V.R.S.
8584

Nawrócenie Szawła

20 stycznia Roku Pańskiego 2022 minęła 180-ta rocznica cudownego nawrócenia Żyda Alfonsa Ratisbonne. Poniższy fragment pochodzi z listu samego Alfonsa Marii napisanego 12 kwietnia 1842 roku (tłum. za anglojęzycznym wydaniem relacji barona Teodora de Bussiersa: The Conversion of Marie-Alphonse Ratisbonne, New York, które zawiera pełne tłumaczenie ww. listu):

"W środku nocy z 19. na 20. stycznia nagle się obudziłem i ujrzałem przede mną duży, czarny krzyż, o osobliwym kształcie i bez figury naszego Pana. Podjąłem wiele prób by przyćmić ów obraz, ale bezskutecznie. Gdziekolwiek się obróciłem był zawsze przede mną. Nie mogę powiedzieć jak długo to trwało, gdyż w końcu zasnąłem, a kiedy się obudziłem rankiem nie myślałem już o tym. (…) Jeśli ktoś powiedział mi tego ranka “wstałeś jako Żyd, położysz się na spoczynek jako chrześcijanin…” popatrzyłbym na niego jak na przypadek beznadziejnego, niedorzecznego szaleństwa. W ów czwartek, 20. stycznia, po śniadaniu w hotelu i nadaniu listów na pocztę, udałem się na rozmowę z moim przyjacielem Gustawem, pietystą, który właśnie wrócił z kilkudniowego polowania poza Rzymem. Był zaskoczony widząc mnie nadal w Rzymie, powiedziałem mu że powodem mego pozostania było ujrzenie papieża. “Ale wyjadę ostatecznie bez zobaczenia go” powiedziałem “bowiem nie wziąłem udziału w ceremonii w katedrze Piotra choć miałem taką nadzieję”. Gustaw pocieszył mnie ironicznie, mówiąc o innej ceremonii i do tego bardzo osobliwej, która, jak powiedział miała się odbyć przy kościele s. Maria Maggiore. Miał na myśli błogosławieństwo zwierząt i z tego powodu wylał się strumień żartów i sakrazmu, tak jakbyście to sobie mogli wyobrazić w przypadku żyda i protestanta. Rozstaliśmy się około jedenastej, ustalając termin spotkania na następny dzień w celu obejrzenia obrazu namalowanego przez naszego krajana barona de Lotzbeck. Udałem się do kawiarni przy Piazza di Spagna aby obejrzeć gazety i właśnie do niej wszedłem, gdy przy moim boku usiadł pan Edmund Humann i rozmawialiśmy bardzo wesoło o Paryżu, bieżącej sztuce i polityce. Wkrótce dołączył do mnie inny przyjaciel – protestant, pan Lafred de Lotzbeck, z którym odbyłem jeszcze bardziej frywolną rozmowę. Rozmawialiśmy o polowaniu, o wszystkich rodzajach przyjemności, o uciechach karnawału, o wspaniałym wieczorku towarzyskim poprzedniego dnia u księcia de Torlonia. Nie zapomnieliśmy również o fecie mojego nadchodzącego wesela, na które zaprosiłem pana de Lotzbeck i na które obiecał że się stawi.

Jeśli w tym momencie, a było południe, jakaś osoba trzecia podeszłaby do mnie i powiedziała “Alfonsie, za kwadrans będziesz oddawał cześć Jezusowi Chrystusowi, twojemu Bogu i twojemu Zbawicielowi, będziesz leżał twarzą do ziemi w marnym kościele, twoja pierś będzie spoczywała u stóp kapłana w konwencie jezuitów, gdzie następnie spędzisz karnawał, przygotowują się do twojego chrztu, poczujesz że jesteś gotowy ofiarować siebie za wiarę katolicką, wyrzekniesz się świata, jego wystawności, jego przyjemności, twojego majątku, twoich nadziei, twojej jasnej, przyjemnej przyszłości, a, jeśli okaże się to konieczne, wyrzekniesz się także swojej narzeczonej, miłości ze strony swojej rodziny, szacunku ze strony przyjaciół, przywiązania ze strony Żydów… i będziesz miał jedynie jedno dążenie – by podążać za Jezusem Chrystusem i nieść Jego krzyż aż po śmierć” – mówię, że jeśli jakiś prorok wygłosiłby przede mną takie proroctwo, pomyślałbym że mógłby istnieć jedynie jeden człowiek bardziej niż on szalony, człowiek, który byłby w stanie uwierzyć w możliwość jakiejkolwiek równie absurdalnej rzeczy. A jednak to ten absurd i to szaleństwo tworzą dziś moją mądrość i moje szczęście.

