Clicks26
szuirad1
2

Św. Kalikst I, papież 14 października.

Niektórzy święci są jak diament przysypany popiołem. Do pewnego momentu wiodą zwyczajne życie albo wręcz pozwalają, by ich dusze okrywał kurz grzechu, a dopiero za sprawą jakiegoś przełomu wewnętrznego lub zewnętrznego, który jest jak podmuch wiatru usuwający popiół światowej marności, rozpoczynają nowe życie w doskonałości chrześcijańskiej. Takim był żyjący na przełomie II i III wieku papież Kalikst.

Kalikst objął Stolicę Piotrową w czasie zaciętych sporów między rygorystami i tymi, którzy uważali, że ciężkich, ale pokutujących grzeszników należy dopuścić z powrotem do komunii z Kościołem. Należał on do tych drugich i dlatego zyskał sobie wielu przeciwników, w tym wybitnego pisarza kościelnego Tertuliana. Poróżnił się także z biskupem świętym Hipolitem z Rzymu. Z pism tych dwóch mężów pochodzą informacje o młodości Kaliksta.

Miał on być synem Rzymianina Domicjusza, który dostał się do niewoli i przebywał u niejakiego Karpofora, dworzanina cesarskiego. Powierzył mu on swoje finanse, lecz, że Kalikst nie był biegły w sprawach bankowych, zaprzepaścił dużą ilość pieniędzy swego pana. Wtedy zaczęła się jego ucieczka.... pch24.pl/sw-kalikst-i-papiez/
szuirad1
Św Małgorzata Maria Alacoque, dziewica 14 października brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-14b.php3
szuirad1
Św Jan Ogilvie, prezbiter i męczennik 14 października brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-14d.php3