Clicks25
POHENIX
1

Ekologizm to zjawisko bardzo niebezpieczne (…) to coś co się narzuca, a ta aktywistka (Greta Thunberg – red.) staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych – powiedział krakowski metropolita ks. abp Marek Jędraszewski.

fot. twitter

KS. ABP. M. JĘDRASZEWSKI: EKOLOGIZM TO ZJAWISKO BARDZO NIEBEZPIECZNE
25 grudnia 2019 18:44/w Informacje, Polska
Radio Maryja


Ekologizm to zjawisko bardzo niebezpieczne (…) to coś co się narzuca, a ta aktywistka (Greta Thunberg – red.) staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych – powiedział krakowski metropolita ks. abp Marek Jędraszewski.

Ksiądz arcybiskup był gościem Telewizji Republika. W trakcie rozmowy był pytany m.in. o to, czy ekologizm stoi w sprzeczności z naukami Kościoła Katolickiego, a dokładniej o manifest, który podpisała między innymi szwedzka aktywistka Greta Thunberg, w którym jedną z tez ma być to, że patriarchat jest przyczyną globalnego ocieplenia.


„To powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, a w imię równości trzeba zerwać z całą tradycją chrześcijańską, bez której my – Europejczycy, nie zrozumiemy się, bo jesteśmy w niej wychowywani od tysiącleci” – odpowiedział duchowny.

„To się kwestionuje przez różne nowe ruchy, a także próbuje się narzucać jako obowiązującą doktrynę. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki, to coś co się na narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych. To jest sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii począwszy od Księgi Rodzajów, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga” – mówił ksiądz arcybiskup,

„Naraz wszystko się kwestionuje, czyli faktycznie kwestionuje się naszą kulturę, odwraca się cały porządek świata, zaczynając od tego, że kwestionuje się istnienie Pana Boga – stwórcy, kwestionuje się także rolę i godność każdego człowieka” – dodał metropolita krakowski.

Ks. abp Marek Jędraszewski podkreślił również, że wszystkie ruchy lewicowe to jedna wielka inżynieria, próba przekształcenia człowieka i świata na swoją modłę.

„Realizm filozoficzny czy chrześcijański polega na tym, że my próbujemy odczytać ten świat. Pytamy o pochodzenie, odczytujemy tajemnice. Ideologia polega natomiast na tym, że są pewne idee, mniej lub bardziej oderwane od rzeczywistości, i siłą próbuje się je wprowadzać w życie ludzi, nie patrząc na koszty. Takim eksperymentem był niewątpliwie komunizm. Niekoniecznie trzeba w ideologii zabijać ludzi fizycznie, ale na pewno dziś próbuje się wyzbyć z nas tego, co decyduje o człowieczeństwie” – tłumaczył ksiądz biskup.