piotrdudala
206

Koncertowa diecezja

2015-01-23 11:17

Anna Kasprzak

Fot. Archiwum

Występ „Lutni” w cerkwi w Sosnowcu

W niedzielę 11 stycznia w diecezji sosnowieckiej odbyły się dwa niezwykłe koncerty – koncert kolęd w cerkwi prawosławnej w Sosnowcu oraz koncert – Karnawał u św. Józefa w auli im. bp. Adama Śmigielskiego w Będzinie
W cerkwi pw. Świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego najpiękniejsze kolędy polskie, ale również kolędy z krajów wschodnich w oryginalnych językach zaprezentował Chór Katedralny „Lutnia” pod dyrekcją Ryszarda Młyńczaka.
Koncert prowadzony przez Elżbietę Konieczną zgromadzonym w cerkwi wiernym i licznie przybyłym gościom dostarczył wiele wrażeń artystycznych i duchowych, będąc jednocześnie bezprecedensowym wydarzeniem ekumenicznym w mieście. Chór „Lutnia” ze 110-letnią tradycją wystąpił w sosnowieckiej cerkwi po raz pierwszy w swojej długiej historii. – Wydaje się, że jednak nie ostatni, gdyż proboszcz parafii prawosławnej w Sosnowcu, ks. mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski, zachwycony najpiękniejszymi aranżacjami pieśni bożonarodzeniowych w wykonaniu chórzystów, zaprosił „Lutnię” na przyszły rok z koncertem, wyrażając jednocześnie nadzieję, że tego typu uczty muzyczne w sosnowieckiej cerkwi staną się z czasem rodzimą tradycją – powiedział Piotr Dudała, chórzysta.
Nie mniejszych przeżyć artystyczno-duchowych dostarczył uczestnikom wieczorny koncert wokalno-instrumentalny, czyli Karnawał u św. Józefa w auli im. bp. Adama Śmigielskiego SDB w Będzinie przy ul. Stawowej. Jest to cykliczne przedsięwzięcie artystyczne, którego inicjatorem jest ks. dr Paweł Sobierajski, tenor, duszpasterz środowisk twórczych. Karnawał odbył się dzięki przychylności i przy współpracy dyrektora Domu św. Józefa, ks. Rafała Stępniewskiego. Na scenie zaprezentowali się znakomici artyści z klasy znanej śpiewaczki operowej Ewy Biegas i ks. Pawła Sobierajskiego: Zofia Garganisz (sopran), Kamila Nowak (sopran), Katarzyna Ćwiek (mezzosopran), Paweł Kotarba (baryton), oraz dr hab. Grzegorz Biegas (fortepian) – prorektor ds. dydaktyki, nauki i polityki kadrowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Gromkimi brawami nagradzane były mistrzowsko wykonane arie: „Cherubina” z opery „Wesele Figara”, „Dumka Zosi” z opery „Flis”, „Aria Stanisława” z opery „Verbum nobile”, „Carmen Habanera” czy „Escamillo Torreadora”. Była też piękna „Aria Elizy” z musicalu „My Fair Lady”, „Przetańczyć całą noc” czy „Czardasz Sylvii” z operetki „Księżniczka czardasza” i „Duet Zerliny i Don Juana” z opery „Don Giovanni”. Nie mogło zabraknąć również dowcipów i anegdot, którymi po mistrzowsku bawił publiczność ks. Paweł Sobierajski. Na zakończenie wszyscy wspólnie z artystami zaśpiewali kolędę „Bóg się rodzi”. Wśród publiczności oklaskującej artystów byli melomani, m.in.: radna Katarzyna Maciejewska, członkowie chóru „Vox Cordis”, ks. Grzegorz Maciejewski, ks. prał. Jan Szkoc i Michał Fiuk.

Edycja sosnowiecka 4/2015