Clicks1.2K

Jestem głupi i bardzo tego żałuję!

Jak powinien wyglądać Katolicki Znak Krzyża?

Kiedy jeszcze przebywałem w Seminarium zwykłem, wchodząc czy wychodząc z Kaplicy, wykonywać bardzo szeroki znak Krzyża i klękać, skłaniając się do ziemi. Wyraz szacunku do Boga, który wówczas miałem chyba aż do przesady. Po jednej z modlitw wieczornych albo porannych, a może w ciągu dnia, podszedł do mnie starszy serdeczny kolega i z uśmiechem zagadał: „Zauważyłeś jak niektórzy żegnają się w ten sposób?” – to mówiąc dotknął najpierw dłonią czoła, następnie zaś kilkakrotnie uderzył się w piersi. Odwzajemniłem uśmiech przytakując. „Wiesz co to oznacza?” – ciągnął kolega. Ponieważ nie wiedziałem, wytłumaczył: „Jestem głupi i bardzo tego żałuję”.
Pamiętajmy więc, że znak Krzyża należy wykonywać z bezwzględnym szacunkiem i dokładnością, składamy bowiem w ten sposób hołd naszemu Zbawicielowi i Panu – Jezusowi Chrystusowi. Nie udawajmy głupich. A nawet jeśli jesteśmy głupi i tego żałujemy, nie obwieszczajmy tego całemu Kościołowi zapominając o poszanowaniu Krzyża Chrystusowego.


I jeszcze poniżej nauka Księdza jak prawidłowo wykonać znak Krzyża:
youtube.com/watch?v=KaaWQN56Y5g

