szuirad1
448

Św Józef Sebastian Pelczar, biskup 19 stycznia

Św. Józef Sebastian Pelczar przyszedł na świat 17 stycznia 1842 roku w Korczynie koło Krosna, jako trzecie (z czworga) dziecko Wojciecha i Marianny z Mięsowiczów. Jeszcze przed jego narodzeniem matka ofiarowała swe dziecko Najświętszej Pannie.

Został ochrzczony dwa dni po urodzeniu. Wzrastał w religijnej atmosferze. Po dwóch latach nauki w korczyńskiej szkole rodzice posłali go do szkoły głównej w Rzeszowie, a następnie do gimnazjum. Po ukończeniu szóstej klasy wstąpił do niższego seminarium, zaś w roku 1860 rozpoczął studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.

W 1864 roku przyjął święcenia kapłańskie, a po nich przez półtora roku był wikariuszem w Samborze. Lata 1865-1868 spędził w Rzymie, gdzie studiował jednocześnie prawo kanoniczne i teologię, otrzymując dwa doktoraty. Z Wiecznego Miasta oprócz pogłębionej wiedzy wyniósł wielką miłość do Kościoła i papiestwa. Wkrótce po powrocie do kraju został wykładowcą w przemyskim seminarium, a następnie przez 22 lata pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyrazem uznania ze strony społeczności akademickiej było powierzenie mu godności rektora najstarszego polskiego uniwersytetu.

Ksiądz Pelczar prowadził także działalność społeczną i charytatywną. W 1891 roku z jego inicjatywy powstało Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej, które oprócz celów religijnych spełniało też zadania społeczne.

Przejęty głęboką troską o dziewczęta zagrożone moralnie, a także... Józef Sebastian Pelczar
szuirad1
Św Henryk z Uppsali, biskup i męczennik 19 stycznia .:ILG:. - Czytelnia: 19 stycznia - Św. Henryk
szuirad1
Św Kanut Leward, król i męczennik 19 stycznia .:ILG:. - Czytelnia: 19 stycznia - Św. Kanut Leward
2 more comments from szuirad1
szuirad1
Św Makary Wielki, opat 19 stycznia .:ILG:. - Czytelnia: 19 stycznia - Św. Makary Wielki
szuirad1
Św Mariusz, męczennik 19 stycznia .:ILG:. - Czytelnia: 19 stycznia - Św. Mariusz