Clicks1K
m.rekinek
1

109 chemikaliów przemysłowych we krwi noworodków !

Nawet krew noworodków jest skażona 109 chemikaliami przemysłowymi - 42 z nich o nieznanym skażeniu już w łonie matki.
Amerykańscy naukowcy wykryli 109 różnych przemysłowych chemikaliów we krwi pępowinowej i krwi noworodków.

Spośród nich 55 nigdy wcześniej nie znaleziono u ludzi, a źródło, cel i skutki zdrowotne 42 z tych substancji są nadal nieznane, jak podają naukowcy. Jest to trudne, ponieważ te chemikalia są również przenoszone na nienarodzone dziecko.

Jesteśmy narażeni na działanie wielu różnych substancji w naszym środowisku - od składników plastikowych i domowych środków czyszczących, przez zanieczyszczenia powietrza i pestycydy, po mikrodrobiny plastiku i metale ciężkie w naszej żywności. Szczególnie narażone na działanie takich substancji chemicznych są nienarodzone dzieci, ponieważ ich narządy, a przede wszystkim mózg, dopiero się rozwijają. Chociaż łożysko matki służy jako bariera ochronna dla wielu zanieczyszczeń, w szczególności niektóre chemikalia podobne do hormonów mogą przekroczyć tę barierę, jak wykazały badania.

Aolin Wang z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i jej koledzy zbadali, jakie substancje chemiczne znajdują się we krwi matek i ich noworodków. W tym celu pobrali krew od 30 par matka-dziecko i przeanalizowali ją wraz z próbkami krwi pępowinowej za pomocą specjalnej spektrometrii masowej. Następnie porównali podstawowe chemiczne elementy budulcowe i ich proporcje z referencyjną bazą danych około 3500 przemysłowych chemikaliów.

109 przemysłowych chemikaliów od urodzenia
Wynik: zespół znalazł 109 różnych substancji chemicznych zarówno we krwi matek, jak i ich dzieci. Spośród nich 40 pochodzi z plastyfikatorów, 28 z kosmetyków, 29 to farmaceutyki, a 25 zwykle znajduje się w produktach gospodarstwa domowego. Ale krew noworodków zawierała również 23 różne pestycydy, trzy środki zmniejszające palność i siedem polifluorowanych związków alkilowych.

„Niepokojące jest to, że wciąż znajdujemy chemikalia, które są przenoszone z kobiet w ciąży na ich dzieci” – mówi koleżanka Wang, Tracey Woodruff. „Te chemikalia prawdopodobnie od jakiegoś czasu przedostają się do ludzkiej krwi, ale tylko dzięki nowej technologii możemy identyfikować ich coraz więcej”

42 tajemnicze substancje
Wśród chemikaliów znajduje się 55 substancji, których nigdy wcześniej nie wykryto w ludzkiej krwi. Należą do nich dziesięć plastyfikatorów, pestycyd i dwa perfluorowane alkile. Te ostatnie to związki organiczne zawierające fluor, które są uważane za długowieczne zanieczyszczenia środowiska. Kumulują się w tkankach, a niektóre z nich podejrzewa się o działanie hormonalne i rakotwórcze.

Jednak 42 z nowych substancji chemicznych znalezionych we krwi są dla Wang i jej zespołu zagadką. Ponieważ na razie nie ma dla nich informacji o tym, gdzie są produkowane i do czego służą. Naukowcy informują, że ich skutków biologicznych i medycznych nie można ocenić na podstawie dostępnych danych.

Brak informacji „niepokojący”
„Niepokojące jest to, że nie możemy zidentyfikować źródeł i zastosowań tak wielu z tych chemikaliów” – mówi Woodruff. W tym miejscu pyta się urzędów ochrony środowiska, które muszą egzekwować lepszą dokumentację produktów chemicznych przez przemysł chemiczny. „Musisz upewnić się, że dysponujemy odpowiednimi informacjami do oceny potencjalnych zagrożeń dla zdrowia” (Environmental Science and Technology, 2021; doi: 10.1021/acs.est.0c05984)

Quelle: University of California – San Francisco
19. März 2021 - Nadja Podbregar
annaaurelia
artykuł smutny, ale dzidziuś cudny