olek19801
22K

Ubóstwo w Polsce !

Według danych opublikowanych przez Szlachetną Paczkę możemy odczytać, że aż 1,6 mln Polaków, w tym 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów, żyło w 2021 r. poniżej minimum egzystencji, czyli w skrajnym ubóstwie – czytamy w raporcie Stowarzyszenia Wiosna. „Raport o biedzie powstał po to, by pokazać, że rzeczywistość bywa bardziej złożona, a inflacja dotyka każdego, ale nie każdy jest na jej dotyk tak samo wrażliwy” – przekonują autorzy.

„Blisko 2,5 mln osób w Polsce żyje w budynkach, w których przecieka dach, brakuje szczelnych okien i drzwi, a na ścianach i sufitach w wyraźny sposób występuje wilgoć. W prawie 3 proc. gospodarstw domowych w Polsce nadal nie ma bieżącej wody, a co dwudziesty mieszkaniec naszego kraju żył w 2022 roku bez dostępu do łazienki i toalety” – wyliczyli autorzy opracowania.

Dane pokazujące, jak wielka jest bieda w naszym kraju, mogą jednak przerażać. Blisko 2,5 mln osób w Polsce żyje w budynkach, w których przecieka dach, brakuje szczelnych okien i drzwi, a na ścianach i sufitach w wyraźny sposób występuje wilgoć. W prawie 3 proc. gospodarstw domowych nadal nie ma bieżącej wody, a co dwudziesty mieszkaniec Polski żył w 2022 roku bez dostępu do łazienki i toalety.

W rodzinach objętych pomocą Szlachetnej Paczki średni dochód na osobę to 13 zł i 11 gr na dzień, po odjęciu kosztów utrzymania mieszkania, opłaceniu rachunków i kosztów leczenia. Ponad połowa Polaków boi się też, że nadchodzącej zimy nie będzie miała czym ogrzać mieszkania. Co piąta włączona do Szlachetnej Paczki rodzina, w której występuje choroba lub niepełnosprawność, nie jest w stanie pokryć wszystkich niezbędnych wydatków na leki. Jedną z rodzin objętych programem jest pan Ireneusz.
Jego dom z daleka wygląda na opuszczony. Z bliska również. Drewniane ściany, zapadający się dach, brakujące okna – trudno sobie wyobrazić, by zatrzymał ulewę. Ale nie jest pusty. Mieszkają w nim pan Ireneusz i Filar, kot przybłęda. Mężczyzna choruje na astmę, nie widzi na jedno oko, myje się w misce, a po wodę, którą podgrzewa w garnkach na piecu, chodzi do studni. Kiedyś, gdy rozpadający się budynek był jeszcze domem z prawdziwego zdarzenia, mieszkali w nim również żona i syn pana Ireneusza. Od dawna nie żyją…

Tymczasem w Polsce wciąż świetnie mają się fałszywe wyobrażenia na temat biedy. Właśnie dlatego Szlachetna Paczka przeprowadziła ogólnopolskie badanie, w którym wzięto pod lupę mitologię ubóstwa. Wynika z niego, że 15 proc. Polaków wciąż uważa, że życie w biedzie to wybór, co piąty badany, że bieda to wynik wyłącznie lenistwa, a co trzeci – że jest na nią łatwy sposób: wystarczy wziąć się do pracy.
Tegoroczna publikacja zawiera także wyniki ogólnopolskiego badania, w którym pod lupę wzięto m.in. stereotypy dotyczące ubóstwa. 15 proc. Polaków wciąż uważa, że życie w biedzie to wybór, co piąty badany, że bieda to wynik wyłącznie lenistwa, co trzeci – że wystarczy wziąć się do pracy, aby wyjść z ubóstwa. Ponad 1/3 ankietowanych uważa, że na zasiłku zapewne żyje się wygodniej. 36 proc. nie wierzy, że ktoś ciężko pracuje i nadal nie ma na życie.

Stereotypowa bieda jest więc bezrobotna, niewykształcona i żyje na wsi. A prawda jest taka, że może kryć się za ścianą mieszkania obok. W dużym mieście, w którym mieszka ktoś po studiach z 20-letnim stażem pracy.
Nic nie dzieje się bez powodu – rok 2022 był dla wielu Polaków najtrudniejszy od wielu lat, bo tuż za naszą granicą wybuchła wojna, a wszystkie ceny zaczęły szaleć. W efekcie 95 proc. Polaków odczuło w ostatnim półroczu wzrost cen żywności, 89 proc. – wzrost cen utrzymania mieszkania lub domu. Oszczędzamy więc na kulturze i rozrywce (64 proc. badanych), zakupach odzieży lub obuwia (64 proc.), zużyciu prądu, wody i gazu (58 proc.) oraz żywności (45 proc.).

Ponad 1,6 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Wstrząsający raport Szlachetnej Paczki
Mark Nemo
Założenie quasi-rządu jest pewnie takie: jak komuś zbyt biednie w Polsce, może jechać na Zachód, za parobka. Zrobi przy tym miejsce dla kolejnego Ukraińca. Jeśli zdrowie lub wiek mu nie pozwala, to może się kowidowo zaszczepić - też zrobi miejsce.
olek19801
Proceder drenowania Polski przez ukraińskich cwaniaków trwa, a bieda w naszym kraju ma realne oblicza.