V Argentíne budú blahorečení dvaja misionári zo 17. storočia

V sobotu 2. júla budú blahorečení prví argentínski mučeníci, pochádzajúci zo 17. storočia: diecézny kňaz Pedro Ortiz de Zárate a jezuita Juan Antonio Solinas. Slávnosti na severe Argentíny v meste San Ramón de la Nueva Orán, v provincii Salta bude v mene Svätého Otca predsedať prefekt Kongregácie pre kauzy svätých kardinál Marcello Semeraro.

Pedro Ortiz de Zárate a Juan Antonio Solinas, známi ako „mučeníci zo Zenty“, boli v roku 1683 zavraždení z nenávisti k viere početnou skupinou domorodcov v argentínskom Forte San Miguel v údolí Zenta, kde obaja kňazi spoločne pôsobili ako misionári v časoch konfliktov medzi domorodými kmeňmi a kolonizujúcimi Španielmi.

Okrem dvoch kňazov bolo zabitých aj osemnásť laikov, medzi ktorými bolo viacero obrátených indiánov. Pre nedostatok dokumentácie však boli laici z kauzy blahorečenia postupne vyradení.

Pedro Ortiz de Zárate bol Argentínčan baskického pôvodu, ktorý vstúpil do kňazstva po tom, ako v mladosti ovdovel. Ako 57-ročný diecézny kňaz napokon túžil evanjelizovať domorodé obyvateľstvo. Taliansky jezuita Juan Antonio Salinas prišiel do Argentíny z rodnej Sardínie ako misionár.

Miesto, kde položili život pre Krista sa nachádza v najsevernejšej časti územia dnešnej Argentíny, pri hraniciach s Bolíviou a Paraguajom.