Peter(skala)
230

4.10.2023 začne posledná fáza kontroverznej Synody

Foto: cirkev.cz

Vatikán 29. septembra (TS ČBK) Synoda nie je algebrickým súčtom predchádzajúcich názorov, nie je televíznym programom, nie je niečím ako Truman show: je niečím iným, chvíľou spoločného rozlišovania vo viere, v spoločenstve, v modlitbe, v tichu, v počúvaní, jedinečným posvätným časom, zdôraznil na stretnutí s novinármi Paolo Ruffini, prefekt Dikastéria pre komunikáciu.

Dr. Paolo Ruffini, ktorý predsedá Komisii pre informovanie o nadchádzajúcom synodálnom zhromaždení, na stretnutí s novinármi, ktoré sa uskutočnilo 28. septembra v Tlačovom stredisku Svätej stolice, priblížil zástupcom tlače priebeh XVI. riadneho generálneho zhromaždenia synody, ktoré sa vo Vatikáne začne v stredu 4. októbra.

Podľa prefekta chcel pápež František vo svojich odpovediach v lietadle po návrate z Mongolska nielen novinárom objasniť, čo synoda je a čo nie je. Počiatky synody sú totiž prastaré a odtiaľ musíme vychádzať, aby sme ju pochopili v čase, keď sa veľa hovorí a málo počúva, zdôraznil.

Prefekt vatikánskeho dikastéria pre komunikáciu ďalej vysvetlil dôvod, prečo niektoré časti synody nebudú verejné.

Pápež totiž počas spiatočného letu z Mongolska povedal, že na synode je dôležité pochopiť cirkevného ducha, ktorý poháňa formovanie synodálneho myslenia. V tejto súvislosti Ruffini prečítal dôležitú pasáž z pastierskeho listu Effatà apriti (1990) milánskeho arcibiskupa kardinála Carla Mariu Martiniho, v ktorej sú dobre vysvetlené pápežove myšlienky o dôležitosti ticha, bez ktorého nie je počúvanie.
Prefekt spresnil, že novinári budú môcť vstúpiť do priestorov, ktoré im budú vyhradené počas modlitby, a tiež do častí, v ktorých budú prezentované témy, o ktorých sa bude diskutovať neskôr, teda na začiatku každého modulu, ako sa uvádza v Instrumentum laboris.

Môžu byť prítomní počas otváracej svätej omše, ďalších bohoslužieb počas synody, úvodnej modlitby a úvodných prejavov prvého dňa, meditácie počas duchovnej obnovy, modlitby za migrantov a utečencov 19. októbra o 19:15, modlitby ruženca 25. októbra o 19:30.
Ruffini tiež oznámil, že na každý deň sú naplánované krátke brífingy a päť tlačových konferencií, ktoré sa budú konať vždy po skončení každého modulu.
Duchovná obnova účastníkov sa začne v sobotu večer. Hneď po modlitbovej vigílii sa členovia synody presunú autobusom do exercičného domu Fraterna Domus v Sacrofane neďaleko Ríma, kde sa budú stretávať až do večera 3. októbra.
Neoddeliteľnou súčasťou programu synody bude spoločná púť vo štvrtok 12. októbra popoludní po starobylej Via Appia do katakomb svätého Kalista, svätého Sebastiána a kostola Domine quo Vadis. Ide o púť ku koreňom kresťanskej viery, prvotnej Cirkvi a prvým mučeníkom.

Zdroje: Osservatore Romano / Cirkev.cz