źródło: z bloga wybitnego teologa.
V.R.S.
Wybitny teolog krzywosławny?
V.R.S.
@pawelm
Proszę się nie śmiać. "Wybitni" teologowie krzywosławni nie lubią konkurencji (no może poza chabadem):
aleteia.org/…issionary-activity-group-says/
Augustyn z Hippony
Jak sadze autor kierowany miloscia do Zbawiciela chce jak najlepiej. Jednak wpis stoi w sprzecznosci z Tradcja Kosciola Katolickiego. Takie osobowosci jak biskup Nowowiejski, ktory zajmowal sie liturgia w Polsce, jako jeden z najwiekszych znawcow tematu opisuje znak krzyza, wykonywany na sobie, zaznaczony w grafice jako nieprawidlowy. Prawidlowy na grafice zas jest zgodny z tradycja prawoslawna, …More
Jak sadze autor kierowany miloscia do Zbawiciela chce jak najlepiej. Jednak wpis stoi w sprzecznosci z Tradcja Kosciola Katolickiego. Takie osobowosci jak biskup Nowowiejski, ktory zajmowal sie liturgia w Polsce, jako jeden z najwiekszych znawcow tematu opisuje znak krzyza, wykonywany na sobie, zaznaczony w grafice jako nieprawidlowy. Prawidlowy na grafice zas jest zgodny z tradycja prawoslawna, z rysunku usunieto kolejnosc wykonywania znaku, ktora jest odwrotna jak w Kosciele Katolickim. Wyklad mocno przed soborowy!
W innym artykule na gloria.tv, rowniez o wykonywaniu znaku krzyza znajduje sie odniesienie do tradycji i zwyczajow prawoslawnych.
Katolik czyni znak krzyz: dotyka czola, na czesc Boga Ojca, Jego poanowania nad swiatem, czlowiekiem, jego wola i rozumem, nastepnie serca, w imie Syna, ktorego milosc wypelnia nasze serca, potem lewego i prawego ramienia, przyjmujac blogoslawienstwo i dzialanie Ducha Sw. Tak opisuje to biskup Nowowiejeski...
MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
Jak należy prawidłowo wykonywać znak Krzyża wyjaśnia Boży Kapłan youtube.com/watch?v=KaaWQN56Y5g
Augustyn z Hippony
Z całym szacunkiem dla zamieszczonego komentarza powyżej, autor ma prawo do własnej oceny sytuacji i może słuchać kogo się chce. Proponuję ostrożność w publikowaniu nauk, ludzi, którzy nie mają misji kanonicznej głoszenia, lub z jakichś powodów została ona im odebrana. Wiem, że teraz wywołam oburzenie i nieprzychylne komentarze, odeślę jednak do życiorysów świętych, którzy pomimo niesprawiedliwoś…More
Z całym szacunkiem dla zamieszczonego komentarza powyżej, autor ma prawo do własnej oceny sytuacji i może słuchać kogo się chce. Proponuję ostrożność w publikowaniu nauk, ludzi, którzy nie mają misji kanonicznej głoszenia, lub z jakichś powodów została ona im odebrana. Wiem, że teraz wywołam oburzenie i nieprzychylne komentarze, odeślę jednak do życiorysów świętych, którzy pomimo niesprawiedliwości i oskarżeń oddali się w pokorze przełożonym i ich decyzjom.
Nie będę oceniał kto ma rację w sporze x. Natenek - Kuria. Pozwolę sobie tylko przypomnieć, że jako katolikom nie wolno nam pomagać w przestępstwach, popierać ich i zachęcać do nich.
Niech każdy sam ocenia i wybiera kogo słucha.
Co do znaku krzyża, to nie ma czegoś takiego jak krzyż satanistyczny. Taka sama bzdura jak sformułowanie: miłość homoseksualna.
W tradycji kościoła katolickiego, używano odwróconego krzyża dla uczczenia osoby św. Piotra, który właśnie w ten sposób umarł. To, że jakaś sekta zawłaszcza sobie znaki wiary, jak odwrócony krzyż (sataniści), czy znak Boga Ojca, w postaci oka w trójkącie (masoneria), to świadczy o naszej słabości jako ludzi wiary, że takie symbole odrzucamy jako złe, zamiast nadawać im właściwe treści i to jest największa wygrana szatana, że dajemy sobie te symbole i znaki wiary odbierać, odnosząc je do niego, nie zaś do świętości Boga.
Poza tym, nikt, kto kreśli na sobie znak krzyża świętego nie może tego robić bez pomocy Ducha Świętego i jeśli On tego nie czyni z nim. Odsyłam do Ewangelii. : Rz., VIII;26.
Czyżby, zapytam przewrotnie, "Bóg musiał stać się szatanem, aby być Bogiem"? ( Marcin Luter).
Jeszcze raz podkreślę, że znak krzyża kreślony w "sposób długi", wywodzi się z tradycji prawosławnej, w KK zachowany u Grekokatolików. Pozdrawiam.

