Clicks87
szuirad1
1

Powstały „dubia rodzin”. List małżeństw do Franciszka

Liberalne interpretacje adhortacji apostolskiej Amoris laetitia osłabiają motywację do pokonywania małżeńskich trudności, zachęca do rozwodów i przyspiesza proces rozpadu rodzin – alarmują inicjatorzy „Listu Wątpliwości Rodzin”. Pismo skierowane do papieża Franciszka oraz hierarchów można poprzeć na stronie familiesdoubts.com.

Inicjatorzy „Listu Wątpliwości Rodzin”, to przedstawiciele zwyczajnych rodzin, którzy po długich modlitwach i rozeznaniu postanowili zabrać głos w dyskusji na temat dopuszczania do Komunii św. osób rozwiedzionych, żyjących w kolejnych związkach. Dyskusję tę wywołała publikacja adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. Niepokój rodzin podsyciły wytyczne biskupów regionu Buenos Aires, w których dopuszczają oni rozgrzeszenie i Komunię św. dla osób po rozwodzie, żyjących w nowych związkach przy odrzuceniu postanowienia życia w czystości.

„Dzielimy się swoimi przemyśleniami i obawami dotyczącymi praktycznych skutków wdrażanych liberalnych rozwiązań” – podkreślają inicjatorzy „Listu Wątpliwości Rodzin”, zwracając się ze swoimi wątpliwościami w sposób szczególny do Franciszka oraz kardynałów i biskupów Kościoła katolickiego, z nadzieją na uzyskanie odpowiedzi.

W ocenie wiernych świeckich, liberalne interpretacje papieskiego dokumentu nie służą dobrze rodzinom, bo osłabiają „motywację do pokonywania małżeńskich trudności wszystkich pozostałych małżonków, zachęca do rozwodów i przyspiesza proces rozpadu rodzin”.

Na wsparcie tej tezy, autorzy listu wskazali na złe skutki „niesymetrycznego potraktowania obojga małżonków sakramentalnych”. Jak wskazali, „utwierdzenie w niewierności jest udzielane jednemu z małżonków sakramentalnych przy jednoczesnym utrzymaniu zobowiązań wierności drugiego z nich. Uzyskanie analogicznego rozgrzeszenia przez drugiego z małżonków sakramentalnych nie jest pewne, a droga do niego często może być karkołomna”.

Jak wskazali autorzy listu, „utwierdzenie w niewierności dokonuje się w tajemnicy spowiedzi, a zatem bez udziału sakramentalnego małżonka i możliwości jakiegokolwiek odwołania czy apelacji. Następuje jednostronne, sekretne zwolnienie jednej strony z obopólnego zobowiązania bez możliwości obrony przez drugą osobę”.

Dalej czytamy, że „objęcie uznania momentu zwolnienia z obowiązków sakramentu małżeństwa tajemnicą spowiedzi oznacza również w praktyce, że biskupi nie mają narzędzi weryfikacji nadużyć ich stosowania, ochrony ludzi skrzywdzonych i zagwarantowania, aby działały one tylko w sytuacjach wyjątkowych”.

Zdaniem przedstawicieli rodzin, wdrożenie liberalnych interpretacji to również „dramat licznych księży i biskupów, którzy czują się zastraszani i przymuszani do popełniania grzechów ciężkich”.

Autorzy Listu podkreślają, że gorąco „wspierają proces poszukiwania pomocy osobom po rozwodzie”. Jednakże proszą o „korektę nowych reguł tak, aby jednocześnie ochronić rodziny i księży”. Inicjatorzy „Listu Wątpliwości Rodzin” zapewnili również o modlitwie za Ojca Świętego i Kościół.

familiesdoubts.com tam też można wesprzeć inicjatywę swoim głosem.

MA
www.pch24.pl/powstaly-dubia-…
mk2017
Liberalne interpretacje adhortacji apostolskiej Amoris laetitia osłabiają motywację do pokonywania małżeńskich trudności, zachęca do rozwodów i przyspiesza proces rozpadu rodzin – alarmują inicjatorzy „Listu Wątpliwości Rodzin”.