Peter(skala)
738

V Ugande blahorečili misijného kňaza a lekára Jozefa Ambrosoliho

Misijný lekár a rehoľný kňaz Giuseppe Ambrosoli „liečil rany tela i duše“, uviedol pri obrade jeho blahorečenia v ugandskom Kalongu v nedeľu 20. novembra tamojší apoštolský nuncius Mons. Luigi Bianco.

Blahoslavený Jozef Ambrosoli z Kongregácie komboniánskych misionárov Ježišovho Srdca od svojho príchodu do Ugandy v roku 1956 pôsobil v krajine ako lekár 31 rokov. Slávnosť blahorečenia sa konala neďaleko Gulu, kde 27. marca 1987 zomrel, a kde po sebe zanechal nemocnicu, ktorú vybudoval ako zdravotné stredisko a zároveň miesto pohostinnosti.

Bl. Jozef Ambrosoli sa prijatím kňazstva ako lekár plne zasvätil uzdravovaniu rán tela i duše. Jeho odpoveď na misionárske povolanie priniesla dôležité ovocie vo vytvorení bratských vzťahov medzi národmi a vo vybudovaní „mosta medzi cirkvou, ktorá ho poslala a cirkvou, ktorá ho prijala“. Stal sa tak „taliansko-ugandským blahoslaveným“, skonštatoval Mons. Luigi Bianco.

V rodisku bl. Jozefa Ambrosiliho, v obci Ronago pri Come na severe Talianska, slávil v ten istý deň ďakovnú svätú omšu comský biskup kardinál Oscar Cantoni.


Bl. Jozef Ambrosoli (1923 - 1987)