Clicks76
osdamen
1

Prezydent Rosji Władimir Putin releguje obcą agenturę z Rosji.

Prezydent Rosji Władimir Putin

releguje obcą agenturę z Rosji.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, zgodnie z którą media zagraniczne w tym kraju będą mogły być uznawane za „zagranicznych agentów”. Poinformowała o tym w sobotę agencja TASS.
Tym samym prawo to, uchwalone 15 listopada przez niższą izbę rosyjskiego parlamentu – Dumę Państwową i zatwierdzone 22 listopada przez jego wyższą izbę – Radę Federacji, weszło w życie.
Zgodnie z ustawą, za „zagranicznych agentów” będzie można uznać media zagraniczne o różnej formie prawnej – „osoby prawne zarejestrowane na terytorium obcego państwa”, jak i „struktury zagraniczne niemające formy osoby prawnej”. Chodzi o podmioty „rozpowszechniające dla nieograniczonego kręgu osób materiały i wiadomość drukowane, audiowizualne i inne”.
Kryterium, na którego podstawie taki podmiot zaliczony zostanie do „mediów zagranicznych”, stanowić będzie otrzymywanie funduszy „lub innego majątku” od obcych państw, ich organów państwowych, obywateli innych krajów, organizacji międzynarodowych „lub osób przez nie upoważnionych”.
Do mediów – „zagranicznych agentów” stosować się będą analogiczne zasady, które obowiązują obecnie w Rosji wobec organizacji pozarządowych mających status „zagranicznego agenta”. To m.in. restrykcyjne wymogi dotyczące sprawozdawczości oraz nakaz oznaczania swoich materiałów informacją o statusie „zagranicznego agenta”.
Uchwalone przepisy nie wymieniają konkretnych mediów. W zeszłym tygodniu rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości ostrzegło rosyjską redakcję Radia Wolna Europa/Radio Swoboda oraz rozgłośnię Głos Ameryki o możliwości nałożenia na nie restrykcji przewidzianych w ustawie o mediach – „zagranicznych agentach”.
Przepisy zostały zaprezentowane jako odpowiedź na działania podjęte w USA wobec działającej tam stacji RT America – kanału państwowej rosyjskiej telewizji RT.
RP, PAP
Rafał_Ovile
Dobre rozwiązanie dla ochrony suwerenności kraju ponieważ n.p. media w Polsce oddane przez "elity" III RP obcemu kapitałowi odgrywają dzisiaj kluczową rolę w blokowaniu częściowo dobrych rozwiązań dla Polski przez te same "elity". Niestety, z racji braku suwerenności narodu i państwa polskiego analogiczne rozwiązanie ustawodawcze w tym momencie jest nie możliwe. (ew. tylko dla mediów rosyjskich …More
Dobre rozwiązanie dla ochrony suwerenności kraju ponieważ n.p. media w Polsce oddane przez "elity" III RP obcemu kapitałowi odgrywają dzisiaj kluczową rolę w blokowaniu częściowo dobrych rozwiązań dla Polski przez te same "elity". Niestety, z racji braku suwerenności narodu i państwa polskiego analogiczne rozwiązanie ustawodawcze w tym momencie jest nie możliwe. (ew. tylko dla mediów rosyjskich i ich sojuszników). Inne agentury obcych państw, n.p. niemieckie, mają dużo swobody w działaniu medialnym i czynią znacznie więcej szkody celem utrwalania neokolonialnego statusu Polski , między innymi w procederze wytransferowywania zysków z kieszeni Polaków do Niemiec i innych krajów.