Bos016
277
EWANGELIA (Mk 8, 1-10) Drugie rozmnożenie chleba Słowa Ewangelii według Świętego Marka W owym czasie, gdy znowu wielki tłum był z Jezusem i nie mieli co jeść, przywołał do siebie uczniów i rzekł im: …More
EWANGELIA (Mk 8, 1-10)

Drugie rozmnożenie chleba

Słowa Ewangelii według Świętego Marka


W owym czasie, gdy znowu wielki tłum był z Jezusem i nie mieli co jeść, przywołał do siebie uczniów i rzekł im: «Żal Mi tego tłumu, bo już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść. I jeśli ich puszczę zgłodniałych do domu, zasłabną w drodze, bo niektórzy z nich przyszli z daleka». Odpowiedzieli uczniowie: «Jakże tu na pustkowiu będzie mógł ktoś nakarmić ich chlebem?»
Zapytał ich: «Ile macie chlebów?»
Odpowiedzieli: «Siedem».
I polecił tłumowi usiąść na ziemi. A wziąwszy siedem chlebów, odmówił dziękczynienie, połamał i dawał uczniom, aby je podawali. I podali tłumowi. Mieli też kilka rybek. I nad tymi odmówił błogosławieństwo, i polecił je rozdać. Jedli do syta, a pozostałych ułomków zebrali siedem koszów. Było zaś około czterech tysięcy ludzi. Potem ich odprawił.
Zaraz też wsiadł z uczniami do łodzi i przybył w okolice Dalmanuty.

Oto Słowo Pańskie.

KOMENTARZ

Potrzeba Boga i Jego miłości


W dzisiejszej perykopie warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Po pierwsze, wielki tłum ludzi trwa przy Jezusie już od trzech dni. Nie chodziło im tylko o uzdrowienie z chorób.

Z pewnością słuchali z uwagą Jego słowa o królestwie Bożym, do którego poczuli się wezwani. Po drugie, ewangelista podkreśla współczucie Jezusa wobec ludzi, którzy wytrwale są przy Nim, ale są zwyczajnie głodni. Większość słuchaczy Jezusa to byli ludzie ubodzy.

Pan Jezus rozumie ich sytuację, rozumie człowieka w potrzebie. On przyszedł na świat po to, aby zaspokoić najgłębszą potrzebę ludzkiego serca, to jest potrzebę Boga i Jego miłości. A z tym wiąże się także pragnienie życia wiecznego.

Trzeci ważny element w tym opisie to sam cud rozmnożenia chlebów i ryb. Nakarmić tak dużą rzeszę może tylko sam Bóg. Oto kim jest Jezus: jest Bogiem, który daje życie, który karmi ludzi, aby mieli siłę, który zaspokaja ich żywotną potrzebę, aby mogli dążyć przez ziemską egzystencję do nieba.

Panie Jezu, modlę się codziennie słowami: „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Panie, potrzebuję Twojej pomocy, aby godnie żyć tu, na ziemi, a przede wszystkim, aby dążyć do nieba. Amen.