Opuściłem kawiarnię i napotkałem powóz pana Teodora de Bussieres. Zatrzymał się i zaprosił mnie na przejażdżkę. Pogoda była wyśmienita i przyjąłem to zaproszenie z przyjemnością. Ale pan de Bussieres poprosił mnie o zgodę na przystanek na kilka minut przy pobliskim kościele S. Andrea delle Fratte, gdyż miał tam jakąś sprawę do załatwienia. Poprosił bym poczekał na niego w powozie, ale wolałem rozejrzeć się po tym niewielkim kościele. Trwały przygotowania do pogrzebu i zapytałem o osobę zmarłego, któremu owe honory miały być czynione. Pan de Bussieres odpowiedział “to jeden z moich przyjaciół hrabia de Laferronnays, jego nagła śmierć jest przyczyną przygnębienie ducha, które możesz obserwować u mnie od jednego czy dwóch dni.” (…) Pan de Bussieres zostawił mnie by poczynić pewne ustalenia co do ław, które miały zostać wydzielone dla rodziny zmarłego. “Nie nadużyję twojej cierpliwości” powiedział “nie będzie mnie zaledwie kilka minut”. Kościół San Andrea delle Fratte był mały, ubogi i niemal pusty. Myślę że byłem prawie jedyną osobą w środku i nie było żadnego dzieła sztuki, które by przykuło moją uwagę. Rozglądałem się mechanicznie, bez jakiejś określonej myśli czy celu. Pamiętam tylko czarnego psa, który wypadł i skoczył przede mną gdy się przemieszczałem… nagle pies zniknął, cały kościół zniknął. Nie widziałem już nic lub raczej, mój Boże, widziałem tylko jeden obiekt!

I jak powinienem go opisać? Żadne, żadne słowa ludzkie nie mogą nawet próbować wysłowić niewysłowionego. Każdy opis, bez względu na jego subtelność, musi z konieczności stanowić poniżenie niewysłowionej rzeczywistości. Leżałem tam, upadły na twarz, skąpany we łzach z sercem kompletnie zajętym i zagubionym kiedy pan de Bussieres przywołał mnie do życia. Nie byłem w stanie odpowiedzieć na jego pospieszne pytania, ale w końcu chwyciłem medalik, który nosiłem na piersi, ucałowałem z żarliwym uczuciem wizerunek Dziewicy, promieniejącej łaską. O tak, zaiste była to ona! Nie wiedziałem gdzie jestem, nie wiedziałem czy byłem Alfonsem Ratisbonne czy nie zostałem tak zupełnie zmieniony, że nie poznaję siebie… Próbowałem odnaleźć swoją tożsamość, lecz bez powodzenia… największa radość zawładnęła mym sercem. Nie byłem w stanie mówić, nie byłem w stanie nic przekazać. Czułem w sobie coś tak strasznego i coś tak świętego, że poprosiłem o księdza… Zaprowadzono mnie do jednego i dopiero na jego polecenie przemówiłem na ile byłem w stanie, na kolanach i z drżącym sercem.

