Clicks42
tr.news

Bölünme Olmayacak: Çok Daha Kötüsü Yolda – Peder Reto Nay

Papa Francis "bölünmelerden korkmadığını" itiraf ettikten sonra, herkes bölünmeyi konuşuyor.

Hadi ciddi olalım: Bölünme geçmiş muhteşem zamanlardan kalma bir hayal. VI. Paul’un “Konsil Kilisesi”nin şu anki durumu o kadar sarsıldı ki, bir bölünme için yeterli güç kalmadı.

Oligark medyanın kanallarından terfi ettirilen güçlü ve seküler bir Modernist taraf var. Bu grup dünya tarafından, Kilise'den nefret edenler ve yoldan sapmış Katolikler tarafından seviliyor.

Bu Modernistlerin bir bölünmeye ihtiyacı yok çünkü Konsil'den bu yana Kilise zaten kendi ellerinde. Daha önemlisi, liberal bir bölünme inançsız bir girişim olacaktır. “Modernist din” kimsenin ilgisini çekmiyor. Hiç kimse hayatlarını liberal ideoloji için vermeyecek. Liberaller bunu biliyor.

Diğer taraf olan Katolikler, tamamen kenara itilmiş dağınık bir sürüdür. Yine de Rab için canlarını veriyorlar. Bir bölünme yapmalarına izin verin: hiç kimse umursamayacak, en azından çürümüş hiyerarşi.

Hayır, gelecek bir bölünme getirmeyecek. Kilisenin genel bir ayrışmasını getirecektir. Modernistler kazanıyor, ancak “Kilise”leri parçalara ayrılıyor.

Protestanlar da daha önce bu yoldan geçtiler. Aynı yöntem, aynı sonuç. Fakat Modernistler bunu anlamıyor.

Resim: © Mazur, CC BY-SA, #newsSaplmvarej