Po šokujúcich slovách pápeža strčil Heger hlavu do piesku! A Čaputová? Zaryto mlčí

Po šokujúcich slovách pápeža strčil Heger hlavu do piesku! A Čaputová? Zaryto mlčí

Pápež je osobnosť, ktorá je uznávaná prakticky po celom svete. Slová Svätého Otca vždy zarezonujú medzi ľuďmi, pretože triafajú do „živého“.
Aktuálne však zarezonovali slová Františka, ktorý sa vyjadril k vojne na Ukrajine. Vyhlásenia pápeža však nešli v línii rétoriky západných lídrov, ani vlády Eduarda Hegera (OĽANO) či USA. A tak sme požiadali o reakciu Prezidentský palác aj Úrad vlády SR. Hlava štátu Zuzana Čaputová či predseda vlády Heger by predsa mali zaujať stanovisko, keď pápež, ktorého si sami vážia povie niečo, čo môže minimálne u časti občanov vyvolať nové otázky, pochybnosti a možno aj zmätok v hlave.

Pápež František sa vždy zastáva bezbranných, chudobných a tých, ktorým je nejakou formou ubližované. Je proti akejkoľvek vojne, ktorá ničí životy nevinných ľudí. Jeho slová, ktoré vyslovil v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera v súvislosti s vojnou na Ukrajine, ale šokovali svet. Je však pozoruhodné, že sa pri nich nepozastavil a ani nezamyslel žiadny z našich vrcholných politikov, ba dokonca ani takmer žiadne médium. Redakcia Ereportu zrejme patrila medzi výnimky. Opäť iba pripomíname, že sa nemusíme stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi.

Pápež naznačil, že nevidí iba jedného agresora
Svätého Otca vychvaľovali do nebies. Tak naša prezidentka Zuzana Čaputová (dokonca na pozvanie hlavy štátu František navštívil Slovensko) a tiež premiér Eduard Heger. Ten dokonca tri týždne po invázii Ruska na Ukrajinu povedal: „Som veľmi rád, že Svätý Otec veľmi jasne poukazuje na dôležitosť mieru, vyzýva Vladimira Putina, aby zastavil túto agresiu,“ povedal náš predseda vlády, podľa ktorého sa k tomuto pridáva nielen Slovensko, ale i celý vyspelý svet, keď túto agresiu jednotne odsúdilo 141 krajín.

Aktuálne však pápež František v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera vyslovil myšlienky pre, ktoré by ho už viacerí mocní tohto sveta zrejme najradšej videli horieť v pekle. Svätý Otec napríklad vyhlásil, že na Ukrajine sa testujú zbrane: „Vojny sa vedú z toho dôvodu: aby sa vyskúšali zbrane, ktoré vyrobili,“doslova povedal pápež.

„Vojny sa vedú z toho dôvodu: aby sa vyskúšali zbrane, ktoré vyrobili“.
Pápež František

František sa zamyslel aj nad tým, prečo vôbec nastala invázia Ruska na Ukrajinu. A nie práve najdiplomatickejšie ukázal pritom prstom na NATO. Možno „brechot NATO pri dverách Ruska“ viedlo šéfa Kremľa k zlej reakcii a rozpútaniu krvavého konfliktu. „Hnev, ktorý neviem povedať či bol vyprovokovaný“, pridal pápež, „možno však bol uľahčený“. Tieto slová, ale dosť ostro kontrastujú s tými, ktoré používajú politici naprieč Európou a časťou sveta na zdôvodnenie začiatku útoku Ruska na Ukrajinu. Ereport očakával, že k slovám pápeža zaujmú postoj minimálne najvyšší ústavní činitelia SR, avšak to sa nestalo.

Hegerova hovorkyňa: Bez komentára
Prirodzene, redakcia Ereportu bola zvedavá na reakciu pani prezidentky aj premiéra, a tak im zaslala mail, v ktorom chcela vedieť, ako má občan slová hlavy rímskokatolíckej cirkvi čítať. Žiaľ, nedozvedeli sme sa vôbec nič. Hovorca prezidentky Martin Strižinec ani na niekoľko urgencií nereagoval, hoci pri jednom z telefonátov prisľúbil, že sa „na to pozrie“. Žiaľ, zrejme nepozrel, lebo do uzávierky tohto článku nám reakciu hlavy štátu neposlal. O čosi „zhovorčivejší“ boli na úrade vlády. „Vyjadrenie pápeža nebudeme komentovať a ani sa k nemu vyjadrovať,“ povedala pre Ereport do telefónu hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.

Čo sme od najvyšších ústavných činiteľov žiadali?
Začali sme emailom, ktorý sme zaslali hovorcovi prezidentky a hovorkyni premiéra a potom sme telefonovali. Napriek tomu, že požiadavka na reakciu bolo legitímna, jasná a zrozumiteľná, Heger aj Čaputová ju v podstate odignorovali. Ak by chcel niekto náhodou pochybovať o tom, že naša žiadosť o reakciu od dvoch najvyšších ústavných činiteľov nebola formulovaná korektne, prinášame vám plné znenie emailu, ktorý preukázateľne „pristál“ na stole kompetentných zástupcov premiéra aj prezidentky. Máme za to, že „polopatistickejšie“ sa to napísať ani nedalo:

„Žiadame o reakciu na medializované vyhlásenia Svätého Otca, pápeža Františka, ktoré uviedol v súvislosti s vojnou na Ukrajine vzhľadom k tomu, že jeho výroky pre popredný taliansky denník v značnej miere nekorešpondujú so stanoviskami západných lídrov, predstaviteľov SR či USA. O to viac preto náš portál zaujíma postoj prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ako aj predsedu vlády SR Eduarda Hegera, keďže mnohí slovenskí občania môžu byť z pápežových slov aj zmätení a už aj tak výrazne poralizovaná spoločnosť SR môže dosiahnuť ešte nebezpečnejšie rozmery. A preto by bolo pravdepodobne žiadúce a zodpovedné, aby naši politickí lídri zaujali k nedávnym slovám pápeža jednoznačné stanovisko. Vyjadrenia pápeža o vojne zverejnil aj portál vatikannews.va v slovenskom jazyku. Z viacerých zrejme až šokujúcich vyjadrení hlavy rímskokatolíckej cirkvi vyberáme pre ilustráciu nasledujúce:

Nemôžeme si myslieť, že jeden slobodný štát môže vyvolať vojnu proti inému slobodnému štátu. Zdá sa, že na Ukrajine konflikt vyvolali iní.