Moimi pierwszymi słowami było wyrażenie wdzięczności dla pana de Laferronnays i konfraterni Notre-Dame des Victoires. Wiedziałem intuicyjnie że pan de Laferronnays modlił się za mnie [przypis: “Pan de Laferronnays zmarł nagle wieczorem 17. stycznia przeżywszy życie w stałej pobożności. Dzień wcześniej, gdy spożywał obiad u księcia Borghese pan de Bussieres polecił młodego Żyda, w którym pokładał tak wielką uwagę jego modlitwom. Pan de Laferronnays okazał szczególne zainteresowanie tym nawróceniem”]. Nie potrafię powiedzieć skąd jak tylko przypisać to prawdom co do których uzyskałem nagle wiedzę i wiarę. Wszystko co mogę powiedzieć to, że kiedy święta Dziewica uczyniła znak swoją ręką, zasłona spadła z moich oczu, nie jedna zasłona, lecz wszystkie zasłony, które mniej otaczały zniknęły, tak jak śnieg topi się w promieniach słońca. Wyszedłem z grobu, z otchłani ciemności i byłem żyjący, doskonale, z wigorem żyjący… a mimo to roniłem łzy. Widziałem przede mną straszne nieszczęścia, z których zostałem ocalony przez Boże miłosierdzie. Drżałem na widok mych niezliczonych grzechów i byłem oszołomiony, rozmiękczony, prawie zmiażdżony poczuciem cudu i wdzięczności. Myślałem o moim bracie z radością wykraczającą poza słowa, a łzy współczucia mieszały się z mymi łzami miłości. Zaiste, tak wielu zstępuje w milczeniu do tej ziejącej otchłani z oczyma zamkniętymi przez pychę lub przez obojętność… idą w dół i zostaną pochłonięci przez tę straszną ciemność… a wreszcie moja rodzina, moja narzeczona, moje biedne siostry. O męko niepokoju! Moje myśli kierowały się ku wam, ukochanym, moje pierwsze modlitwy kierowały się za was!… Czy nigdy nie uniesiecie swych oczu ku Zbawicielowi świata, którego krew zmyła grzech pierworodny? Jak ohydny jest ślad owej zmazy, jak całkowicie usuwa każdy ślad, przez który możemy rozpoznać stworzenie uczynione na obraz Boga!

Pytają mnie skąd mam wiedzę o tych prawdach skoro nigdy nie otworzyłem religijnej książki, nigdy nie przeczytałem nawet stronicy Biblii, a dogmat o grzechu pierworodnym, któremu zaprzeczają lub o którym całkowicie zapomnieli współcześni żydzi nigdy przez najmniejszym moment nie zajmował mych myśli. Zaprawdę powątpiewam czy kiedykolwiek słyszałem słowa, które go wyrażają. Jak się o nich dowiedziałem nie wiem. Wiem tylko że kiedy wszedłem do owego kościoła pozostawałem w głębokiej ignorancji co do każdej z tych rzeczy, a kiedy wyszedłem widziałem wszystkie rzeczy jasno i wyraźnie. Jedyne wyjaśnienie jakie mogę zasugerować to że byłem jak człowiek nagle obudzony ze snu lub raczej człowiek ślepy od urodzenia, którego oczy nagle zostają otwarte. Widzi, lecz nie jest w stanie określić światła, które go oświeca i w którym widzi obiekty swego zdumionego spojrzenia (…)

