tommy1
877

„JESTEŚMY POLAKAMI. ZWIĄZEK POLAKÓW W NIEMCZECH”

WYSTAWA PLENEROWA IPN PT.
2 grudnia 2022
Radio Maryja

Przed Domem Polonii w Warszawie została otwarta wystawa plenerowa IPN poświęcona Związkowi Polaków w Niemczech. Ekspozycja stanowi część obchodów stulecia utworzenia tej organizacji.

Dyrektor gdańskiego oddziału IPN i autor części wystawy, dr Paweł Warot, podkreśla, że jest to okazja, aby przypomnieć, iż ponad 100 lat temu nie wszystkie ziemie i nie wszyscy Polacy znaleźli się w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej.

Historyk wskazuje, że znaczna część Polaków została w granicach Niemiec i tam w 1922 roku zorganizowała się, tworząc Związek Polaków w Niemczech.

– Instytut Pamięci Narodowej poprzez wystawę chciał przypomnieć działalność Związku Polaków w Niemczech. Polacy prowadzili bardzo bogatą działalność kulturalną, polityczną oraz biznesową. Wszystko to chcemy zaprezentować na wystawie. Chcemy zaprezentować także sylwetki działaczy i rolę religii, która odgrywała wielką rolę dla Polaków. Wystawa prezentuje również, jak ciężko było być Polakiem w państwie niemieckim – mówi dr Paweł Warot.

Wystawa pt. „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” częściowo prezentowana była już wcześniej, m.in. w Kwidzynie i Bytomiu. Teraz można ją oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Później ekspozycja będzie pokazywana w Niemczech, m.in. w Berlinie.

RIRM

drukuj

Tagi: IPN, Związek Polaków w Niemczech

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Udostępnij

Zobacz także