Clicks560

Arcidiecéza v Cincinnati ohlásila rušenie viac ako 70 % svojich farností

208 farností zredukovať na 60. To je cieľ novej „reorganizácie“, ktorú v piatok ohlásila arcidiecéza amerického mesta Cincinnati nachádzajúcom sa v štáte Ohio. Miestne noviny k tomu uvádzajú:

Arcidiecéza Cincinnati v piatok zahájila jednu z najambicióznejších reorganizácií vo svojej 200-ročnej histórii, ktorá zasiahne takmer pol milióna katolíkov navštevujúcich omše, školy a ďalšie zariadenia súvisiace s ich vierou.

Proces reštrukturalizácie, známy ako „Beacons of Light“, spojí 208 farností arcidiecézy do 60 „rodinných farností“, ktoré začnú spoločne zdieľať kňazov a zdroje už budúci rok.


Katolícky aktivista a novinár Eric Sammons na svojom twitteri k správe uviedol:

Moja domovská diecéza oznámila plán na svoju reštrukturalizáciu a konečné zrušenie 70 % farností. Je to nevyhnutný krok založený na zmene demografie a klesajúcom počte veriacich, ale nemôžem sa nespýtať: Ako má táto nová evanjelizácia vlastne fungovať?

Dokument s názvom Beacon of Light (Pochodeň svetla/Maják svetla) sa rušenie farností snaží predávať v optimistickom duchu ako „skvalitnenie služieb veriacim“, akoby išlo o nejaký McDonald’s, úplne ignorujúc – ako Eric poukázal – svoju povinnosť evanjelizovať ľudí, aby tí mohli byť raz spasení. Správa obsahuje údaje, podľa ktorých upadla návštevnosť omší za dekádu (2010 – 2019) o 22,5 %, zápis do škôl poklesol o 14 % a úbytok kňazov má padnúť do roku 2030 o ďalších 18 %.

Na druhej strane, farnosti podľa správy údajne nemajú veľké finančné ťažkosti a počet seminaristov dokonca narástol z 30 na 60. Avšak tvorcovia správy uvádzajú, že „väčšina dnešnej arcidiecézy bola vystavaná pre svet, ktorý existoval pred sto rokmi“.

Rod Dreher k tejto správe uvádza:

Pred dvadsiatimi rokmi, keď som žil v New Yorku, som sa rozprával s miestnym kňazom, ktorý mi povedal, že väčšina mestských katolíkov nevie, ako radikálne sa to pre nich v priebehu nasledujúcich tridsiatich až štyridsiatich rokov všetko zmení. Povedal, že zmenšujúci sa počet kňazov a praktizujúcich katolíkov bude mať za následok zatvorenie mnohých farností.

A pokračuje: „Hoci nie som katolík, plne podporujem existenciu komunít tradičných katolíkov, ale oni sami nie sú odpoveďou na úpadok Cirkvi. Pravdou je, že žijeme v rýchlo sa dechristianizujúcej kultúre“ a to je to, na čo sa treba zamerať najprv.

Kanadský filmový kritik John Doyle v recenzii na hororovu sériu Midnight Mass, ktorá sa odohráva v prostredí izolovanej americkej katolíckej komunity, okrem iného uviedol: „Katolícka Cirkev sa podobne ako naša konzervatívna strana nachádza v permanentnom stave krízy. Zostávať úprimným, veriacim katolíkom musí byť dnes asi skutočne veľmi ťažké.

Veru tak, nachádzame sa v stave permanentnej krízy a byť úprimným katolíkom je čím ďalej, tým väčšou výzvou. Všetci to už vidia.

MG

Zdroj: The American Conservative, titulný obrázok – Flickr
Metod
Tak sa naplnia prorocké slová Pána Ježiša: Neboj sa maličké stádo, lebo Váš Otec nebeský rozhodol dať Vám kráľovstvo nebeské!