Świat już dłużej dla mnie nie istniał, podobnie jak moja nieprzychylność wobec chrześcijaństwa, instynkty i uprzedzenia mojego dzieciństwa zniknęły, nie pozostawiając śladu. Miłość do mego Boga tak całkowicie zastąpiła każdą inną miłość, że nawet moja narzeczona ukazała się mi w całkiem innym świetle. Kochałem ją jak ktoś może kochać jak obiekt, który Bóg trzyma Swymi wyciągniętymi rękami, jak cenny dar, który czyni jeszcze droższym jego dawcę. Powtarzam że błagałem mojego spowiednika księdza Villeforta i pana de Bussieres aby zachować nienaruszalną tajemnicę co do tego co mi się przytrafiło. Moim najszczerszym życzeniem było zamknięcie się w klasztorze trapistów i zajęcie wyłącznie sprawami wieczności. A ponadto wyznaję że myślałem iż moja rodzina i moi przyjaciele uznają że oszalałem, że będą się ze mnie naśmiewać i że lepiej dla mnie zważywszy wszystko jest uciec całkowicie od świata – od jego opinii i osądów. Jednakże moi kościelni przełożeni pokazali mi że to pośmiewisko, zarzuty i fałszywe osądy stanowią jedynie część tego kielicha, jaki jest wznoszony do ust każdego prawdziwego chrześcijanina, zachęcili mnie bym przyjął ów kielich i opowiadali jak Jezus Chrystus przepowiedział swoim apostołom cierpienia, męczarnie i udrękę.

Owe uroczyste i owocne słowa były tak dalekie od zniechęcenia mnie, że wzmogły moją wewnętrzną radość. Czułem się gotowy i przygotowany na każdą rzecz i gorąco pragnąłem zostać ochrzczonym. Chcieli wprowadzić pewne przesunięcie “ale” wykrzyknąłem “owi Żydzi, którzy słyszeli nauczanie apostołów byli bez zwłoki chrzczeni, a wy pragniecie mnie odsunąć po tym jak słyszałem Królową Apostołów” (…) W końcu przyszedł na mnie 31. stycznia i znalazłem się w otoczeniu atmosfery czułości i sympatii. Z jaką chęcią poznałbym każdą z owych pobożnych dusz, aby mógł wyrazić moją gorącą wdzięczność. (…) O Rzymie, jakąż łaskę i błogosławieństwo znalazłem w twym świętym łonie. Matka Pana mego i Zbawcy przygotowała wszystko co mnie spotkało. Sprowadziła francuskiego kapłana by wygłosił do mnie przemowę w moim ojczystym języku w uroczystej chwili mego chrztu (…) Nie będę opisywał okoliczności mego Chrztu, mego bierzmowania i mojej Pierwszej Komunii, wystarczy że wspomnę iż otrzymałem wszystkie te niewysłowione łaski jednego dnia z rąk Jego Eminencji kardynała Patriziego, wikariusza Jego Świątobliwości. (…) Zostało dla mnie zarezerwowane ostatnie wielkie pocieszenie. Pamiętacie jak bardzo chciałem ujrzeć Ojca Świętego – zaprawdę ta chęć lub ta ciekawość zatrzymała mnie w Rzymie dłużej niż planowałem. Nie wyobrażałem sobie w jakich okolicznościach moje pragnienie zostanie spełnione. Jako nowo narodzone dziecię Kościoła zostałem przedstawiony Ojcu wszystkich wiernych. (…) Wyznaję że cała królewskość na ziemi wydawała mi się skupiona na głowie tego, który dzierży na ziemi władzę ze strony świata, który ma nadejść, tego kapłana, który jest sukcesorem w nieprzerwanej linii kluczy św. Piotra i najwyższego kapłaństwa Aarona, przedstawiciela samego Jezusa Chrystusa, którego niewzruszony tron zajmuje (…) Listy jakie otrzymałem od mojej rodziny zwolniły mnie od wszelkich zobowiązań i ofiarowuję moją wolność Bogu, by na całe me życie pozostać w służbie Kościoła i mych braci, pod opieką Maryi.”

i jeszcze fragment relacji świadka - pana Teodora de Bussiers:

