Peter(skala)
897

Svätá stolica reaguje na inštalovanie biskupa v Číne nerešpektujúce dohodu

Katedrála v Pekingu (©WaitforLight - stock.adobe.com)

SVET

Svätá stolica reaguje na inštalovanie biskupa v Číne nerešpektujúce dohodu

Vatikán reagoval s „prekvapením a poľutovaním“ na správu o inštalovaní pomocného biskupa Jiangxi. Ide o diecézu, ktorá nie je uznaná zo strany Svätej stolice. Tomuto aktu navyše „predchádzali dlhé a silné tlaky zo strany miestnych orgánov“, konštatuje tlačové vyhlásenie.

V komuniké vatikánskeho Tlačového strediska z 26. novembra 2022 sa uvádza:

„Svätá stolica s prekvapením a poľutovaním zaznamenala správu o "ceremónii inštalácie" J. E. Jána (Giovanni) Peng Weizhao, biskupa Yujiangu (provincia Jiangxi), za "pomocného biskupa Jiangxi", diecézy neuznanej Svätou stolicou, ktorá sa udiala 24. novembra v Nanchangu.

Táto udalosť sa totiž nekonala v duchu dialógu medzi Vatikánom a čínskou stranou a v súlade s tým, čo bolo stanovené v Provizórnej dohode o menovaní biskupov 22. septembra 2018.

Okrem toho občianskemu uznaniu Mons. Penga údajne predchádzali dlhé a silné tlaky zo strany miestnych orgánov.

Svätá stolica dúfa, že sa takéto epizódy nebudú opakovať, čaká na patričné oznámenia v tejto veci zo strany úradov a potvrdzuje svoju plnú ochotu pokračovať v úctivom dialógu o všetkých otázkach spoločného záujmu.“


Provizórna dohoda bola podpísaná zástupcami Svätej stolice a Čínskej ľudovej republiky 22. septembra 2018. Dohoda stanovila dvojročné obdobie uplatňovania ad experimentum. V októbri 2020 bola platnosť dohody predĺžená na ďalšie dva roky. Dohoda bola 22. októbra 2022 opäť predĺžená na ďalšie dva roky.