Clicks1.6K

Laici prebudili biskupov. Prestanú konečne počúvať všelijaké pomotané názory na život a motákov, ktorí nám pletú rozum? Predseda KBS: Ignorovanie požiadaviek Cirkvi sa stalo neudržateľné

Laici prebudili biskupov. Prestanú konečne počúvať všelijaké pomotané názory na život a motákov, ktorí nám pletú rozum? Predseda KBS: Ignorovanie požiadaviek Cirkvi sa stalo neudržateľné

Bratislava 26. marca (TK KBS) Výkonná moc v krajine obmedzila náboženskú slobodu neprimeraným spôsobom. Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons.
Stanislav Zvolenský to dnes napísal ministrovi financií a poverenému ministrovi zdravotníctva Eduardovi Hegerovi. „Ignorovanie zásadných požiadaviek Cirkvi sa stalo neudržateľné.

Je zbytočné rozoberať, pod akým tlakom sme celé mesiace – od ľudí, ktorí si žiadajú aspoň najzákladnejšiu duchovnú starostlivosť. Takú, ktorá sa jednoducho nedá poskytnúť cez televízor,“ zdôraznil arcibiskup Zvolenský. List predsedu KBS, za ktorým stoja všetci slovenskí biskupi, prinášame v plnom znení.

alianciazanedelu.sk/archiv/4664

Vážený pán minister,
už rok robíme, čo je v našich silách, aby sme štátu pomohli v zápase s pandémiou.
Naše doterajšie prosby o najzákladnejší priestor pre duchovnú službu nepriniesli žiaden výsledok. Osobné stretnutie s pánom premiérom sa neuskutočnilo pre politické problémy.

Výkonná moc v krajine obmedzila náboženskú slobodu neprimeraným spôsobom. Kým lekári a vedci v konzíliách majú pre legitímne prejavy náboženskej slobody aj vo výnimočnom stave pochopenie, tieto sa pravdepodobne stali predmetom na výmenu pri politických súbojoch.

Vydržali sme aj neadekvátne obmedzenia a spôsoby zaobchádzania, lebo sme chceli (a stále chceme) podržať krajinu v boji. „Spolu to zvládneme“ sme nepokladali len za prázdne heslo. Rok sme sa zdržali akýchkoľvek kritík, hoci nás viacero komunikačných prejavov, ktorých sme boli svedkami, mrzelo.

Ignorovanie zásadných požiadaviek Cirkvi sa však stalo neudržateľné. Je zbytočné rozoberať, pod akým tlakom sme celé mesiace – od ľudí, ktorí si žiadajú aspoň najzákladnejšiu duchovnú starostlivosť. Takú, ktorá sa jednoducho nedá poskytnúť cez televízor. Tíšime, upokojujeme, zmierňujeme, kde sa dá.

Štát ale neustále predlžuje úplný lockdown náboženského života – a tak ľudia síce bez ťažkostí môžu stáť vedľa seba v doprave, v obchodoch, na výdajných miestach akéhokoľvek tovaru, pri výrobných linkách či v radoch na testovanie, ale do kostola a ani na sväté prijímanie už mesiace legálne prísť nemôžu. Z týždňa na týždeň na našu adresu rastú výzvy vzoprieť sa neprimeranosti opatrení.

Nesieme zodpovednosť za veriacich a nechceme dopustiť, aby ich ohrozilo brachiálne vynútenie obmedzení. Dôrazne však nesúhlasíme s nadmerným zasahovaním štátu do náboženského života v krajine a sme presvedčení, že dochádza k neadekvátnemu obmedzeniu náboženskej slobody, ktorá má byť – v príslušnej miere – rešpektovaná aj vo výnimočnom stave.

Chceli sme sa vyhnúť sporom a dúfali sme v ústretovosť štátu.
Vážený pán minister, napríklad včera sme zareagovali aj na Vašu ostatnú výzvu pomôcť seniorom s registráciou na očkovanie: Katolícka charita zriadila bezplatné číslo s rozsiahlym tímom ľudí v pozadí: kresťanské spoločenstvá mladých sa aktivizujú po celom území Slovenska. Viete, že naši kňazi a rehoľníci vytrvalo pomáhajú v nemocniciach. Stojíme pri ľuďoch, ktorí sú pandémiou najviac zasiahnutí. No odmietnutie garantovania ešte aj individuálnej pastorácie – a aspoň minimálnej, presnými pravidlami stanovenej možnosti verejných bohoslužieb, je pre nás veľkým sklamaním.

Pritom naši susedia vôbec nemajú plošné zákazy bohoslužieb. Je známe, že vo viacerých krajinách sveta už súdy vyhlásili zásahy výkonnej moci štátu do náboženskej slobody za nezákonné či neprimerané. Naposledy v Škótsku. Hoci sme z našej strany neiniciovali kroky takouto cestou, naliehavo žiadame, aby Slovensko primerane rešpektovalo náboženskú slobodu a bralo ohľad na duchovné potreby svojich obyvateľov.