“Kiedy wróciłem do kościoła [S. Andrea delle Fratte] przez moment nie widziałem [Alfonsa] Ratisbonne. Potem ujrzałem go na kolanach przed kaplicą św. Michała Archanioła. Podszedłem do niego i dotknąłem go trzy lub cztery razy zanim uświadomił sobie moją obecność. Wreszcie zwrócił się ku mnie, jego twarz była skąpana we łzach, złożył swe dłonie i powiedział z wyrazem twarzy, którego żadne słowa nie oddadzą “ach, jak ów człowiek modlił się za mnie”. Stanąłem w zdumieniu. Czułem to co ludzie czują w obliczu cudu. Podniosłem Ratisbonne, poprowadziłem lub raczej prawie wyniosłem z kościoła. Zapytałem o co chodzi i gdzie chce iść. “Poprowadź mnie gdzie chcesz” wydusił “po tym co zobaczyłem posłucham”. Zachęciłem go by wyjaśnił o co mu chodzi ale nie był w stanie, jego emocje były zbyt silne i głębokie. Wyciągnął cudowny medalik i pokrył go pocałunkami i łzami. Zaprowadziłem go z powrotem do jego apartamentu i mimo moich powtarzanych pytań nie mogłem z niego wydostać nic oprócz wykrzyknień przerywanych głębokimi westchnieniami. “Ach jakie szczęście mnie spotkało. Jak dobry jest Pan. Jaka pełnia łaski i szczęścia, jak nieszczęsny jest los tych, którzy nie wiedzą”. Potem zaczął płakać na myśl o heretykach i niewierzących. W końcu zapytał mnie czy nie uważam go za szaleńca. “Nie” rzekł “jestem przy zdrowych zmysłach, nie oszalałem, każdy wie że nie jestem szalony”. Owo gwałtowne uczucie stopniowo się wyciszało (…) Błagał mnie żebym zabrał go do spowiednika, chciał wiedzieć czy może otrzymać Chrzest święty bowiem nie mógł teraz bez niego żyć, wzdychał do błogosławionych męczenników, których cierpień przedstawienia widział na ścianach S. Stefano Rotondo. Powiedział że nie udzieli mi żadnego wyjaśnienia swojego stanu dopóki nie otrzyma na to zezwolenia od kapłana “albowiem to co muszę powiedzieć” dodał “jest tego rodzaju że mogę to powiedzieć jedynie klęcząc”. Zabrałem go niezwłocznie do Il Gesu, do księdza de Villefort, który prosił go o wyjaśnienia. Wtedy Ratisbonne wyjął swój medalik, ucałował go, pokazał nam i oznajmił: “widziałem ją! widziałem ją!” a jego uczucia ponownie przytłumiły jego słowa. Jednak szybko odzyskał spokój i złożył oświadczenie. Podaję je jego własnymi słowami:

"Byłem przez kilka chwil w kościele, gdy nagle doznałem nieopisanego zaniepokojenia umysłu. Podniosłem oczy, budynek zniknął przede mną, jedna jedyna kaplica, jakby to powiedzieć, zbierała i skupiała całe światło i wśród tej światłości ujrzałem stojącą na ołtarzu wzniosłą, odzianą dostojnie, pełną majestatu i słodyczy, Dziewicę Maryję tak jak jest ukazana na moim medaliku. Siła nie do odparcia przyciągnęła mnie do niej, Dziewica uczyniła znak swoją dłonią że powinienem uklęknąć, a potem wydała się powiedzieć: dobrze! Nie powiedziała ani słowa, ale wszystko zrozumiałem" (…) Jedno słowo uderzyło nas szczególnie głębią swej tajemnicy: nie powiedziała ani słowa, ale wszystko zrozumiałem. Zaiste wystarczyło posłuchać Ratisbonne – wiara katolicka wydzielała się z jego serca jak cenna perfuma ze szkatułki, która ją zawiera, ale nie może objąć. Mówił o Realnej Obecności jak człowiek, który wierzył w nią całym swym jestestwem, ale to wyrażenie jest zbyt ułomne, mówił jak ktoś, dla którego była ona obiektem bezpośredniego doznania. Opuściwszy ks. de Villeforta udaliśmy się złożyć Bogu dziękczynienie najpierw do Santa Maria Maggiore, ukochanej bazyliki świętej Dziewicy, potem do św. Piotra. Nie było możliwe wyciągnąć z nich Ratisbonne jak tylko znalazł się w tych kościołach. “Och” powiedział do mnie ciepło dotykając mych rąk “teraz rozumiem miłość jaką katolicy otaczają swoje kościoły i pobożność jaka prowadzi ich by je ozdabiać i przystrajać… Jak dobrze tu być! ktoś mógłby nie chcieć już nigdy stąd wyjść… to już nie ziemia, to przedsionek nieba.”

