Posledný príhovor kardinála Tomka: Nezabúdajte na modlitbu – takú jednoduchú vec, ale dôležitú

Slovenských pútnikov v Ríme privítal v apríli aj kardinál Jozef Tomko. V Aule Pavla VI. pred stretnutím s pápežom Františkom im povedal, že reprezentujú celú našu vlasť. Prinášame vám jeho posledný príhovor

Na snímke kardinál Jozef Tomko

„Vďaka vám všetkým,” povedal. V príhovore sa opýtal: „Za čo chceme poďakovať? Komu chceme poďakovať? Za lásku Svätého Otca voči nám, voči malému Slovensku”. Kardinál Tomko povzbudil pútnikov, aby nezabúdali na modlitbu, na jednoduchú, ale dôležitú vec.

„A zakončiť by som chcel s prosbou, aby sme nezabúdali na modlitbu. „Hlavne na to je povolaný Boží ľud. Klaňať sa, modliť sa, kráčať, putovať, konať pokánie a pri tom všetkom cítiť pokoj a radosť, ktorú nám dáva Pán.” Modlíme sa aj za seba navzájom. Ja si vás nosím v srdci. Ešte raz, buďte tu všetci vítaní,” dodal slovenský kardinál Jozef Tomko.

Slovenským pútnikom zhromaždeným v Aule Pavla VI. sa počas očakávania príchodu Svätého Otca prihovoril kardinál Jozef Tomko. Emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov ich oslovil týmito slovami:

„Drahí rodáci!

Vítam vás tu, v Ríme, na tejto národnej slovenskej púti, pri ktorej chceme poďakovať Svätému Otcovi Františkovi za jeho návštevu na Slovensku, ktorú tak trochu zverejnil počas tlačovej konferencie pri návrate z Bagdadu. Reprezentujete celú našu vlasť, spolu so štátnymi i cirkevnými predstaviteľmi. Vďaka vám všetkým.

Za čo chceme poďakovať? Za lásku Svätého Otca voči nám, voči malému Slovensku. Jeho návštevu som sledoval v televízii a mám pred očami veľké zástupy ľudí pred Prešovskou halou, ale aj na veľkom priestranstve pred bazilikou v Šaštíne, osobne som sa zúčastnil v Košiciach na stretnutí s mládežou. Veľmi ma potešilo pri srdci, keď som videl toľko mladých ľudí, mladé rodiny s deťmi, keď som počúval svedectvá, ktoré hovorili o odhodlaní hľadať Pravdu, bojovať, o odvahe vstávať po zlyhaní.

Je to prejav nádeje, ktorú teraz tak veľmi potrebujeme, keď vychádzame z pandémie, ktorá zanechala stopy v mnohých rodinách. Je to nádej, ktorú potrebujeme aj teraz, v čase vojny u našich susedov.

Svätý Otec nám ďalej pripomenul, ako je dôležité vrátiť sa k našim koreňom, v našich rodinách – pamätať na otcov, na starých rodičov, na dobré vzťahy v našich rodinách.

A zakončiť by som chcel s prosbou, aby sme nezabúdali na modlitbu – takú jednoduchú vec, ale dôležitú. Na modlitbu. Hlavne na to je povolaný Boží ľud. Klaňať sa, modliť sa, kráčať, putovať, konať pokánie a pri tom všetkom cítiť pokoj a radosť, ktorú nám dáva Pán. Modlime sa aj za seba navzájom. Ja si vás nosím v srdci.

Ešte raz, buďte tu všetci vítaní, v tom našom Ríme!“

Pápež František kardinála Jozefa Tomka pri audiencii osobitne pozdravil v úvode svojho príhovoru na záver, keď kardinál ako prvý prišiel podať ruku Svätému Otcovi. Vo príhovore pápež František urobil najstaršiemu členovi kardinálskeho zboru kompliment, že vyzerá mladší než on sám:

„Srdečne pozdravujem kardinála Jozefa Tomka, ktorého prítomnosť nám dáva pocítiť, že Cirkev je rodina, ktorá si vie ctiť starobu ako dar.“ „Ale mám pochybnosť, zdá sa byť mladším odo mňa!“ – dodal s humorom Svätý Otec.

HS
Peter(skala)
Tragický víkend: Známeho bratislavského trénera († 33) oplakávajú aj celebrity
akože 33 ročný trener fitka skolaboval od slnka?
Haluuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuz
Fitnescentra su zname tým že ked chceli mať otvorene, museli byť zaočkovaní a teraz to tu máme: smrť po očkovaní.