Mons. Stanislav Zvolenský, Bratislavský arcibiskup-metropolita, predseda KBS

alianciazanedelu.sk/archiv/8585
Roberto 55
Laici uz davno prevzali ich ulohu...je to smutne, ale pravdive.
dyk
To, že budú ignorovať, bolo jasné od začiatku.
Laco Bajzo
Mali by ste to "prebúdzanie " biskupov a kňazov nejako koordinovať a dať mu nejaký silne nabitý slogan. Napríklad "Prebuď si svojho biskupa!" :) :) :) :)
Roberto 55
Mozno by stacil povedzme 20 dnovy post o suchom chlebe (kvaskovom) a cistej vode z kohutika (ja by som ju nefiltroval) a mohli by sa aj navzajom bicovat )polievanie slanou H2O by bolo uz prilis)
Laco Bajzo
Keby sa vám podarilo vašich zradných pastierov naozaj prebudiť,tak by vám hovorili pravdu o "pandémii" ,o testovaní,o dusení v náhubkoch a o očkovaní a plánoch globalistov.
Ničoho z toho sa nikdy nedočkáte.
Oni len chcú,aby ste im opať mohli prinášať milodary do chrámov.
Zuz S
Tak povedali A, mozno je to prilis naivne ocakavanie, ale jedneho dna povedia i B. Mozno nie vsetci, ale tym sa len preoseje zrno od pliev. Iste, od Stanislava Zvolenskeho nikto necaka nejaky charakterovy obrat, ale i nim si moze Boh posluzit. A hlavne, je aj na kazdom z nas, aby sme bojovali za pravdu a spravodlivost.
Laco Bajzo
ZuzS - To sú naivné predstavy :) Oni zapredali svoje duše i vás. Ver Kristovým slovám.Zbytočne by nepovedal ,že soľ ,ktorá stratila svoju chuť sa už nedá ničím osoliť a tí,čo hrešia proti Duchu Svätému už nemôžu robiť pokánia a obrátiť sa.
A ešte inak: "nebude zo psa slanina ,ani z vlka baranina " :)
Zuz S
Chcem verit, ze co i len jeden nezradi... Viem, ze vacsina zradila... a tak je to i s mnohymi knazmi. Ale stale su tu knazi, ktori vysluhuju sviatosti a dokazu viest otvoreny, objektivny dialog. Ze proste v tychto ruinach, v ktorych zijeme, nieco zostane... a na tom bude Boh stavat.
Zuz S
Naivne si predstavujem, ake by to bolo, keby sa ozvalo svedomie a biskupi by pomenovali pravym menom i dalsie javy - zanedbavanie zdravotnej starostlivosti a z toho vyplyvajuce obete (tzv. c-19 i dalsie), porusovanie ludskych prav, a predovsetkym, ublizovanie na zdravi a tyranie deti v ruskach a/alebo v domacom vazeni, poskodzovanie ich celkoveho vyvinu v dosledku psychickej deprivacie a …More
Naivne si predstavujem, ake by to bolo, keby sa ozvalo svedomie a biskupi by pomenovali pravym menom i dalsie javy - zanedbavanie zdravotnej starostlivosti a z toho vyplyvajuce obete (tzv. c-19 i dalsie), porusovanie ludskych prav, a predovsetkym, ublizovanie na zdravi a tyranie deti v ruskach a/alebo v domacom vazeni, poskodzovanie ich celkoveho vyvinu v dosledku psychickej deprivacie a traumatizacie, bliziacu sa hrozbu nasilnej vakcinacie deti. Resp., celkovo, keby prestali robit vakcinacnu lobby a vyjadrili sa k etickej stranke tejto genocidnej kampane (samozrejme, cest vynimkam v radoch biskupov a knazov, ktore sa k temam vyjadruju na rovinu, myslim teraz "oficialne" stanovisko KBS).
jezofiko
NO deti v rúškach sú veľmi týrané ...no to je poznámka fakt ako ušitá na konšpirátorov.
Peter(skala)
to si vystihla, ale toho sa tak skoro nedočkame, lebo oni su už tak nasiaknutí tou testovacou a očkovacou filozofiou (ideologiou), že oni už nechapu, čo je na tom zlé a už vôbec nie aby na to upozornili

niekto by povedal že je to spôsobené tým, že nemaju deti, ale nie je to celkom tak, lebo kolkí nemaju deti a predsa sa vedia vžiť do detskej problematiky?! Takže to je skôr o prioritách
Zuz S
ano, problem nie je nikdy ideologia, ale masa, ktora ju drzi pri zivote... treba trpezlivo vysvetlovat, vhod i nevhod a prosit Boha o pomoc... i tuto "jezofiko" to ma v hlavicke nejak fiknute a este sa tym hrdi...
Laco Bajzo
Peter(skala) . Ty sa snažíš zakryť ich zradu a kolaboráciu uhrať ako nevedomosť a nechápavosť.
Nerob z nich hlupákov!
Keď vedia ich ovečky na glorii ako to je,tak to vedia aj oni.
Alebo si myslíš ,že sú hlúpejší ako ich ovečky?
Je to z tvojej strany zase len podvod a manipulácia ostatných.
Peter(skala)
Laco, Laco.. keby som ich očiernil až na dno Pekla, tak by ti to nestačilo :) ja však riešim podstatnejší problem a ten je v prioritách: niekto pácha hriechy lebo na prvom mieste má svoje vlastne ego, iný preto, lebo má strach o materialne potreby... atd..

ak ludia daju na 1.miesto Boha a jeho plany, potom tie ostatne dôvody nebudu pre nich prioritami.
Laco Bajzo
Pater(skala)- Nikto ich nekáže očierňovať. Ale kresťanstvo je o Pravde a preto treba hovoriť pravdu o ich zrade a kolaborácii a varovať pred ich kvasom ,ako kedysi pred kvasom farizejov varoval Pán Ježiš.
jezofiko
Skala ty si sudca , že sa nehanbíš vyrieknúť vôbec takéto slová ....na dno pekla....to čo má znamenať, niekto pácha hriechy a ty si bez hriechu.....to je odvaha toto písať.