Przy ołtarzu Najświętszego Sakramentu Rzeczywista Obecność Jezusa przytłoczyła go tak, że był na granicy omdlenia i musiałem go odprowadzić, tak strasznym wydawała mu się obecność przed żywym Bogiem ze zmazą grzechu pierworodnego spoczywającą na nim. Pospieszył by znaleźć schronienie w kaplicy Najświętszej Dziewicy. “Tu” powiedział do mnie “nie lękam się, czuję się pod ochroną nieograniczonego miłosierdzia”. Modlił się z wielką żarliwością przy grobie świętych apostołów. Historia nawrócenia świętego Pawła, którą mu opowiedziałem, wywołała lawinę łez.”


Mikołaj Bernard Lepicie: Nawrócenie św.Pawła, XVIII w.
Matricaria
" Czy nigdy nie uniesiecie swych oczu ku Zbawicielowi świata, którego krew zmyła grzech pierworodny?"
Grzech,paskudne słowo a mało zrozumiałe w XXI w,młodzież wypisuje się z katechezy aby sprowokować jakieś sensowne wyjaśnienia ale nic z tego,tylu teologów pyskaczy produkujących się w świeckich tv a nie potrafią wyłożyć prostaczkom podstawowych prawd wiary.Sprawy zaszły tak daleko że mówienie o …More
" Czy nigdy nie uniesiecie swych oczu ku Zbawicielowi świata, którego krew zmyła grzech pierworodny?"
Grzech,paskudne słowo a mało zrozumiałe w XXI w,młodzież wypisuje się z katechezy aby sprowokować jakieś sensowne wyjaśnienia ale nic z tego,tylu teologów pyskaczy produkujących się w świeckich tv a nie potrafią wyłożyć prostaczkom podstawowych prawd wiary.Sprawy zaszły tak daleko że mówienie o możliwości potępienia się może grozić karą za mowę nienawiści.

Teraz w Kościele mamy kwestię błogosławienia par homoseksualnych ,świeckich i konsekrowanych,a kult maryjny ustąpił wobec palącego problemu służby kobiet przy ołtorzu.To bezpieczniejsze tematy i zaprawdę głośne medialnie.
V.R.S.
Proszę nie mylić Kościoła świętego z antykościołem.

Ecclesia non parietibus consistit, sed in dogmatum veritate, Ecclesia ibi est ubi fides vera est. Ceterum ante annos quindecim aut viginti parietes omnes hic ecclesiarum hæretici possidebant. Ecclesia autem vera illic erat, ubi vera fides erat.

“Kościół nie jest oparty na murach, lecz na prawdziwym dogmacie. Kościół jest tam, gdzie jest prawdz…More
Proszę nie mylić Kościoła świętego z antykościołem.

Ecclesia non parietibus consistit, sed in dogmatum veritate, Ecclesia ibi est ubi fides vera est. Ceterum ante annos quindecim aut viginti parietes omnes hic ecclesiarum hæretici possidebant. Ecclesia autem vera illic erat, ubi vera fides erat.

“Kościół nie jest oparty na murach, lecz na prawdziwym dogmacie. Kościół jest tam, gdzie jest prawdziwa wiara. Lecz przed piętnastu, dwudziestu laty wszystkie kościelne mury posiadali heretycy. Kościół zatem był tam, gdzie była prawdziwa wiara.”

