Clicks119
Coburg

Nemecký farár: „Chýba mi moja Cirkev.“

Mainz, 11.5.2020 (kath.net) 026 314 - „Chýba mi moja cirkev. Chýba mi môj pápež. Chýba mi môj biskup. Chýbajú mi teológovia morálky v mojej cirkvi.
Takto vyjadril svoje pocity Dr. Georg Rheinbay, farár Farského kurátorstva sv. Michaela Hackenheima v nemeckej Diecéze Mainz v homílii v nedeľu.
„Ľudstvo sa na nachádza v hlbokej kríze, ktorá obopína celý svet. A moja cirkev sa ukrýva. Nemecko prežíva najťažšiu krízu od druhej svetovej vojny, A moja cirkev sa ukrýva.“ Myslel tým nemeckú katolícku cirkev, ako vysvetlil.
„Cirkev sa vyhlasuje sa nadbytočnú. Tým neplní dve úlohy: Necháva spoločnosť v štichu. Necháva svojich vlastných veriacich v štichu. Spolková vláda a krajinské vlády stoja pred úlohou robiť také eticky relevantné rozhodnutia ako nikdy predtým v histórii. Týkajú sa existencionálne 82 miliónov ľudí v ich každodennom živote. Zodpovední politici musia veci dobre zvažovať. A ide o otázky života a smrti. A katolícka cirkev v Nemecku? Je neprítomná. Mlčí. Ukazuje, že je nadbytočná pre nemeckú spoločnosť.
Niet tu ani slova jediného biskupa, nehovoriac už o biskupskej konferencii. Ani slova jediného teológa morálky, nehovoriac o celej teologickej fakulte. Ani slova od katolíckych organizácií či združení.“
Farár Rheinbay kritizoval aj vetu „Ide o ľudské životy“: „Táto veta má ospravedlniť všetky zásahy politiky do nášho života, no veci treba dobre zvažovať. Každý rok umiera v Nemecku 120 000 ľudí na nikotín, 3000 z nich boli iba pasívni fajčiari. Kde je zákon, ktorý od dnes zakazuje každé fajčenie v Nemecku? Ide o 120 000 ľudských životov ročne! V Nemecku je ročne 3000 mŕtvych v dopravných nehodách. A napriek tomu sa nezakazuje cestná doprava – lebo sa uvažuje. Iba pri mŕtvych na koronu chýba každé zvažovanie situácie. A ten, kto sa o také uvažovanie pokúsi, toho okamžite prezentujú ako cynického človeka, ktorý pohŕda ľuďmi. Vlastne by mala cirkev k tomu niečo povedať! Veď 2000 rokov zvažuje veci vo svojej etike.
No aj svojich veriacich necháva cirkev v Nemecku v štichu.“
„Dnes biskupi dovoľujú štátu jednoducho vládnuť aj v cirkvi dokonca aj v oblasti udeľovania sviatostí! Nesmiem pokrstiť nijaké dieťa, iba ak by bolo v nebezpečí ohrozenia života. Nesmiem sobášiť. Nesmiem sláviť Eucharistiu so všetkými. Nesmiem prísť k umierajúcim domov, sprevádzať ich, priniesť im sväté prijímanie a udeliť pomazanie chorých,“ povedal nemecký farár.