Libor Halik
V Praze vyjdou do ulic v den středečního státního svátku 28.10.2020 stovky lidí. Na Den vzniku samostatného československého státu se chystá hned několik shromáždění. Stovka lidí se sejde na náměstí Republiky při manifestaci za svobodu a pravdu, připomínat si tu chtějí základní celospolečenské hodnoty. Další lidé se sejdou na Staroměstském náměstí v rámci pochodu za svobodu nebo na Klárově, …More
V Praze vyjdou do ulic v den středečního státního svátku 28.10.2020 stovky lidí. Na Den vzniku samostatného československého státu se chystá hned několik shromáždění. Stovka lidí se sejde na náměstí Republiky při manifestaci za svobodu a pravdu, připomínat si tu chtějí základní celospolečenské hodnoty. Další lidé se sejdou na Staroměstském náměstí v rámci pochodu za svobodu nebo na Klárově, kde chtějí vládě předat požadavky občanů. Na dodržování zákonů a platných opatření bude dohlížet policie. Při jejich případném nedodržování hrozí zúčastněným pokuta až 2 miliony korun.
Na středu 28. října se chystá v rámci hlavního města hned několik shromáždění nespokojených občanů. Na náměstí Republiky je ohlášeno „Pokojné shromáždění občanů za účelem připomenutí základních celospolečenských hodnot“, které má započnout v 11:55, trvat má až do 15:00. Sejít se tu má stovka občanů, kteří chtějí vyjádřit obavy o chod státu, ekonomiky a vzdělávání. V rámci platných opatření je nyní omezováno shromažďování na maximálně sto lidí.

Z původně avizovaných tří set účastníků by se měla povolená stovka sejít také na pražském Klárově, kde má dojít k předání požadavků občanů ČR vládě Andreje Babiše (ANO), a to podle plánů ohlašovatele od 12:00.
Větší shromáždění proběhne i na Staroměstském náměstí, kde se má sejít další stovka lidí v rámci pochodu za svobodu mezi 12:00 a 14:00. Původně se na shromáždění mělo potkat asi pět stovek lidí, ale počet účastníků byl dle aktuálních opatření snížen pořadateli na stovku.
Na zmiňovaném Staroměstském náměstí má potom od 14 hodin probíhat také recesistická oslava „Slavíme s Milošem!“. „Čínská delegace bude udělovat Milošovi řád velkého rudého bacila. Lid bude žádat dobrou vládu,“ stojí v popisu akce. Původně bylo ohlášeno až 50 tisíc účastníků, které musel oznamovatel zredukovat, podobně jako ostatní, na pouhou stovku. Akce by měla skončit v 17 hodin.
Na středu se chystá i policie. Bude hlídat dodržování opatření
Na množství veřejných shromáždění se chystá i pražská policie. „V současné chvíli komunikujeme se svolavateli i s magistrátem,“ sdělil pro deník Echo24 policejní mluvčí Jan Daněk. Policie bude dohlížet na dodržování zákonů a také platných vládních opatření, za jejichž dodržování na shromážděních odpovídají svolavatelé akcí. Policie však nechce nijak narušovat průběh oznámených shromáždění, pokud pro to nebude vážný důvod.
„Pokud by došlo k nedodržování opatření, svolavatel shromáždění bude nejdříve vyzván, aby skutečnost napravil. Pokud tak neučiní, bude vyzván k ukončení akce,“ sdělil Vít Hofman, mluvčí pražského magistrátu. Při nedodržování opatření hrozí občanům (fyzickým osobám) pokuta od 20 tisíc do 2 milionů korun. Právnickým osobám pak může být udělena peněžitá pokuta až do 3 milionů korun.
Kvůli vládním opatřením proti dalšímu šíření epidemie koronaviru se s účinností od 22. října omezilo i právo shromažďovací. Aktuálně jsou povolena pouze pokojná shromáždění, kterých se účastní nanejvýše 100 osob, a to ve skupinách po maximálně 20 lidech a při zachování alespoň dvoumetrových rozestupů. Každý účastník je povinen mít nasazený ochranný prostředek dýchacích cest, tedy roušku nebo respirátor.
echo24.cz/…ontrolovat-dodrzovani-opatreni