(św. Hieronim ze Strydonu: Breviarium in Psalmos – Psalm CXXXIII, por. Patrologia Latina – Migne, t. 26, s. 1223)
Matricaria
Gdzie jest Piotr tam jest Kościół,niczego lepszego nie wymyślimy,papieże są tylko ludźmi,upadek wiary na koniec czasów zapowiada sam Zbawiciel,więc nie dziwmy się że tyle chaosu dzieje się w sferze nauczania.Mimo tego wielu ludzi się nawraca i znajduje prawdę tam gdzie inni widzą zgorszenie,tojest jakimś cudem.

"Wyznaję że cała królewskość na ziemi wydawała mi się skupiona na głowie tego, który …More
Gdzie jest Piotr tam jest Kościół,niczego lepszego nie wymyślimy,papieże są tylko ludźmi,upadek wiary na koniec czasów zapowiada sam Zbawiciel,więc nie dziwmy się że tyle chaosu dzieje się w sferze nauczania.Mimo tego wielu ludzi się nawraca i znajduje prawdę tam gdzie inni widzą zgorszenie,tojest jakimś cudem.

"Wyznaję że cała królewskość na ziemi wydawała mi się skupiona na głowie tego, który dzierży na ziemi władzę ze strony świata, który ma nadejść, tego kapłana, który jest sukcesorem w nieprzerwanej linii kluczy św. Piotra i najwyższego kapłaństwa Aarona, przedstawiciela samego Jezusa Chrystusa, którego niewzruszony tron zajmuje (…)"
V.R.S.
@Matricaria
"Gdzie jest Piotr tam jest Kościół,niczego lepszego nie wymyślimy wymyślimy,papieże są tylko ludźmi"
----
Nie zamierzam nic wymyślać ani trzymać się wymyślonych przez innych fomułek. A gdzie jest Piotr to określa niezmienne nauczanie Kościoła przez XX wieków. I bynajmniej nie jest to tam gdzie w swych ludzkich błędach stają Honoriusze, Aleksandry czy Janowie Pawłowie.

"Mimo tego …More
@Matricaria
"Gdzie jest Piotr tam jest Kościół,niczego lepszego nie wymyślimy wymyślimy,papieże są tylko ludźmi"
----
Nie zamierzam nic wymyślać ani trzymać się wymyślonych przez innych fomułek. A gdzie jest Piotr to określa niezmienne nauczanie Kościoła przez XX wieków. I bynajmniej nie jest to tam gdzie w swych ludzkich błędach stają Honoriusze, Aleksandry czy Janowie Pawłowie.

"Mimo tego wielu ludzi się nawraca i znajduje prawdę tam gdzie inni widzą zgorszenie"
---
Pan Bóg ma to do siebie że i z wielkiego zła wywodzi dobro. Na przykład ile dobrego nastąpiło po zdradzie Judasza co nie znaczy że przestała być zdradą.
Matricaria
Nasza troska o Kościół nie może przesłaniać prawdy najważniejszej, że nasze zbawienie zależy najpierw od Jezusa. Słusznie patrzymy i oceniamy ludzi, których powołał do swojej służby - księży, biskupów, ojców dyrektorów, zakonnice i zakonników, ale to nie oni są gwarantami naszego spełnienia, szczęścia i zbawienia, lecz nasza osobista relacja z Chrystusem.Nawet najdoskonalej urządzona parafia z …More
Nasza troska o Kościół nie może przesłaniać prawdy najważniejszej, że nasze zbawienie zależy najpierw od Jezusa. Słusznie patrzymy i oceniamy ludzi, których powołał do swojej służby - księży, biskupów, ojców dyrektorów, zakonnice i zakonników, ale to nie oni są gwarantami naszego spełnienia, szczęścia i zbawienia, lecz nasza osobista relacja z Chrystusem.Nawet najdoskonalej urządzona parafia z wymarzonym proboszczem i kaznodzieją nie są gwarantami naszego zbawienia. Bo Duch Mesjański spoczął tylko na Jezusie - to od Niego czerpiemy energię życia. I siłę. I nadzieję.
Wypatrując autorytetu
V.R.S.
@Matricaria
"Słusznie patrzymy i oceniamy ludzi, których powołał do swojej służby - księży, biskupów, ojców dyrektorów, zakonnice i zakonników, ale to nie oni są gwarantami naszego spełnienia, szczęścia i zbawienia, lecz nasza osobista relacja z Chrystusem"
---
No widzi pani ja jestem katolik a nie protestant więc ci Księża i Biskupi są dla mnie kluczowi by przekazywać dalej Wiarę Katolicką i …More
@Matricaria
"Słusznie patrzymy i oceniamy ludzi, których powołał do swojej służby - księży, biskupów, ojców dyrektorów, zakonnice i zakonników, ale to nie oni są gwarantami naszego spełnienia, szczęścia i zbawienia, lecz nasza osobista relacja z Chrystusem"
---
No widzi pani ja jestem katolik a nie protestant więc ci Księża i Biskupi są dla mnie kluczowi by przekazywać dalej Wiarę Katolicką i udzielać Sakramentów Świętych. Są zatem dla mnie gwarantami i powinni dawać rękojmię dwóch powyższych, kluczowych dla naszego zbawienia, szczęścia i spełnienia elementów.
Matricaria
Pytanie, co z ludźmi którzy do kościoła okazjonalnie przyprowadzają dzieci bo wiara jest im obojętna.Jest to wyzwanie dnia dzisiejszego i chyba dlatego papież zarządził synod by każdy poczuł się odpowiedzialny za ten stan oziębłości religijnej.

