Daha iyi bir ekonomi için çözümü ise şöyle: “Artık, doğayı tüketmekten ve kötüye kullanmaktan onu düşünmeye geçmenin zamanı geldi.” Buna “münzevi boyutu” diyor.

Francis, hastanedeki hastalara duvar ötesinden günah bağışlanması sunmak isteyen ancak karşısında bağışlamanın sadece bizzat verilebileceğini söyleyen “kanon avukatlarını” bulan bir piskopostan bahsediyor.

Yine de Francis piskoposu işe yaramaz ve gnostik istismarlarına devam etmeye teşvik etmiş. Bu Francis için “Ruh özgürlüğü” ve “Kilise, kurumlar ardına kapalı kalmış değil". Eğer böyleyse, piskopos kahvaltı ekmeğini de duvarlar arkasından kutsayabilir.

Olumlu bir yanı da şu: Francis, “Günümüzde Down Sendromlu insanlarla tanışmanın çok sıra dışı olduğunu” eleştiriyor, çünkü bir kez tespit edildiklerinde “bir kenara atılıyorlar”.

Resim: © Mazur, CC BY-NC-SA, #newsLmcmtbqkma