Neviem odpovedať na otázku, či je správne dodávať zbrane Ukrajincom – Jasné je, že sa tam testujú zbrane. Rusi teraz vedia, že tanky sú málo užitočné a rozmýšľajú o inom. Preto sa vedú vojny: aby sa otestovali zbrane, ktoré sme vyrobili.

Možno „brechot NATO pri dverách Ruska“ viedlo šéfa Kremľa k zlej reakcii a rozpútaniu konfliktu. „Hnev, ktorý neviem povedať či bol vyprovokovaný“, hovorí pápež, „možno však bol uľahčený“.

Jozef Uhlárik
Foto zdroj: Internet
Po šokujúcich slovách pápeža strčil Heger hlavu do piesku! A Čaputová? Zaryto mlčí
Freddy Gargamel
Pápež sa snaží votrieť Rusom do priazne, preto zdanlivo sedí na dvoch stoličkách. Jeho cieľom je predsa pohltenie právoslávia. To "západné" je už na najlepšej ceste do Ríma (Konštantinopolský patriarchát, aj Ukrajina), ale konečným cieľom je Ruská pravoslávna cirkev, ako de facto základ dnešného pravoslávia.
Raz darmo, je to líška siedmymi masťami mazaná 😬
dyk
Letenky za 40 miliónov?!

Poskladajte si to:

http
s:/
/www.f
acebook.
com/mil
an.s.kovacik/videos/1135347057313525/?sfnsn=wa
Zuzana Schlosserova shares this
6
One more comment from dyk
dyk
Pápež sa rozpraval s ruským patriarchom. Ten mu precital dovody, preco podporuje Putina a špecialnu operaciu. Vtedy Pápež počul, co dovtedy nepočul. V hlave sa mu to uležalo, premyslel si to a pochopil, kde je sever.
A tu je problém.
Pri vakcinach s nim manipulovali. Nedodali informácie, ale tu to bolo skoro vyčerpavajúce. A svet už nie je, ako bol. Naša "vláda" sa zavzdušnila. Miláčik už nie je …More
Pápež sa rozpraval s ruským patriarchom. Ten mu precital dovody, preco podporuje Putina a špecialnu operaciu. Vtedy Pápež počul, co dovtedy nepočul. V hlave sa mu to uležalo, premyslel si to a pochopil, kde je sever.
A tu je problém.
Pri vakcinach s nim manipulovali. Nedodali informácie, ale tu to bolo skoro vyčerpavajúce. A svet už nie je, ako bol. Naša "vláda" sa zavzdušnila. Miláčik už nie je miláčikom a uvidime, čo bude ďalej. Ako sa z tej šlamastiky vykopú "naši ústavný činitelia". Je jasné, že ich to trocha zaskočilo, ale oni sú zdatný klamari a nejako si pomôžu.
Opozicia by ich mala verejne s týmto otravovať, aby sa vyjadrili, čo teraz, keď im Pápež otvoril oči.
Ivan Herda
No takto, tvrdšie, ste vy vôbec normálni , ak si žiadate komentár od posledných v rade predajných,dočasne užitočných, hlupákov na vyjadrenie sa svetovej osobnosti kalibru číslo jedna?
Čo povedal, to povedal, povedal to tak jasne ,že i podpriemerne vzdelaný človek tomu jasne rozumie, vy vraj vzdelaní ,ak sa to dá tak nazvať , v žurnalistike, potrebujete vysvetlenie od núl s mínusovým znamienkom? …More
No takto, tvrdšie, ste vy vôbec normálni , ak si žiadate komentár od posledných v rade predajných,dočasne užitočných, hlupákov na vyjadrenie sa svetovej osobnosti kalibru číslo jedna?
Čo povedal, to povedal, povedal to tak jasne ,že i podpriemerne vzdelaný človek tomu jasne rozumie, vy vraj vzdelaní ,ak sa to dá tak nazvať , v žurnalistike, potrebujete vysvetlenie od núl s mínusovým znamienkom? Lepšie by bolo, ako žurnalisti ,šírte pravdivú informáciu ,čo povedal pápež, čo je nakoniec vaša práca a kašlite na dráždenie zaplatených idiotov bez vlastného svedomia a názoru, stačí ,keď sú v rtvs ,nemusíte aj vy tú čiernu dieru ešte viac zväčšovať.
johanika
Áno, slniečkári uznávajú len jeden názor - ten ich. Ak má niekto názor iný, už je nepriateľ a tam končí ich tolerancia.
Marieta Ria
Pápež je pre nich vhodný len vtedy, keď hovorí to, čo oni presadzujú - pred časom "vakcíny ako skutok lásky a musíme to spraviť"... keď sa rozhodne povedať niečo iné, ako sa očakáva, tak sa k nemu "nevyjadrujú"...
Pavol T
Je dobré, že zaznel tento hlas. Je niekde odkaz na autentický rozhovor?