Join Gloria’s Christmas Campaign. Donate now!
Clicks904

Vo Frankfurte predstavia novú knihu pápeža Františka „Naša matka Zem“

Vyjde nová kniha z pera pápeža Františka s názvom „Naša matka Zem. Kresťanské chápanie výzvy životného prostredia“. Predhovor k nej napísal ekumenický patriarcha Bartolomej.

Nová kniha pápeža Františka s plným názvom „Naša matka Zem. Kresťanské chápanie výzvy životného prostredia“ vychádza vo Vatikánskom knižnom vydavateľstve (LEV - Libreria editrice vaticana). Na pulty kníhkupectiev sa oficiálne dostane 24. októbra. Zostavená je z príhovorov pápeža Františka na tému starostlivosti o stvorenstvo a obsahuje aj jeho doteraz nepublikované úvahy.

Ako uviedol riaditeľ vydavateľstva LEV páter Giulio Cesareo OFM conv., pápežovu knihu „Naša matka Zem“ predstavia medzi tohtoročnými novinkami na knižnom veľtrhu vo Frankfurte. Od 16. do 20. októbra tam budú v spoločnom stánku prezentovať svoje aktivity aj Vatikánske múzeá.

Úryvky z pripravovanej knihy priniesol ako upútavku taliansky denník Corriere della Sera v dnešnom vydaní – v stredu 16. októbra. Svätý Otec hovorí okrem iného aj o „štruktúrach hriechu“, odvolávajúc sa na výraz sv. Jána Pavla II. Píše takto:

„Ich výsledkom je znečisťovanie životného prostredia, zraňovanie a ponižovanie chudobných, propagovanie logiky vlastníctva a moci, prehnané ťaženie prírodných zdrojov, dotláčanie obyvateľstva k zanechaniu vlasti, živenie nenávisti, násilia a vojny. Ide o kultúrny a duchovný trend, ktorý spôsobuje pokrivenie nášho duchovného zmyslu, ktorý nás naopak - vďaka tomu, že sme stvorení na obraz a podobu Boha orientuje prirodzene k dobru, láske, k službe voči blížnemu.

Z tohto dôvodu obrat nemôže prísť jednoducho z nášho úsilia alebo z technologickej revolúcie: bez toho, že by sme toto zanedbávali, musíme znovuobjaviť sami seba ako ľudské osoby, teda mužov a ženy, ktorí uznávajú, že sú neschopní poznať, kým sú, bez tých druhých, a ktorí sa cítia povolaní považovať svet okolo seba nie za niečo samoúčelné, ale za sviatosť spoločenstva.“


Okrem konštatovania, že ľudstvo sa svojím súčasným smerovaním míňa cieľa, Svätý Otec František vyjadruje aj nádej, že sa „v nás môže zrodiť pokánie a žiadosť o odpustenie“:

„Úprimne snívam o zvýšení povedomia a úprimnom pokání zo strany každého z nás, mužov a žien 21. storočia, veriacich aj neveriacich, zo strany našich spoločností, aby sme zanechali opantanosť logikami, ktoré rozdeľujú, vystavujú hladu, izolujú a odsudzujú. Bolo by pekné, keby sme boli schopní poprosiť o odpustenie chudobných, vylúčených; takto by sme sa stali schopnými úprimne konať pokánie aj za zlo spôsobené zemi, moru, vzduchu, zvieratám...“

Pápež pripomína, že ekologická kríza, ktorú prežívame, je predovšetkým jedným z účinkov chorého pohľadu na nás, na ostatných, na svet, na plynutie času, pohľadu bez lásky. Uvádza, že je to práve autentická láska, s ktorou prehodnocujeme náš životný štýl a hodnoty našich rozhodnutí.

Pápež František dal naplno do povedomia tému ekológie a vzťahu k stvorenstvu vydaním encykliky Laudato si´ v roku 2015. Na ňu nadviazal v roku 2016 aj brožúrkou s 30 meditáciami o zemi, s názvom „Jeden mesiac s našou matkou Zemou. Tridsať malých meditácií a zápisník pre osobné úvahy v dňoch dovolenky“. Ide o pomôcku na praktické cvičenie, keďže konci každého týždňa je v zošite priestor na napísanie vlastných osobných úvah.
Rapture
nasa Matka nie je Zem...tak ako dole pise
.... a napíš ... aj z koho sa zrodilo telo Adama ?

Vari s tela ženy-matky, či Panny Márie alebo skôr zo zeme?

Matka je synonymum pre zrodenie tela a kedže Adam nemal fyzicku Matku, z ktorej by sa zrodil, tak jeho matkou bola zem.

