Clicks773

Pred parlamentom aj dnes protestujú stovky ľudí proti diskriminácii neočkovaných. Vstup do budovy stráži polícia

Bratislava 24. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Jakub Kotian)

Pred Národnou radou (NR) SR v Bratislave pokračuje protest proti opatreniam v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. V sobotu dopoludnia prišli demonštrovať stovky ľudí. Vstup do budovy strážia desiatky policajných ťažkoodencov

Na snímke protestujúci proti vládnym opatreniam pred vstupnými dverami do budovy Národnej rady (NR) SR v Bratislave 23. júla 2021

Protestujúci očakávajú, ako v parlamente dopadne hlasovanie o novele, podľa ktorej by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, a teda tých, ktorí sú zaočkovaní, negatívne testovaní, či tých, ktorí prekonali ochorenie.

Demonštranti odmietajú prijatie tejto novely. Kritizujú vládu i poslancov parlamentu. Tvrdia, že nie sú rešpektované ústavné práva obyčajných ľudí. Hovoria o občianskej vojne či očkovacom fašizme. Odmietajú sa dávať testovať i nosiť ochranné rúška. Prítomných policajtov vyzývajú, aby si zložili prilby a pridali sa k protestu. Z priestoru pred parlamentom a Bratislavským hradom sa ozýva piskot i skandovanie hesiel ako „hanba“ či „nevzdáme sa“. Viacerí protestujúci držia v rukách štátne vlajky i transparenty.

Protest trvá od piatka (23. 7.) rána, keď sa dav protestujúcich dostal až pred vstupné dvere do budovy parlamentu. Začiatok piatkovej demonštrácie sprevádzali potýčky protestujúcich s políciou či novinármi. Polícia neskôr dav vytlačila pod schody vedúce k parlamentu, kde protestujú doteraz.

Koaličná SaS odsúdila útoky na novinárov zo strany demonštrantov. „To, čo predvádzajú demonštranti pred parlamentom, nie je len prejavom ich davovej psychózy, ale aj znakom nerešpektovania demokratických pravidiel,“ uviedol poslanec NR SR za SaS Roman Foltin. Naopak, protestujúcim opakovane aj osobne prišli vyjadriť podporu viacerí opoziční poslanci parlamentu, najmä zo strán ĽSNS a Smer-SD.

Poslanci o novele o využívaní COVID preukazov dopoludnia nehlasovali

Poslanci Národnej rady (NR) SR v sobotu dopoludnia nehlasovali o novele, ktorá by mala zohľadňovať očkovanie pri zavádzaní opatrení. Diskusia sa totiž neskončila ani do plánovaného hlasovania, ktoré bolo o 11.00 h. Návrh je zatiaľ v prvom čítaní. O právnej norme budú hlasovať ihneď po jej prerokovaní a po prerokovaní ďalšieho návrhu, o ktorom NR SR rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

V pléne NR SR bolo dopoludnia len zopár poslancov. Koaliční poslanci v diskusii označili argumenty opozičnej ĽSNS a nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu a Milana Mazureka za dezinformácie. Novela hovorí o tom, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mohol pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) upozornil, že na situáciu sa treba pripraviť a predísť patovým situáciám, ako napríklad zahlteniu nemocníc pacientami s ochorením COVID-19. Dôsledkom by napokon podľa jeho slov mohlo byť pristúpenie k rôznym opatreniam. Ak sa chceme vyhnúť zatváraniu podnikov, treba podľa neho nastaviť systém.

Návrh naďalej kritizovala opozícia z radov ĽSNS a nezaradených poslancov. Predstavitelia ĽSNS namietali riziká vakcíny, hovorili o očkovacej totalite. Koaliční poslanci sa im snažili vysvetliť, že riziko vírusu je vyššie ako riziká pri očkovaní.

Tomáš Lehotský (Za ľudí) označil debatu v pléne za „veľmi nešťastnú“. Najmä opozičné strany podľa neho využívali túto tému na získanie politických bodov. Upozornil na nízku zaočkovanosť na Slovensku, politici a spoločnosť by podľa neho mali urobiť všetko pre to, aby bola zaočkovanosť čo najvyššia. Novela zákona podľa neho nehovorí o delení na dve kategórie.

Poslankyňa Ľubica Laššáková (Hlas-SD) na sociálnej sieti uviedla, že „rozprava v parlamente už nie je o ľudských právach, o rizikách zákona, ale sa zo strany koalície zredukovala na ideologické obviňovanie, len aby prekryli svoje zlyhania.“

Vo svojom vystúpení podľa vlastných slov poukázala na to, že téma očkovania škodlivým spôsobom rozdelila našu spoločnosť. Krátkozraké a dogmatické videnie očkovania je podľa nej zlé. Očkovanie je výsostnou záležitosťou každého jedného človeka. Sú rôzne dôvody, pre ktoré sa niektorí nemôžu, alebo nechcú očkovať.

