piotrdudala
70

Kaplica Starościańska w Kościele św. Trójcy w Będzinie

📷Kościół Świętej Trójcy to wspaniały, unikatowy zabytek. Zawiera w sobie wiele tajemnic, nieznanych ludziom zdarzeń i mnóstwo ciekawostek. Związana z nim historia jest naprawdę pasjonująca, ale wciąż mało znana. Jedna z członkiń Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. dr. Adama Bilika pani Felicja Góra przez wiele lat opracowywała „Przewodnik po kościele św. Trójcy i po parafii”. To właśnie w nim znalazłem informację, ze w kościele tym znajduje się Kaplica Starościańska.

Pisanie przewodnika pani Felicja ukończyła w 2005 r. Następnie jej rękopis przepisywały na komputerze: Aleksandra Golik, a potem Joanna i Katarzyna Dyszy. Wszyscy podziwialiśmy panią Felicję – mówi Katarzyna Maciejewska Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Była to żmudna i trudna praca.

Przede wszystkim ze względu na wiele nieścisłości w datach i podawanych przez autorów faktach - dodaje. Dzięki uprzejmości Proboszcza Parafii ks. Andrzeja Stępnia miałem możliwość zapoznania się z elektroniczną wersją liczącego prawie 300 stron przewodnika. To imponująca, iście benedyktyńska praca, zawiera 6 rozdziałów, 3 aneksy oraz liczne ilustracje.

Z przewodnika możemy się dowiedzieć, że na przestrzeni wieków zmieniał się też wygląd kościoła. W XVIII w. powstała pierwsza kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Jedni autorzy opracowań datują jej powstanie na II poł. lub koniec XVIII w., inni – na sam początek XIX w. Fundatorami kaplicy byli Magdalena i Stanisław Mieroszewscy. Stanisław był wtedy starostą będzińskim. Stąd kaplicę nazwano Starościańską lub Mieroszewskich.

📷

Kaplicę zbudowano w stylu gotyckim, a w jej krypcie spoczywają członkowie rodu fundatorów.

Piotr Dudała, Ziemia Będzińska, maj 2008r.