piotrdudala
426

Odsłonięcie tablicy pamięci w miejscu niemieckiego obozu w okolicy byłej fabryki Schoena. Pamięć o więźniach zostanie zachowana

Sosnowiec. Odsłonięcie tablicy pamięci w miejscu niemieckiego obozu w okolicy byłej fabryki Schoena. Pamięć o więźniach zostanie zachowana

Olga Krzyżyk16 lipca 2021, 16:26


Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w miejscu niemieckiego obozu funkcjonującego w latach 1939-1941 w zabudowaniach byłej fabryki Schoena. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow

Zobacz galerię
(21 zdjęć)


W Sosnowcu upamiętniono więźniów niemieckiego obozu, który mieścił się w zabudowaniach byłej fabryki Schoena w Sosnowcu. Teraz w tym miejscu znajduje się tablica pamięci, która przypomina o wydarzeniach z lat 1939-1941. Uroczyste odsłonięcie tablicy memoratywnej poprzedziła msza święta w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Partyzantów 24 w Sosnowcu w intencji więźniów obozu.

Odsłonięcie tablicy pamięci w Sosnowcu

W Sosnowcu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy memoratywnej w miejscu niemieckiego obozu funkcjonującego w latach 1939-1941 w zabudowaniach byłej fabryki Schoena. Tablica pamięci, przypomni o wydarzeniach z lat 1939-1941 oraz uhonoruje pamięć o więźniach obozu. Uroczystość odbyła się 16 lipca o godz. 10.00 w sąsiedztwie Sądu Rejonowego w Sosnowcu przy ul. 1 Maja 19.

Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Partyzantów.

Przypomnijmy, że w tym miejscu od października 1939 r. znajdował się obóz dla ludności żydowskiej. Z kolei, od 1 kwietnia do 20 maja 1940 r. funkcjonował tam obóz przejściowy, z którego więźniowie polityczni trafiali do KL Auschwitz, a następnie działało tam policyjne więzienie zastępcze, które zostało zlikwidowane w 1941 r. w związku z utworzeniem identycznego więzienia w Mysłowicach.

W okresie od 4 września 1939 roku do lutego 1940 roku w Sosnowcu pozbawiono wolności ze szczególnym udręczeniem nieustalonej liczby Żydów narodowości polskiej, czeskiej, węgierskiej, rumuńskiej, Romów w tym Szymchy Federa. Więźniów umieszczano w obozie Judenlager usytuowanym w opustoszałych halach fabryki Schoena, gdzie byli poddawani okrutnemu torturowaniu. Nieustaloną liczbę więźniów narodowości żydowskiej zamordowano w tym obozie.

Wydarzenie odsłonięcia tablicy pamięci poprzedziła msza święta w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Partyzantów 24 w Sosnowcu w intencji więźniów obozu, która została odprawiona z inicjatywy Rycerzy Kolumba i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Obiekt powstał z inicjatywy fundatorów: Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach, Urzędu Miasta Sosnowiec, Serwisu SosnowiecFakty.pl oraz Klubu Gazety Polskiej w Sosnowcu.