Clicks1.3K
pl.news
1

Egipt: mnich stracony za zabójstwo

Egipskie władze dokonały w niedzielę egzekucji wyrzuconego z kapłaństwa koptyjskiego mnicha Izajasza (Wael Saad Theodore). Metodą egzekucji w Egipcie jest zazwyczaj powieszenie.

Izajasz został skazany w 2019 roku za zamordowanie w lipcu 2018 roku biskupa Epifaniusza (+64), opata prężnie działającego Wielkiego Klasztoru św. Makarego na północ od Kairu. W klasztorze tym mieszka 150 mnichów. Epifaniusz, z wykształcenia lekarz, został zabity żelaznym prętem.

Skazaniec był jednym z sześciu mnichów, którzy byli w stałym konflikcie z Epifaniuszem, m.in. nie słuchali jego poleceń, np. opuszczali klasztor bez pozwolenia.

Po aresztowaniu Izajasz przez prawie miesiąc pozostawał nierozpoznany. Jego zeznania były wymuszone torturami, w tym 22-godzinnym przesłuchaniem. Ten zaprzeczył im przed sędzią.

Wyrok śmierci został utrzymany w mocy w apelacji. Najwyższa sunnicka władza muzułmańska w Egipcie zatwierdziła wyrok śmierci.

Rodzina mnicha potwierdziła Amnesty International, że egzekucja odbyła się o świcie. Krewni nie zostali wcześniej poinformowani.

Inny mnich, Philotheos (Raymond Rasmi Mansour) również został skazany na śmierć za pomoc w dokonaniu zbrodni. Wyrok ten został później zamieniony na dożywocie.

Grafika: © Ian McKellar, CC BY-SA, #newsCobhiplrle