Ústavný súd sa vyjadril: Mikasove vyhlášky sú neplatné. Mainstream účelovo mlčí!

Ústavný súd sa vyjadril: Mikasove vyhlášky sú neplatné. Mainstream účelovo mlčí!

Krátko pred silvestrovskou polnocou Ústavný súd (ÚS) vydal rozhodnutie k podnetu ochrankyne práv k súladu zákona o ochrane verejného zdravia s ústavou.
Väčšina novín a médii prevzala agentúrnu informáciu s krátkym komentárom o zrušení možnosti nariadiť karanténu v inom ako domácom prostredí. Nič viac. Čo sa však rozhodnutím Ústavného súdu preukázalo, na tomupozornil blog v konzervatívnom denníku Postoj.

Mainstreamové médiá tak na toto dôležité rozhodnutie reagovali minimálne. Nevyhovuje predsa ich vžitej propagande vládnych opatrení. Preto sa aspoˇň prostredníctvom citovaného blogu pozrieme na dúsledky rozhodnutia Ústavného súdu.

ÚS odobral možnosť nariadiť karanténu zdravým
Ústavný súd odobral možnosť nariadiť karanténu, karanténu v zdravotníckom (alebo inom) zariadení alebo karantenizovať osoby podozrivé z nákazy, pretože sa jedná o zásah do osobných slobôd. Ponechal možnosť izolácie v domácom zariadení, ale iba pre osoby choré alebo podozrivé z nákazy. Čo z toho vyplýva?

Ministerstvo a ani Ústav verejného zdravia, ani hlavný hygienik vás nemôže po novom poslať do izolácie alebo karantény iba na základe faktu, že ste prekročili hranice a náhodou nie ste očkovaný. Neočkovaný ešte neznamená chorý alebo nákazlivý, alebo podozrivý, aj keď sa nás o tom snažia dennodenne presvedčiť niektorí politici a média. Povinná eHranica a s ňou vymáhaná izolácia bola trištvrte roka nezákonná! To asi vládou plateným médiám nestojí za zmienku…

Mikasov úrad nemôže obmedzovať slobodu občanov
Ústavný súd odobral možnosť Ministerstvu a ÚVZ nariaďovať ďalšie opatrenia, zakazovať a nariaďovať ďalšie činnosti v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas. (§ 4, ods.1 bod g a §48 ods.4 bod aa). „Zákon nemôže splnomocniť orgán výkonnej moci na vydanie predpisu nižšej právnej sily, ktorý by určoval medze základných práv a slobôd. Ústava zveruje právo určiť medze základných práv a slobôd (z dôvodu zachovania povahy ústavnosti týchto práv a slobôd) len zákonodarnému zboru.“ Toto je veľmi dôležitá časť zdôvodnenia, lebo práve tento princíp je predmetom ďalších podaní na Ústavnom súde. Takže hra, že vláda sa uznesie, uloží hlavnému hygienikovi a hlavný hygienik vydá vyhlášku (a všetci si umyjú ruky ako rímsky Pilát), ktorú s nami hrali doteraz, by mala skončiť. Takéto znásilňovanie práva a ústavy sa dialo evidentne kvôli zbaveniu sa prípadnej zodpovednosti. Poškodení sme však všetci.

Mikasove vyhlášky strácajú účinnosť
Dôležité je tiež aj fakt, že dňom vyhlásenia nálezu Ústavného súdu, ktorým Ústavný súd vyslovil nesúlad právneho predpisu, jeho časti alebo jeho ustanovenia s právnym predpisom vyššej právnej sily, v zbierke zákonov strácajú účinnosť aj príslušné vykonávacie právne predpisy vydané na vykonanie tohto právneho predpisu, jeho časti alebo jeho ustanovenia. Takže čo teraz s Mikasovými vyhláškami? Stále sú platné? Nebolo by vhodné podať verejnosti informáciu?

Čaká sa na ďalšie dôležité rozhodnutia
Na Ústavnom súde sú ďalšie podania na omnoho vážnejšie obmedzenia slobôd a práv, segregačné a apartheidové rozhodnutia našich mocipánov. Možno keby Ústavný súd rozhodol rýchlejšie, k niektorým rozhodnutiam v štýle „s mocou rastie chuť“ by ani nebolo prišlo, lebo mantinely by už boli dané. Ak by Ústavný súd pri ostatných podaniach rozhodol rýchlejšie. zabránil by tak možno ďalšiemu zneužívaniu moci.

Ján Papuga
alianciazanedelu.sk/archiv/10692
Zuzana Schlosserova shares this
5
Bratia a sestry
treba čo najskôr informovať KBS a Mons. ICDr. Stanislava Zvolenského, PhD., aby čo najskôr napísali PASTIERSKY LIST, že nám už konečne prestávajú nezákonne obmedzovať našu náboženskú slobodu.
Zuz S
Mnohym by ani to nepomohlo. Uz su prelezeni "pandemickou dogmou" a maju strach z reality. Hovorim aj o niektorych knazoch. Cim je to tazsie, tym sme Bohu blizsie. Bohu pod krizom. Spolu s knazmi, ktori sa klanaju Bohu a nie covidovej modle.
Bratia a sestry
keby používali zdravý rozum, tak by museli vedieť, že za takto dlhý čas musí mať na to už každý imunitu, nehovorím že sa nedejú aj ťažké stavy, ale to sa predsa dialo každý rok a je úplne normálne že sa v spoločnosti každý rok nájdu aj ľudia ktorí zomierajú aj na chrípku
Zuz S
to by si museli priznat, ze zijeme v strasnej diktature a postavit sa voci tomu... pohodlnejsie je popierat realitu a hlasat namiesto evanjelia "boj proti konspiraciam"... najhorsie je, ako ludia kolaboruju s fasizmom a jednym dychom dodavaju, ze snad to coskoro prejde...
Bratia a sestry
ja to volám tak, že jedna strana hlása evanjelium a druhá svetonázor a ľudia už majú plné zuby svetonázoru, zvlášť keď v kostole očakávajú niečo diametrálne úplne iné ako je v Tv-sračkometoch..
Zuz S
presne, zrejme si treba dobre rozmysliet, kam vobec chodit...