Dnes 2. októbra 2022 o 12.oo hod bola na Michalskú vežu v Bratislave vrátená zreštaurovaná socha sv. Michala archanjela, bojujúceho s drakom. Aktuálna symbolika? Porovnaj s duchovným vnuknutím o archanjelovi Michalovi nižšie. Sv. Michal archanjel mal iba pred niekoľkými dňami (29. septembra) cirkevný sviatok.

Opäť na svojom mieste. Socha Archanjela Michala sa vracia na Michalskú vežu

Dnešok prinesie v centre mesta pozoruhodnú udalosť. Po zreštaurovaní sa na vrchol Michalskej veže vracia vzácna socha Archanjela Michala. Dielo z roku 1758, ktoré odvtedy zdobí najkrajšiu a dnes poslednú zachovanú bránu do historickej Bratislavy, získalo pôvodnú podobu. Ide o zásadnú súčasť celkovej rekonštrukcie Michalskej veže.

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Ako uvádza Magistrát, súsošie Archanjela Michala bojujúceho s drakom vytvoril v 18. storočí medikováčsky majster Peter Eller. Za tú dobu prešlo značnou degradáciou. Michal tak napríklad prišiel o krídlo, ruku s mečom a stratila sa aj časť draka. „Meď ako taká je pomerne trvácny materiál, problém v prípade degradácie tohto súsošia bol v podporných konštrukciách,“ hovorí sochár a reštaurátor kovov Stanislav Kožela, ktorý rekonštrukciu sochy realizoval. „Vzhľadom na problematické spojenie kovaného železa s meďou dochádzalo k urýchlenej deštrukcii nosných prvkov, konkrétne aktívnej korózii, ktorá v miestach, kde sa tieto dva materiály dotýkali, vznikla," upresňuje Kožela.

Obnova súsošia tak priniesla doplnenie chýbajúcich častí z tepanej medi. Kompletne prinavrátené bolo ľavé krídlo Archanjela Michala, pravé predlakti s ohnivým mečom, ľavé ucho draka alebo jazyk draka. Takisto boli pridané nové nosné prvky konštrukcie, ktoré boli vykované z chromniklovej ocele (ľudovo antikoru). Priblížiť sa pôvodnému výrazu a charakteru plastiky pomohli reštaurátorovi dobové fotografie.

Opäť na svojom mieste. Socha Archanjela Michala sa vracia na Michalskú vežu

---------------------------------------------------------------------------

Nad Michalskou vežou archanjel Michael rozprestrel krídla

22. júna 2019 na modlitbách a chválach obraz a vnuknutie:
„Nad Michalskou vežou archanjel Michael rozprestrel krídla a pridal sa k nám spolu s anjelmi chvály. To malo veľkú silu a zvolávalo takto požehnanie pre Bratislavu a celé Slovensko

Náš mocný Kráľ prejaví svoju moc

Pred nami sú veľmi vhodné dve príležitosti niečo urobiť pre intronizáciu Krista Kráľa Slovenska ešte v tomto roku 2022:
20. novembra – nedeľa – slávnosť Krista Kráľa a 23. decembra – sto rokov od vydania prvej encykliky pápeža Pia XI. „Ubi arcano Dei consilio – O pokoji Kristovom dosiahnuteľnom v kráľovstve Kristovom“.

Nech s modlitbami porastie naša túžba a ochota, a Svätý Duch sa k nám pripojí. A pomôže nám vyznávať, vyvyšovať a oslavovať Krista, mocného Kráľa Slovenska. On potom prejaví svoju moc.


Prispejme svojimi modlitbami, podnetmi, prípadne petíciou! Veď ide o veľmi veľkú, životne dôležitú vec pre nás, naše rodiny, náš národ a pre našu slovenskú vlasť.

Duchu Svätý, príď a obnov zázrak Turíc! A uveď na trón v našich srdciach a životoch i v celom našom národe a vlasti Krista Kráľa Slovenska!

Jedna Slovenská ľudová múdrosť hovorí: „Keď je bieda najväčšia, tak je Božia milosť najbližšia“. „Pozbierajte odvahu a nedajte zahynúť Slovensku v tom obrovskom kotle národov – v EÚ !“ Modlime sa, padnime na kolená, postime sa, šírme túto žiadosť na našich otcov biskupov a urobme v tejto ťažkej dobe všetko preto, aby čim skorej prebehla Intronizácia Ježiša Krista, Kráľa Slovenska a Pán Boh nám určite dá tú milosť, aby sa tak stalo, aby Slovensko zostalo verné Kristovi a Cirkvi. „Slovensko – cez teba prechádza dravý prúd rieky nevery – ale ešte stále existujú silné brehy, aby sa voda neprevalila cez ne. Po samý okraj brehov dovolím, aby sa naplnilo koryto rieky. Viac nie. Amen.“

Vieru treba nielen nosiť v srdci, ale aj odvážne vyznávať! Potom sa prejaví Božia moc. K tomu nech nám pomáha aj Sedembolestná Panna Mária, Patrónka Slovenska a apoštoli Slovákov sv. Cyril a Metod.


Václav Kocian

(autor je kňaz)
Coburg
Je posvätený, v jeho prilbe sa nachádzajú pozostaky 9-tich svätých, posvätené boskupom Jozefom Haľkom.
Coburg
Skúsim zistiť či je posvätený.
Megistender 1
Ak je posvätený, tak je dobre. Ak nie je tak, je to len kus kovu.
johanika
Bratislava, Slovensko i svet sv. Michala Archanjela potrebuje ako nikdy predtým.