P.S. Zwrócę uwagę na fakt, że nawet zamieszczony obrazek ma podpisy w cyrylicy (alfabet rosyjski). Tam, w Cerkwi, oczywiście łaciński krzyż i sposób przeżegnania się, jest uznawany za nieprawidłowy
Augustyn z Hippony
Pelna zgoda z Toba, jednak na sile nikogo nie poprawie, stad moj wpis. Czy jest to cicha zgoda? 🤔 🤔 😉 😉
MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
Augustyn...mamy obecnie w Kościele czas zamętu, nie wiadomo, komu wierzyć, kogo słuchać. Namnożyło się nam nauczycieli, ale nie wszyscy mówią prawdę, maja dobre intencje i nie wszyscy chcą naszego zbawienia. Wielu niestety jest zwodzicieli, którzy sieją zamęt i prowadzą ludzi na wieczne potępienie. Jeśli chodzi o odwrócony krzyż to jest niestety satanistyczny , mimo tego, że Św. Piotr umarł w …More
Augustyn...mamy obecnie w Kościele czas zamętu, nie wiadomo, komu wierzyć, kogo słuchać. Namnożyło się nam nauczycieli, ale nie wszyscy mówią prawdę, maja dobre intencje i nie wszyscy chcą naszego zbawienia. Wielu niestety jest zwodzicieli, którzy sieją zamęt i prowadzą ludzi na wieczne potępienie. Jeśli chodzi o odwrócony krzyż to jest niestety satanistyczny , mimo tego, że Św. Piotr umarł w taki sposób. Katolicy muszą czcić Krzyż Jezusa Chrystusa, a nie Św. Piotra. Jezus Chrystus nas Odkupił Swoją Krwią i Swoją Mąką, a nie Św. Piotr. Robiąc odwrócony znak Krzyża przez żegnanie się w ten sposób, przywołujemy demony i bezcześcimy Krzyż Jezusa Chrystusa! Ja niestety wierzę Ks. Natankowi mimo nałożonej na niego suspensy, ponieważ widzę w nim Wiarę i Miłość do Jezusa, czego nie mogę powiedzieć o wielu Ksieżach i Biskupach, którzy nam łamią sumienia, osłabiają wiarę i pozwalają na obrażanie Boga, przez bardzo wiele profanacji, które mają miejsce obecnie w naszych Kościołach.
Augustyn z Hippony
Drogi Medaliku. Mimo wszystko, ani x. Natanek, ani biskupi nie stanowią Magisterium Kościoła św., tylko powinni je głosić i wykonywać. Ufam kościołowi i jego nieomylności czyli: Tradycji i Ewangelii.
Krzyż jest zawsze jeden Chrystusowy, czy będzie to tradycyjny krzyż rzymski, czy św. Piotra, czy św. Andrzeja, czy tzw. krzyż choleryczny... zawsze to krzyż Chrystusowy. W Twojej wypowiedzi stanowi …More
Drogi Medaliku. Mimo wszystko, ani x. Natanek, ani biskupi nie stanowią Magisterium Kościoła św., tylko powinni je głosić i wykonywać. Ufam kościołowi i jego nieomylności czyli: Tradycji i Ewangelii.
Krzyż jest zawsze jeden Chrystusowy, czy będzie to tradycyjny krzyż rzymski, czy św. Piotra, czy św. Andrzeja, czy tzw. krzyż choleryczny... zawsze to krzyż Chrystusowy. W Twojej wypowiedzi stanowi to błąd logiczny. Skoro chcesz Krzyż Pański identyfikować z szatanem... też masz prawo i do tego błędu, przypomnę tylko, że często czcząc św. Piotra, na znak czci przecież Chrystusa, na ołtarzach pojawiał się odwrócony krzyż.
Czy któryś z apostołów nie żył Krzyżem Chrystusa? Przecież to ich Chrystus pouczył: "kielich, który Ja piję i wy pić będziecie" (Mt.XX;23).

Ja nie wierzę x. Natankowi, gdyż głosi swoją wizję, nie nauczanie Kościoła, niestety jak wielu współczesnych księży.
Jako człowiek o wolnej woli, masz prawo wyboru, i chociaż serce boli jak bliźni wybiera błąd... no cóż, jak pisałem wolna wola. Nie mam ambicji Ciebie przekonać. Niech więc będzie jak chcesz. Twoja odpowiedzialność.
Jak pisałem "Ten, który nas stworzył bez nas, bez nas nas nie zbawi". Ja pozostanę przy doktrynie katolickiej. Pozwolę sobie podzielić się mądrą zasadą "złotego środka" i konieczności wierności Prawdzie:
youtube.com/watch?v=9J1zHtVdLyc

