Clicks7
tr.news

Francis Her Şeyi Övdü – Rab Hariç

Francis, Ekonomi Prefektinin kendisine "ölçülü" olmasını ve "konferans giderlerini azaltmasını" söylemesin rağmen, çevreci broşürü Laudato Si'nin 5. yıldönümü için gösterişli kutlamalar planlıyor.

Programın sonu gelmek bilmiyor: Laudato Si Haftası, Web Seminerleri, "Operasyonel Kılavuzlar", ekümenik "Yaratılış Mevsimi", Davos Dünya Ekonomik Forumu'nda bir "yuvarlak masa", çeşitli dini liderler arasında bir toplantı, "Çok Yıllık Eylem Platformu", bir çocuk korosu ve kuşların cıvıltıları eşliğinde "Yaşayan Şapel".

Francis, doğal bahçelerin, kutsal alanları, ağaç dikilmesini, belgesel filmleri, sürükleyici şovları", İncil'in çevreci yorumlarını destekleyecek. Plastik malzemelerle savaşacak ve Laudato Si ödülleri dağıtacak.

15 Ekim'de, Eğitimde Küresel İlkeler Sözleşmesinin Yeniden Keşfi adında agnostik bir eğitim projesi gerçekleştirilecek.

Kasım ayında kaçınılmaz Jeffrey Sachs'ın yer alacağı dünyanın mevcut ekonomisini değiştirmeyi amaçlayan bir Assisi toplantısı yapılacak.

Sandro Magister, Francis'in çevreci sekülerliğinin mantıklı olduğunu vurguluyor çünkü Laudato Si broşürü, Assisi'li Aziz Françesko'nun orijinal metninden Övgüler Sanadır Rab ifadesinde geçen son kelimeyi uygun bir şekilde iptal ediyor.

Resim: © Mazur, CC BY-NC-SA, #newsUfwyyeulkm