Ked sv.František nazval hviezdy svojimi bratmi a sestrami, vari sa ruhal alebo mýlil?

... či sv.František nepochopil Písmo Sväté, ked nazval stvorene planety svojimi…More
.... a napíš ... aj z koho sa zrodilo telo Adama ?

Vari s tela ženy-matky, či Panny Márie alebo skôr zo zeme?

Matka je synonymum pre zrodenie tela a kedže Adam nemal fyzicku Matku, z ktorej by sa zrodil, tak jeho matkou bola zem.

Ked sv.František nazval hviezdy svojimi bratmi a sestrami, vari sa ruhal alebo mýlil?

... či sv.František nepochopil Písmo Sväté, ked nazval stvorene planety svojimi surodencami?

Kto odsudi svätého Františka?
Názov knihy sám o sebe ešte nemusí dokazovať, že ide o nejaký omyl a čo sa týka obsahu, tak to uvidíme.

Mna zaujalo na reakcií ludí ako sa boja samotneho názvu:
niektorí sa boja, ako keby im chcel papež nanutiť inú Matku ako je samotná Panna Mária
iní sa boja toho, ako keby papež im chcel nanutiť uctievať zem ako bohyňu.

Avšak jedni aj druhí by mali brať na vedomie že pokial nepoznaju obsah …More
Názov knihy sám o sebe ešte nemusí dokazovať, že ide o nejaký omyl a čo sa týka obsahu, tak to uvidíme.

Mna zaujalo na reakcií ludí ako sa boja samotneho názvu:
niektorí sa boja, ako keby im chcel papež nanutiť inú Matku ako je samotná Panna Mária
iní sa boja toho, ako keby papež im chcel nanutiť uctievať zem ako bohyňu.

Avšak jedni aj druhí by mali brať na vedomie že pokial nepoznaju obsah knihy, mali by knihu brať do suvislosti s Bibliou. Totižto obidva skupiny sa považuju za veriacich v Bibliu, tak preto...

... a tam sa píše podobne, kedy zem, nebo, hviezdy... sa spájaju s ludfskými, či dokonca božskými vlastnosťami. V literature sa tomu hovorí Personifikácia takže neide o niečo, čo by sme nemali poznať zo školy.

Skôr vidím problem v tom, že ludia neradi sa učia v dospelosti na to, aby niečo skumali a hladali v tom Pravdu. Radšej maju radi jednoznačnu priamu odpoved. Biblia však je plná viacvýznamová a tajomná pre skumanie a hladanie odpovedí, aby človek neostal na ceste nevzdelaneho človeka, ale aby tužil a spoznával Boha s väčším nasadením.

sv.František z Assisi je živým dôkazom toho ... a ked nedokažu veriaci ludia prijať jeho myšlienky-slová-skutky ako Božie Dielo, potom je otázne či rozumeju Svätemu Písmu a napokon aj tomu, čo pp.František predkladá v spomínanej knihe.

Ked sa katolík nepohorší nad slovami a skutkami sv.Františka o jeho ucte k stvoreniam-porovnajuc ho s božskými vlastnosťami, tak potom je obava na mieste, že takí ludia nekritizuju nazov knihy pp.Františka kvôli presvedčeniu, ale kvôli osobnej zaujatosti.
Rapture
nie nam ale tym co ziju v amazonii, keby im povedal o Kristovi tam by bol nenavideny, ako misionari ktory tam chodia,
warez
Ja ako kresťan -katolík mám iba jednu matku - Nebeskú. Pannu Máriu.
Roberto 55 and 2 more users like this.
Roberto 55 likes this.
Sv.Prokop likes this.
Mates5485 likes this.
Nazov hovori za vsetko. Preco nie : "Nas Otec, ktory je na nebesiach"? To by vsak svet nezaujimalo, preto treba ist v duchu doby.
dyk
Prečítajte si článok na strane 9. Tam sa dočítate, že Panna Mária nás už dopredu pripravovala na to, čo robí a ako sa správa Pápež František. je to z roku 2013 a teda nik nemôže povedať, že je to zmanipulované:
www.mkh.sk/materialy/md-13-1.pdf=3&zoom=auto,-17,377
Včera bylo jedno církevní setkání, byl tam i vojenský kaplan Šabaka... Ono sdělovat trumpetovitě něco o pohanských herezích je už trochu nudné :) JP II šel na hranu za hříšníky, setkával se a ukazoval Cestu .... Ano. František jde trochu dál, dopouští se mírného převisu, kdy zařazuje do své katecheze i respekt k víře druhých... Nelze se divit, že to může budit nevoli, ovšem je třeba si …More
Včera bylo jedno církevní setkání, byl tam i vojenský kaplan Šabaka... Ono sdělovat trumpetovitě něco o pohanských herezích je už trochu nudné :) JP II šel na hranu za hříšníky, setkával se a ukazoval Cestu .... Ano. František jde trochu dál, dopouští se mírného převisu, kdy zařazuje do své katecheze i respekt k víře druhých... Nelze se divit, že to může budit nevoli, ovšem je třeba si připomenout, jak Církev selhala v evangelizaci Číny, kdy se misionáři inkulturizovali v otázce jídla, oblékání.... a z Centra jim to típli :) Nedošlo plně k pochopení toho, že nemůžeme do oblastí jiných kultur vyvážet komplet hot-dog náboženskou propagandu, ale umět "navázat" ... Podobné to bylo s kulty svatých, ostatky a jejich velmi častému užívání - nebylo to nic jiného než forma viditelného potlačování pohanských zvyklostí slov. a jiných národů.... Inu, nemusí se nám to líbit, ale jak říkal starý kostelník - vše ke cti a chvále Boží. To je třeba mít na zřeteli. Jinak doporučuji občas zdejším lidem i živé setkání ... třeba i s P. Šabakou. www.pastorace.cz/tematicke-texty/liturgicke-ukon… Není to krásné.... Je
---------------------------------------------------------------------
Joske
včera
Karol Wojtyla zavedl do církve mnoho pohanských herezí, mezi jinými kult matky země. Vo Frankfurte predstavia novú knihu pápeža Františka „Naša matka Zem“ Jeho padání na kolena a líbání země byla pustá modloslužba.
s tým padaním na zem a bozkavaním, záleží od umyslu: kolkí svätí si klakali na zem, dokonca lahali a bozkávali svätu zem v Jeruzaleme ale aj na iných miestach?!