„Vládna koalícia delí ľudí na očkovaných a neočkovaných, ale má sa zamerať skôr na zdravých a chorých a podľa toho hľadať spôsoby, možnosti a podmienky na normálny život obyvateľov tejto krajiny,“ dodala.

Poslanec Erik Tomáš (Hlas-SD) potvrdil, že „všetci poslanci strany HLAS – sociálna demokracia budú hlasovať proti tomuto zákonu. Žiadame rovnocenné podmienky pre všetkých ľudí!“

Polícia zatiaľ nezaznamenala narušenie verejného poriadku na proteste pred NR SR

Bratislavská polícia zatiaľ nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku na verejnom zhromaždení pred budovou Národnej rady (NR) SR. Informuje o tom Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave na sociálnej sieti.

Bezpečnostnú situáciu v súvislosti s neoznámeným verejným zhromaždením pred budovou parlamentu monitoruje bratislavská polícia aj v sobotu.
Marieta Ria
Marieta Ria
Taliansko, Florencia
facebook.com/login/?next=https://www.facebook.com/jiri.sirotek.
... to u nás čakať nemôžme
Peter(skala)
graduje, graduje... aj u nas bude, i ked nie až v takom hojnom počte, ale dobre vedieť, že aspon inde je vela....
Marieta Ria
... ale tí policajti!! Prilby dolu a odchádzajú, dav im tlieska!
Peter(skala)
tak to je tiež dobré a myslim si, že aj u nas k tomu dôjde, lebo aj u nas su policajti rozdelení... len to chce ten správny čas
Martin - Patrón Svätý Malachiáš
Hajzli,ktorí hlasovali za.
Marieta Ria
... chýba tam ešte tých 10 zapredancov zo SME rodina, ktorí mali byť proti, ale nakoniec hlasovali za tento zákon - mafiánsky obchod!!
Peter(skala)
hlavnespravy.sk/…neni-zaockovanych-dosiahla-koalicia-dohodu/2619224
Kolarovci su aké masky: tak oni sa tvaria že brania ludí pred znevyhodnovaním, aby nezaočkovaní nemuseli platiť testy, ale na druhej strane do reštiky chcu, aby ludia chodili zaočkovaní
🤮
treba tých mafianov dať dole, aj toho akože posledneho križiaka, čo sa tvári ako kresťan, ktorí chce spasiť Slovensko. Od začiatku to celé …More
hlavnespravy.sk/…neni-zaockovanych-dosiahla-koalicia-dohodu/2619224
Kolarovci su aké masky: tak oni sa tvaria že brania ludí pred znevyhodnovaním, aby nezaočkovaní nemuseli platiť testy, ale na druhej strane do reštiky chcu, aby ludia chodili zaočkovaní
🤮
treba tých mafianov dať dole, aj toho akože posledneho križiaka, čo sa tvári ako kresťan, ktorí chce spasiť Slovensko. Od začiatku to celé an nas hraju, zapredaní mafiani
johanika
Kolárovi sa vôbec nedá veriť. On vždy nasľubuje a potom nič nesplní. Presne ako píše Peter, som o tom presvečená, že nás majú, v snahe získania čoraz väčších majetkov klamstvom a podvodom, všetkých za idiotov....
Peter(skala)
ešte rokuju a budu do noci. Vysledok sa dozvieme zrejme až zajtra
dominikguzman
Viac dobra by urobili, keby sa tam všetci modlili ruženec, aby to schválené nebolo a nebolo by to určite schválené, pretože ruženec Zlému kazí všetko, nie aby tam vystrajali ako takí hulvati.
Marieta Ria
... budú to asi naťahovať, aby znechutili ľudí a tí odišli spred parlamentu...a tak nemali prekážky na schvaľovanie
Marieta Ria
Syn tam prišiel večer a že novinár z Markízy tam dostával zabrať, potom bolo prerušené rokovanie parlamentu, lebo pani Cigániková potrebovala dať rozhovor pre TA3... tak všetko na ňu čakalo... keď odchádzalo auto TA3 - prítomní po ňom hádzali vajíčka a opľúvali ho... Večer tam došli ľudia z východu - z Prešova... vraj je to tam zaujímavé!
Martin - Patrón Svätý Malachiáš
Nič tam nieje zaujímavé keď nevyšlo 500 tisíc ľudí aj ty,ktorí podpísali referendum atď a další,ktorí sa tvárili,že protestujú v 2018 za "slušné Slovensko" a ty,ktorí už toho majú plné zuby takže dokopy by ich bolo 1 milión čo sa nestane už nikdy tak o ničom to je. Bolo času dosť a už je pozde a bude už len horšie. Slovensko sa už nedá dokopy si myslím. Keď budú nejaké protesty tak iba nejaké …More
