Coburg
1.7K

Zatvoria reťazce s potravinami?

Už to začína! Bude hladomor ďaľší z druhov nátlaku na ľudstvo? Dávam to sem hlavne z toho dôvodu, že zásoby potravín mnohí považovali za panikárenie, a hoaxy.

STOVKY PREDAJNÍ jedného reťazca zrejme ZATVORIA! HROZÍ, že malé obce ostanú BEZ OCHODU

Pre istotu to sťahujem

STOVKY PREDAJNÍ jedného reťazca zrejme ZATVORIA! HROZÍ, že malé obce ostanú BEZ OBCHODU


Maria Rusnáková24.10.2022 5:55Pridajte komentár
Hrozí, že stovky predajní zatvoria. ZDROJ: tovarapredaj.sk

BRATISLAVA – Energetická kríza ohrozuje nielen malých podnikateľov, ale aj veľké firmy a spoločnosti. Jednou z nich je aj obchodná sieť COOP Jednota. Obchody pod touto značkou sa nachádzajú na celom území Slovenska, či už ide o väčšie mestá alebo maličké obce. A práve v nich, kde sú obyvatelia odkázaní na jeden dostupný zdroj potravín im hrozí, kvôli extrémnemu nárastu cien za energie, zánik.

Situácia je katastrofálna. Dramatické zvýšenie cien za energie má existenčné dopady na mnohé podniky, spoločnosti a firmy. Aj obchodnému reťazcu COOP Jednota hrozí, kvôli extrémnemu nárastu cien za energie, zatváranie stoviek svojich pobočiek. Najhoršie na tom je, že ohrozené sú práve obchody na okraji okresov, takzvaných perifériách. Obyvatelia týchto obcí tak môžu prísť o jediný zdroj potravín a drogérie.

Náklady sa im navýšia o 20 miliónov

„Vysoké ceny energií sa v systéme COOP Jednota premietnu v ďalšom období do enormného zvýšenia nákladov našej obchodnej siete. V roku 2023 počítame s navýšením nákladov súvisiacich s energiami o viac ako 20 mil. eur. Scenár, ktorý naberá reálne kontúry, nie je príliš optimistický. Bez náležitých opatrení EÚ, resp. našej vlády, sa až polovica predajní dostane do straty a zóny ohrozenia,“
vysvetľuje situáciu Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednoty Slovensko.

Najviac ohrozené sú predajne na okrajoch okresov. Bilinský si uvedomuje, že zatvorenie týchto obchodov by malo katastrofálny dopad pre obyvateľov. „Predajne zatvárať nechceme. Generovať stratu tiež nepovažujeme za akceptovateľné riešenie. Kladieme si však za povinnosť a vychádza to i z myšlienky družstevníctva, zabezpečiť pre spotrebiteľov dostupnosť potravín,“ vysvetľuje situáciu Bilinský.

Hrozia potravinové púšte

Ako uviedol predseda obchodnej siete, vzhľadom na to, že systém COOP Jednota disponuje najväčším počtom predajní po celom Slovensku (takmer 2100 prevádzkových jednotiek), náklady na prevádzku a personálne zabezpečenie predajní sú neporovnateľne vyššie ako majú nadnárodné obchodné reťazce. „A teraz očakáva obchod pomoc od štátu. V prípade, že bude mať obchod problém s energiami a ich financovaním, nebude môcť spoľahlivo zabezpečiť túto činnosť. A žiaľ, obavy sa premieňajú na realitu. Niektorí predstavitelia obchodu už hovoria o budúcom zatváraní predajní, ktoré nebudú schopné absorbovať vysoké energetické náklady. Prichádza tak najmä k ohrozeniu zásobovania vidieka a k ďalšiemu nárastu potravinových púští na Slovensku,“ upozorňuje J. Bilinský.

Pandémiu prežili, teraz im hrozí zánik

Až 90% potravín, hygienických výrobkov a drogérie, teda základných životných potrieb, ktoré štát identifikoval aj počas pandémie Covid 19, sa distribuuje cez obchodné siete. “V období prísnych protipandemických opatrení a početných výpadkov našich zamestnancov sme udržali predajne otvorené, čím sme zabezpečili aj verejný záujem na distribúcii potravín občanom na celom území Slovenska počas núdzového stavu. Obchod patril do kritickej infraštruktúry,” hovorí Bilinský.

Poslaním a strategickou úlohou maloobchodnej siete, ktorá reprezentuje tradičný slovenský družstevný obchod, je zásobovať obyvateľstvo aj v čase krízy. „V žiadnom prípade však nie je možné preniesť všetky náklady súvisiace so zvyšovaním cien vstupov na spotrebiteľa. Spotrebiteľské ceny musia zostať na úrovni, ktorá bude pre zákazníka akceptovateľná,“ dodáva Ján Bilinský.