Pozdrawiam.
MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
Drogi Augustynie, ja dążę tylko do poznania Prawdy, poznacie Prawdę a prawda was wyzwoli. Co powiesz na te Krzyże?
Katolicy powinni czcić, tylko Krzyż JEZUSA CHRYSTUSA. Krzyż Św. Piotra nie jest dla katolików!
Tak nakazuje mi moje sumienie i zdrowy rozsądek. Z Panem Bogiem. Pozdrawiam.
Augustyn z Hippony
Coz, komentarz chyba jest zbedny do tego co napisales, skoro krzyz sw. Piotra nie jest dla katolikow, to musisz tez odzucic krzyz sw. Bendykta, ktory widoczny jest na drugiej stronie medalika, wraz z egzoryzmem. W koncu tylko krzyz Chrystusa. Sadze, ze nie ma co dyskutoeac o Prawdzie w tej suytuacji.
MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
Augustyn ..., nie odpisałeś , co sądzisz o tych zamieszczonych krzyżach. czy według Ciebie też mamy je czcić? Ja czczę tylko Krzyż Jezusa Chrystusa, który nas Zbawia, bo na tym Krzyżu umarł Bóg- Człowiek, za nasze grzechy. Nie ma Kapłana, który by nam to dokładnie wyjaśnił. Oni pewnie tez nie wiedzą. Żeby nie pobłądzić, trzeba odrzucić wszystko, co ma chociaż pozór zła.
Może Ks. Kneblewski by …More
Augustyn ..., nie odpisałeś , co sądzisz o tych zamieszczonych krzyżach. czy według Ciebie też mamy je czcić? Ja czczę tylko Krzyż Jezusa Chrystusa, który nas Zbawia, bo na tym Krzyżu umarł Bóg- Człowiek, za nasze grzechy. Nie ma Kapłana, który by nam to dokładnie wyjaśnił. Oni pewnie tez nie wiedzą. Żeby nie pobłądzić, trzeba odrzucić wszystko, co ma chociaż pozór zła.
Może Ks. Kneblewski by nam mógł ten spór wyjaśnić, tylko jak poprosić? Może Duch Święty natchnie Księdza, żeby coś na ten temat powiedział. Proszę o modlitwę do Ducha Świętego w tej sprawie. Ja też się pomodlę.
Augustyn z Hippony
Sadze, ze masz problem z uczeniem sie i czytanie tekstu ze zrozumieniam.
Co ma znak Anch, ktory jest starszyo od chrzescijanstwa do naszej rozmowy o krzyzach swietych panskich? Moze litera T to tez jakis symbol masonski, satanistyczny lub jakies inne demony. Proponuje zaprzstan uzywznia litery T, to napewno diabel!
Krzyz papieski, pomijajac moja opinie o Bergolio, ma wizrunek Chrystusa dobrego …More
Sadze, ze masz problem z uczeniem sie i czytanie tekstu ze zrozumieniam.
Co ma znak Anch, ktory jest starszyo od chrzescijanstwa do naszej rozmowy o krzyzach swietych panskich? Moze litera T to tez jakis symbol masonski, satanistyczny lub jakies inne demony. Proponuje zaprzstan uzywznia litery T, to napewno diabel!
Krzyz papieski, pomijajac moja opinie o Bergolio, ma wizrunek Chrystusa dobrego pasterza, ale jak sadze skoro zamieszczasz go w tej zagadce to ten Chrystusa ma za malo Chrystusa w Chrsystusie...
Znak orla na krzyzu? To tez trzbea tlumaczyc? Sadze, ze przywolany, skad innad znany mi Xiadz, doskonale rozumie symbolike krzyza, tego patriotycznego rowniez. Symbol orla na krzyzu pojawial sie w tradycji polskiej od dawna. Chociazby w czasi powstan niepodleglosciowych.
Zas kwiecisty krzyz, ozdobiony gwiazdami, jak sadze przeszkadza ci to i kojarzysz z pentagramem lub z gwiada dwaida. Coz.. krzyz w tym przypadku jako dzielo artysty, moze niejapieknieksze, nia odnosi sie do wiary. Jednak z tego co pamietam rozmowa dotyczla krzyza sw. Piotra, i innych form w kosciele obecnych, wiec dlugo by sie smial x. Knebleski, ze zdania, ze krzyz sw. Piotera nie jest katolicki.... serdecznie zycze abys mial kiedys okazje przed X. Pralatem to powiedziec.
Aha jeszcze jedno, co tam z medalikiem sw. Benedykta. Przeciez tam tez jest krzyz, ma literki, to nampewno satanizm (bo to zapis egzorcyzmu, czyli odonsi sie do zlego). Tez go musisz odzuzic kierujac sie swoim rozumowaniem...
MEDALIK ŚW. BENEDYKTA
Augustyn... Ksiądz jest od tego, aby nas naprowadzać na właściwą wiarę jeśli błądzimy, a nie od wyśmiewania. Prześmiewcą i oskarżycielem jest szatan. Wiesz jak teraz Krzyż Jezusa jest profanowany ? Dlatego jestem bardzo ostrożna i jeśli nie ma na krzyżu Jezusa Chrystusa nie uznaję takiego krzyża. Widziałam na Krzyżu wiele różnych rzeczy np. dom, słońce, kwiatki, nawet krowę. Ja osobiście nie …More
Augustyn... Ksiądz jest od tego, aby nas naprowadzać na właściwą wiarę jeśli błądzimy, a nie od wyśmiewania. Prześmiewcą i oskarżycielem jest szatan. Wiesz jak teraz Krzyż Jezusa jest profanowany ? Dlatego jestem bardzo ostrożna i jeśli nie ma na krzyżu Jezusa Chrystusa nie uznaję takiego krzyża. Widziałam na Krzyżu wiele różnych rzeczy np. dom, słońce, kwiatki, nawet krowę. Ja osobiście nie czczę tez krzyża w kształcie litery T, ani protestanckiego, ani satanistycznego, ani krzyża który nosi biskup Rzymu Franciszek, ani krzyża Świętego Piotra . A zamieszczony powyżej krzyż ze znakiem Orła jest polskiej loży masońskiej w W. Brytanii. Czy według Ciebie Katolicy mają czcić wszystkie krzyże nawet dwóch łotrów, którzy byli ukrzyżowani z Jezusem, gdyby była taka możliwość? Czy dla ciebie ma taką samą wartość Krzyż Św. Piotra co Krzyż Jezusa?