"Dziś po latach doskonale rozumiem słowa ojców pustyni, którzy mówili: Najgorsze chwile przeżywa ateista, gdy odczuwa wdzięczność i nie wie komu dziękowa…More
Pytanie, co z ludźmi którzy do kościoła okazjonalnie przyprowadzają dzieci bo wiara jest im obojętna.Jest to wyzwanie dnia dzisiejszego i chyba dlatego papież zarządził synod by każdy poczuł się odpowiedzialny za ten stan oziębłości religijnej.

"Dziś po latach doskonale rozumiem słowa ojców pustyni, którzy mówili: Najgorsze chwile przeżywa ateista, gdy odczuwa wdzięczność i nie wie komu dziękować. Tak samo było też, ze smutkiem. Przeżywałam go i nie miałam z kim go podzielić, by stał się mniejszy. Zrozumiałam, że jestem daleko od Boga, że chcę wrócić i zadawałam sobie pytanie, jak to zrobić?"
Z glanów wskoczyła w habit
V.R.S.
@Matricaria
"Pytanie, co z ludźmi którzy do kościoła okazjonalnie przyprowadzają dzieci bo wiara jest im obojętna.Jest to wyzwanie dnia dzisiejszego i chyba dlatego papież zarządził synod by każdy poczuł się odpowiedzialny za ten stan oziębłości religijnej"
---

Wyzwaniem dnia dzisiejszego jest posprzątanie stajni Augiasza jaką urządzono w kościołach w ostatnich dekadach tak aby rodzice nie bali …More
@Matricaria
"Pytanie, co z ludźmi którzy do kościoła okazjonalnie przyprowadzają dzieci bo wiara jest im obojętna.Jest to wyzwanie dnia dzisiejszego i chyba dlatego papież zarządził synod by każdy poczuł się odpowiedzialny za ten stan oziębłości religijnej"
---

Wyzwaniem dnia dzisiejszego jest posprzątanie stajni Augiasza jaką urządzono w kościołach w ostatnich dekadach tak aby rodzice nie bali się przyprowadzać do kościołów dzieci i by w kościołach nie hodowano kolejnych pokoleń, które poza nigdy nie dorastającymi infantylnymi jednostkami rozstaną się z Kościołem przy Bierzmowaniu a może nawet wcześniej.

Jak już cały syf sprotestantyzowanych niedzielnych zgromadzeń na granicy profanacji,pseudo-ekumenizmu, dni judaizmu i islamu oraz niekatolickich nauk spłynie trzeba będzie oczywiście zawalczyć misyjnie o odzyskanie utraconych dusz.