Clicks1.1K

Líderka potratových aktivistiek v Argentíne zomrela počas potratu

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Remix/Foto:Screenshot Youtube/Noticias – HM Televisión)

Smrť 23-ročnej bojovníčky za potraty Marie de Valle Gonzalez Lopezovej je prvým zaznamenaným úmrtím v Argentíne po tom, čo krajina legalizovala potrat koncom roku 2020

Na snímke potratová aktivistka Marie de Valle Gonzalez Lopez

Španielske médiá zverejnili správu, že radikálna podporovateľka potratov zomrela pri potrate, ktorý predtým označovala ako svoju „operáciu snov“.

Smrť 23-ročnej študentky a vedúcej predstaviteľky Radikálnej mládeže v oblasti La Paz z provincie Mendoza vyvolala opäť búrlivé diskusie o potratoch v Argentíne a viedla k výzvam na ozrejmenie možných vážnych rizík pre ženy spojených s potratom.

Aktivistka 11. apríla podstúpila potrat v lokálnej nemocnici. Operácia sa pre ňu stala osudnou, čo spôsobilo verejnosti šok. Žena sa tak stala prvou zaznamenanou obeťou potratu po tom, čo krajina schválila kontroverzný pro-potratový zákon dňa 30. decembra 2020, ktorým sa v určitých prípadoch legalizoval potrat. Pred jeho schválením bol potrat v tejto väčšinovo katolíckej krajine nelegálny.

Doktor Luis Durand, argentínsky chirurg pre novinárov z katolíckeho spravodajstva ACI Prensa uviedol, že „zatiaľ čo mnohí veria tomu, že smrť mladej ženy môže súvisieť s nedbalosťou, v skutočnosti potrat nepatrí medzi lekárske postupy. Iba pred pár mesiacmi bol považovaný za zločin. V prípade potratu je smrť dieťaťa vždy brutálna. Spália ho pomocou vstreknutia látok do maternice, alebo sa mu postupne vytrhávajú končatiny, alebo je predmetom extrémnych sťahov maternice, ktoré ho udusia.“

Durand dodal, že infekcia či sepsa sa môže objaviť u žien, ktoré užijú potratovú tabletku Misoprostol. Deje sa tak v prípade, ak lekári zlyhajú v kompletnom odstránení dieťaťa a jeho odtrhnutých končatín z maternice ženy.

„Veriť predpokladu, že táto procedúra je naozaj bezpečná je klamstvo,“ dodal.

Walter Sanchez Silva, autor článku v ACI Prensa poukazuje aj na to, že ticho feministiek ohľadom smrti Marie del Valle Gonzalez Lopezovej je ohlušujúce.

Niektorí rovnako poukazujú na dvojitý meter. Pro-life líderka Guadalupe Batallanová zverejnila na Twitteri: „Ak by Maria zomrela následkom potratu podstúpeného nezákonne, feministky by zdemolovali mesto. No keďže Maria zomrela následkom legálneho potratu, jej smrť vymazali.“

Neexistuje nič také ako bezpečný potrat

Napriek tomu, čomu ženy veria, pro-life líderka uvádza, že bezpečný potrat nejestvuje. Argentínske pro-potratové hnutie sa stalo vzorom pre poľské pro-potratové organizácie. Aktivistky v oboch krajinách predstavujú paralely – napriek tomu, že sú obe krajiny silno katolícke, argentínske hnutie bolo schopné dosiahnuť koniec reštrikcií obmedzujúcich potraty.

Slogan ľavicových poľských skupín, ktoré nazvali Manifa, hovorí: „Argentínske ženy sú príkladom ako môžeme zvíťaziť.“

Medzičasom, manifest poľského potratového „dream-tímu“ znel: „Mali by sme vyhrať ako Argentínčanky!“

Naopak, členovia poľského pro-life hnutia ozrejmujú, že takéto „víťazstvo“ bude vždy končiť smrťou dieťaťa, niekedy spôsobí žene hlbokú traumu a v občasných prípadoch môže viesť dokonca až k smrti oboch.

Preklad Viktória Dandárová
Martina Bohumila Lutherová
Leni, to je vše na vině řkc, která přestala učit tuto
generaci, že sex v manželství je k plození dětí -
tak jak učí Bible Svatá. Začali vyučovat manželské
páry jak bránit početí a už je to tady. Měření teploty,
plodné a neplodné dny a je to tady. Aborty, rozvody,
rozvrácený dětský svět. Za vší hnabou hledej ŘÍM.
Martina Bohumila Lutherová
S multicky nekomunikuji.
Lenka Morana Moranova
No, kdyby to alespoň zastavilo další hlupačky od úmyslu zabít svoje děcko. Potratové aktivistky... To jsou tedy pokrokářky. A lékaři nebo inženýři, co se angažují... Zvláště ti, co použijí živé plody těchto žen na výzkum nebo výrobu léčiv. Kanibalismus divochů je vedle toho úplné nic. A veřejnost mlčí, odvrací pohled, ba co hůř i mnozí věřící a pastýři hledají slova, jak zlehčit. Těch, co …More
No, kdyby to alespoň zastavilo další hlupačky od úmyslu zabít svoje děcko. Potratové aktivistky... To jsou tedy pokrokářky. A lékaři nebo inženýři, co se angažují... Zvláště ti, co použijí živé plody těchto žen na výzkum nebo výrobu léčiv. Kanibalismus divochů je vedle toho úplné nic. A veřejnost mlčí, odvrací pohled, ba co hůř i mnozí věřící a pastýři hledají slova, jak zlehčit. Těch, co zůstanou věrní Bohu, bude málo, jak je psáno. Jestli tohle lidí neobrací, pak co už?
Martina Bohumila Lutherová
Leni ty máš úžasný dar výřečnosti.
Kéž se ti vždy podaří stručně, věcně,
srozumitelně vyjádřit to co chceš.
Bůh ti žehnej.
Lenka Morana Moranova
I tobě Evi ať Bůh žehná a také vám všem, co ukazujete lidem cestu, když mnozí pastýři selhávají, co už pak zbývá? Ničemníci postupují od špatného k horšímu. Jsou natolik zkažení, že neskrývají své ohavné činy a nazývají je výzkumem. Co dodat. Co všichni víme. Kdo si chce zachovat život, ztratí ho. Kdo miluje svět a věci v něm, není v něm Otcova láska. To se nyní zřetelně ukazuje. Propast mezi …More
I tobě Evi ať Bůh žehná a také vám všem, co ukazujete lidem cestu, když mnozí pastýři selhávají, co už pak zbývá? Ničemníci postupují od špatného k horšímu. Jsou natolik zkažení, že neskrývají své ohavné činy a nazývají je výzkumem. Co dodat. Co všichni víme. Kdo si chce zachovat život, ztratí ho. Kdo miluje svět a věci v něm, není v něm Otcova láska. To se nyní zřetelně ukazuje. Propast mezi věrnými a nevěrnými bude narůstat až ti neunesou pravdu, která je obviňuje a zaútočí nejen slovy na věrné Bohu. Budiž, ať se stane. Pak přijde Ježíš!