Umysel musí byť čistý od pohanských umyslov, čiže nesmie mať v umysle bozkavať bohynu: zvanú "Matka Zem" (Pacha mama). Nesmie zem považovať za bohyňu.

Je to podobné ako s bozkavaním posvätných predmetov: obrazky, križiky, ... bozkame…More
s tým padaním na zem a bozkavaním, záleží od umyslu: kolkí svätí si klakali na zem, dokonca lahali a bozkávali svätu zem v Jeruzaleme ale aj na iných miestach?!

Umysel musí byť čistý od pohanských umyslov, čiže nesmie mať v umysle bozkavať bohynu: zvanú "Matka Zem" (Pacha mama). Nesmie zem považovať za bohyňu.

Je to podobné ako s bozkavaním posvätných predmetov: obrazky, križiky, ... bozkame to s ucty, ktoru vyžaduje Boh, aby sme sa viac približili k Bohu a nie preto, žeby tie sväteniny boli Bohom.

Ved protestanti kritizuju katolikov práve z toho, že si o nas myslia ako sväteniny považujeme za Boha

Ked toto vieme o nich, tak prečo z toho obvinovať papeža, či iných katolikov?

Kto vidí do ich srdca, ked ich nepozná, nerozprával sa o tom s nimi?
Ale no tak, nikdy jsem NIC takového neslyšel ani od jehovostů Peter :) Viz. tvé: .... protestanti kritizuju katolikov práve z toho, že si o nas myslia ako sväteniny považujeme za Boha
tak zrejme nediskutuješ s protestantmi:)
a ani s jehovistami, na rozdiel odomna:)
Znal jsem jich a znám plno.... Trvám na tom, že ta věta Peter je zhola nesmyslná. - .... protestanti kritizuju katolikov práve z toho, že si o nas myslia ako sväteniny považujeme za Boha
rozumiem ti, kedysi som sa čudoval, prečo ten výraz "tvrdohlavosť" :)
PetraB
Chápu, že černý papež apostata František asi nikoli, ale my všichni katolíci máme MATKU PANNU MARII (nikoli planetu Zemi).
Joske likes this.
Poznáš slová sv.Františka z Assisi?
Brat Slnko, sestra Luna 1972 slovensky dabing
Kallistratos likes this.
Mates5485 likes this.
Tiež by som očakával, že sa viac bude prejavovať úcty Matke Panne Márii ako matke Zeme.
Sv.Prokop and 2 more users like this.
Sv.Prokop likes this.
apredsasatoci likes this.
Mates5485 likes this.
možno maš pravdu, lebo obsah knihy ešte nepoznáme, ale dá sa predpokladať, že zmienka o Panne Márii tam v porovnaní so Zemou nebude veľká a možno ani žiadna, ale to uvidíme, ked vyjde do etéru

Ak najdeš obsah knihy - hoc aj v cudzom jazyku, tak napíš
Rapture and one more user like this.
Rapture likes this.
Libor Halik likes this.