pl.news
11.8K

"Konserwatywny" biskup odchodzi na emeryturę do FSSPX

Po przejściu na emeryturę w kwietniu, biskup Chur (Szwajcaria), Vitus Huonder (76), będzie przebywał w internacie Institut Sancta Maria, we wsi Wangs, 30 kilometrów na północ od Chur, w diecezji Saint Gallen.

Szkołę prowadzi Bractwo Kapłańskie św. Piusa X. Papież Franciszek wspiera posunięcie Huondera, które ten zapowiedział parę miesięcy temu w liście do części swoich księży.

Huonder zarządza diecezją Chur przez prawie 12 lat. Był typowym "konserwatystą", który czasem wygłaszał "konserwatywne" stwierdzenia, ale rządził radykalnie liberalną diecezją i promował na czołowe pozycje antykatolickich księży, odsyłając tych lepszych na peryferia.

W czasie jego rządów 15 młodszych księży, wszyscy należący do skrzydła katolickiego, odeszło z diecezji.

Kiedy w 2015 roku ksiądz z podległej mu parafii pobłogosławił gejowskie pseudomałżeństwo, Huonder nie zareagował. Emerytowanemu księdzu, który publicznie przyznał, że żyje w konkubinacie z kobietą, pozwolił na uroczyste obchodzenie jubileuszu posługi kapłańskiej.

Profesorowie seminarium w Chur są liberalnymi ekstremistami. Prawie wszystkich wybrał osobiście Huonder. Nie zaskakuje zatem, że kiedy Huonder chciał odejść w 2017, Franciszek rozciągnął jego pracę na następne dwa lata.

[Odkrywcze: biskup Huonder jest wrogiem gloria.tv, serwisu, który wspierał go na początku jego kadencji].

Grafika: Vitus Huonder © Pressebild, #newsYykmsmncdf
ELOHIM.
Starość nie radość. 🙏 🙏 🙏