Clicks223
Radek33
2
Ofiary morderstw PRL;Grupa "D" Departament IV, - Odc. 2 -ks. Stefan Niedzielak--- Dokumentalny serial fabularyzowany, przedstawiający niewyjaśnione do dziś morderstwa opozycjonistów i księży z …More
Ofiary morderstw PRL;Grupa "D" Departament IV,
- Odc. 2 -ks. Stefan Niedzielak---
Dokumentalny serial fabularyzowany, przedstawiający niewyjaśnione do dziś morderstwa opozycjonistów i księży z czasów PRL.

W sobotę 21 stycznia 1989 roku, ks. Niedzielak nie przyszedł odprawić porannej Mszy św., zaniepokojeni kościelny i wikariusz poszli na plebanię. Zastali drzwi otwarte. W pokoju położonym najbliżej wejścia znaleźli leżącego na podłodze proboszcza. Był martwy,milicjanci prowadzący dochodzenie od początku biorą pod uwagę tylko jedną wersję- nieszczęśliwy wypadek...

youtube.com/watch?v=28OchYWEGjE
Radek33
W dostępnych aktach poświęconych sprawie zabójstwa ks. Niedzielaka brak widocznych śladów „paniki” władz i jakichś nierozważnych kroków. Skutek rutyny czy może pewność siebie wynikająca z przekonania, że tuż przed Okrągłym Stołem władzy nic się nie może stać? Te pytania bez dostępu do szerszej bazy źródłowej pozostaną bez precyzyjnych odpowiedzi.
Radek33
Ks. prof. Jerzy Pikulik wspominał o tym, że ks. Stefan Niedzielak na kilka dni przed śmiercią otrzymał przez telefon ostrzeżenie: „jak się nie uspokoisz, to zdechniesz jak Popiełuszko”.
Podobne informacje przekazał śledczym podczas przesłuchania Wojciech Ziembiński, który także nękany pogróżkami zwierzył się z tego ks. Niedzielakowi: „[…] Był to głos męski, chropowaty, […] cytuję z pamięci „znow…More
Ks. prof. Jerzy Pikulik wspominał o tym, że ks. Stefan Niedzielak na kilka dni przed śmiercią otrzymał przez telefon ostrzeżenie: „jak się nie uspokoisz, to zdechniesz jak Popiełuszko”.
Podobne informacje przekazał śledczym podczas przesłuchania Wojciech Ziembiński, który także nękany pogróżkami zwierzył się z tego ks. Niedzielakowi: „[…] Był to głos męski, chropowaty, […] cytuję z pamięci „znowu podskakujesz, ty sk......nu, długo nie pożyjesz”. O tym fakcie powiedziałem księdzu Niedzielakowi, żartując nawet, żeby szykował mi pogrzeb, na co on odpowiedział, że ostatnio ma pełno takich samych telefonów […]„. Kapłan także przekazywał W. Ziembińskiemu informacje o anonimach pełnych gróźb i pretensji o głoszone patriotyczne kazania.