Symbole w religiach mają ogromne znaczenie. Gdy nowy papież, pojawił się przed ludem, mając zawieszony na szyi krzyż z którego zniknął wizerunek ukrzyżowanego Zbawiciela to wielu wiernych było mocno skonsternowanych. Zbawienie przyszło przez Krzyż” – śpiewamy przecież w Kościołach, co ma oznaczać że to Śmierć Jezusa stała się zapłatą za grzechy świata.

Na pektorale jednak nie było przybitej doń postaci. Zamiast tego, można się tam było dopatrzyć wizerunku pasterza, trzymającego na ramionach owcę. Z jednej strony jasne jest skojarzenie z biblijnymi przypowieściami, a z drugiej postać została tak specyficznie wykonana, że przypominała wizerunek egipskiego bóstwa lub pochowanego faraona – do egipskiej symboliki często odnoszą się zaś masoni. Niektórzy dopatrywali się na krzyżu nawet Bafometa lub pentagramu.

Ja nie uznaję Krzyża Św. Benedykta, jako symbolu Zbawienia lecz jako pomoc duchową w zwalczaniu demonów.

Czy takie krzyże też czcisz i klękasz przed nimi? Może jakiś Boży Kapłan rozstrzygnie ten nasz spór o Krzyż i naprowadzi błądzących na właściwą drogę. Z Panem Bogiem.
Augustyn z Hippony
Odpowiem na twoj wpis, chociaz pewnie nie dotrze. Podejzewam, ze i tak nie zrozumiesz, jak nie rozumiesz wpisow, ktore umieszczam.
Erystyczny i sofistyczny wywod, ktory prowadzisz juz nie dotyczy tematu, ktory poruszyles, tak wiec nie widze sensu prowadzic dalszego dialogu, ktory ty prowadisz zgodnie z zasadami F. Ebnera.
Niczemu to nie sluzy. Mam nadzieje, ze zadowolony jestes i bedziesz mial …More
Odpowiem na twoj wpis, chociaz pewnie nie dotrze. Podejzewam, ze i tak nie zrozumiesz, jak nie rozumiesz wpisow, ktore umieszczam.
Erystyczny i sofistyczny wywod, ktory prowadzisz juz nie dotyczy tematu, ktory poruszyles, tak wiec nie widze sensu prowadzic dalszego dialogu, ktory ty prowadisz zgodnie z zasadami F. Ebnera.
Niczemu to nie sluzy. Mam nadzieje, ze zadowolony jestes i bedziesz mial satysfakcje z czytania wlasnych madrosci... Szkoda czasu na takie rozmowy.