01:13:49
BAH
14.5K
2012-08-26 kazanie ►ks.Piotr Natanek◄ Wiersz na chwałę czy na pohybel? To nie Miłosz wykiwał cenzurę! {28 kwietnia 2013 Radosław Kotarski} W każdym (większym) serwisie prezentującym popularną wiedz…More
2012-08-26 kazanie ►ks.Piotr Natanek◄

Wiersz na chwałę czy na pohybel?

To nie Miłosz wykiwał cenzurę!

{28 kwietnia 2013 Radosław Kotarski}

W każdym (większym) serwisie prezentującym popularną wiedzę w Polsce możemy przeczytać podobne zdanie: Genialny Czesław Miłosz wykiwał tyrana Józefa Stalina i to na oczach wszystkich! We Lwowie w 1939 roku napisał wiersz, który został wydrukowany w miejscowej prasie, za zezwoleniem władz radzieckich.
Mało tego, Miłosz miał zostać wtedy nagrodzony specjalną nagrodą Stalina.
Jednak ta informacja nie jest prawdziwa....

Przez lata wiersz był i jest przypisywany Czesławowi Miłoszowi.
Jednak faktycznym autorem był Zbigniew Turek, nauczyciel z Podkarpacia.
Po wojnie pisał wiersze i działał w środowisku literackim,
później współpracował z „Dziennikiem Polskim” i „Przekrojem”.
Właśnie na łamach „Przekroju” odbył się ostatni akt sztuki pt. „Miłosz wykiwał cenzurę”.

Redaktorzy „Przekroju” postanowili wreszcie ujawnić prawdziwego autora. Czesław Miłosz został poproszony o wydanie pisemnego oświadczenia, a posłowie dodał właściwy twórca dzieła......

polimaty.pl/…/milosz.png

Dlaczego w takim razie autor nie zdecydował się na wcześniejsze ujawnienie tego, że jest prawdziwym „ojcem” wiersza? Odpowiedź jest prosta – nikt przy zdrowych zmysłach, w czasach socjalizmu, nie ściągnąłby na siebie uwagi odpowiednich służb za działalność antystalinowską.
Turek wiele ryzykował tworząc takie dzieło i pomimo tego, że szczęśliwie udało mu się odwrócić uwagę od siebie to w wielu kręgach, zwłaszcza młodzieży lwowskiej, wiedziano o tym, kto napisał kontrowersyjny wiersz.

Pomimo tego, że artykuł w „Przekroju” ukazał się już lata temu,
opinia publiczna nie zmieniła błędnego przekonania o właściwym autorze.


Reagujmy zatem stanowczo, gdy widzimy, że ktoś mylnie podaje autorstwo wiersza, ponieważ Zbigniew Turek zasłużył sobie abyśmy o nim pamiętali.

źródło:christusvincit-tv.pl
(publikowane za zgodą ks. Piotra)