Nič tam nieje zaujímavé keď nevyšlo 500 tisíc ľudí aj ty,ktorí podpísali referendum atď a další,ktorí sa tvárili,že protestujú v 2018 za "slušné Slovensko" a ty,ktorí už toho majú plné zuby takže dokopy by ich bolo 1 milión čo sa nestane už nikdy tak o ničom to je. Bolo času dosť a už je pozde a bude už len horšie. Slovensko sa už nedá dokopy si myslím. Keď budú nejaké protesty tak iba nejaké podobné drobné niekoľko dní možno ešte a potom už ľudia sa vzdajú a im bude jedno a aj tak sa väčšina nechá podrobiť a zotročiť. Cele Slovensko je zaspate.
johanika
Vieš, Martin, "zločinci" išli na to pomaly, ale cielene... Najprv ľuďom ponúkli lacné hypotéky a teraz sa všetci boja, aby neprišli o prácu. Otroci, ktorí "držia hubu a krok".
dominikguzman
Veď jasne, oni to tam jasne a jednoznačne nenapíšu, dajú len, že sa bude prihliadať, to je ako s tými rúškami a ostatnými opatreniami, všetko urobia okľukou, ale v konečnom dôsledku to bude znamenať len toľko, že ak budeš mať v Covid pase napísané, že si nezaočkovaný, tak si ani v obchode chleba nebudeš môcť kúpiť. Z nezaočkovaných nakoniec urobia občanov druhej kategórie, vytvoria aparteid, …More
Veď jasne, oni to tam jasne a jednoznačne nenapíšu, dajú len, že sa bude prihliadať, to je ako s tými rúškami a ostatnými opatreniami, všetko urobia okľukou, ale v konečnom dôsledku to bude znamenať len toľko, že ak budeš mať v Covid pase napísané, že si nezaočkovaný, tak si ani v obchode chleba nebudeš môcť kúpiť. Z nezaočkovaných nakoniec urobia občanov druhej kategórie, vytvoria aparteid, natlačia ich do get a do rôznych medicínskych a karanténnych stredísk, kde ich postupne budú likvidovať. A zo zaočkovaných sa budú stavať čoraz väčší degeneráti a kripli, a postupne pokapú. Zostane tu len „elita“ so svojimi pár vyvolenými otrokmi a prisluhovačmi, súčasnými zapredancami a zradcami, novodobými Judášmi.
Marieta Ria
Presne, tu ide o diskrimináciu tých, ktorí sa nechcú podvoliť... Čekan by nás posielal do rozvojových krajín a bude sa tešiť, ako nás bude dávať dole...(za to Rad Ľ. Štúra II. stupňa!!) Schutz zase chce, aby sme bolesťou zavýjali a že sme dobytok s teľacím mozgom a iné perly ducha...(Neviem, kedy bude vyznamenaný?!?- či už je?)
Niekto s nami silou-mocou hrá ako s nesvojprávnymi... Len od nás zále…More
Presne, tu ide o diskrimináciu tých, ktorí sa nechcú podvoliť... Čekan by nás posielal do rozvojových krajín a bude sa tešiť, ako nás bude dávať dole...(za to Rad Ľ. Štúra II. stupňa!!) Schutz zase chce, aby sme bolesťou zavýjali a že sme dobytok s teľacím mozgom a iné perly ducha...(Neviem, kedy bude vyznamenaný?!?- či už je?)
Niekto s nami silou-mocou hrá ako s nesvojprávnymi... Len od nás záleží, koľko si toho necháme...
Peter(skala)
Poslanci o novele o využívaní COVID preukazov dopoludnia nehlasovali

Poslanci Národnej rady (NR) SR v sobotu dopoludnia nehlasovali o novele, ktorá by mala zohľadňovať očkovanie pri zavádzaní opatrení. Diskusia sa totiž neskončila ani do plánovaného hlasovania, ktoré bolo o 11.00 h. Návrh je zatiaľ v prvom čítaní. O právnej norme budú hlasovať ihneď po jej prerokovaní a po prerokovaní ďalšieho …More
Poslanci o novele o využívaní COVID preukazov dopoludnia nehlasovali

Poslanci Národnej rady (NR) SR v sobotu dopoludnia nehlasovali o novele, ktorá by mala zohľadňovať očkovanie pri zavádzaní opatrení. Diskusia sa totiž neskončila ani do plánovaného hlasovania, ktoré bolo o 11.00 h. Návrh je zatiaľ v prvom čítaní. O právnej norme budú hlasovať ihneď po jej prerokovaní a po prerokovaní ďalšieho návrhu, o ktorom NR SR rokuje v skrátenom legislatívnom konaní.