jamacor
1K

Relacja z wizyty Prałata Opus Dei w Polsce

22 czerwca ks. prałat Fernando Ocáriz otrzymał tytuł honoris causa we Wrocławiu. Spotkał się też z rodzinami, a w drodze do Poznania modlił się w Legnicy.

21-06-2022

21 czerwca rozpoczęła się wizyta Prałata Opus Dei w Polsce, w czasie której otrzyma on doktorat honoris causa na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i spotka się z wiernymi Opus Dei we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. W sobotę 25 czerwca, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawi Mszę Św. z okazji wspomnienia liturgicznego św. Josemaríi. 27 czerwca zakończy swój pobyt w Polsce.

22 czerwca 2022: Wrocław - Legnica - Poznań

Rozpoczęły się uroczystości akademickie, podczas których wręczono doktorat honoris causa Prałatowi Opus Dei.

O godz. 9.00 we wrocławskiej katedrze ks. prał. Fernando Ocáriz koncelebrował Mszę Św., której przewodniczył abp. Józef Kupny. Oprócz osobistości akademickich Msza Św. zgormadziła wielu wiernych.

W homilii Biskup kaliski nawiązał do słów Ewangelii z dnia (Mt 7, 15-20) o owocach, po których można poznać tych, którzy wiernie głoszą Słowo Boże. Wśród tych owoców wyróżnił chrystocentryzm działalności naukowej i duszpasterskiej ks. prał. Fernando Ocáriz. Ks. bp. Bryl zauważył, ze Prałat Opus Dei wyjątkowo trafnie identyfikuje wyzwania jakie stawia współczesny świat. Wyróżnia go to, że nie mierzy się z nimi z pozycji negatywnej krytki, ale stara się dostrzec w nich podstawowe pytania, na które odpowiedzi poszukuje wiele osób. Te pytania to potencjale otwarcie na Ewangelię.

O godz. 11.00 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego rozpoczęła się ceremonia akademicka. Po laudatio wygłoszonej przez Rektora, ks. prof. Włodzimierza Wołyńca, ks. prał. Fernando Ocáriz otrzymał tytuł doktora honoris causa. Dołączył w ten sposób do grona, w którym znaleźli się wcześniej kard. Joseph Ratzinger, kard. Gerhard Müller i inni.

W swoim wykładzie ks. prał. Ocáriz podkreślił konieczność opierania teologii na właściwej filozofii i metafizyce, co za razem nie oznacza rezygnacji z wymiaru osobistego doświadczenia w przeżywaniu wiary. Wyznaczył także teologii apologetyczne zadania, mierzenia się z kulturą postchrześcijańską.Po zakończeniu uroczystości Prałat Opus Dei spotkał się z abp. Józefem Kupnym, arcybiskupem wrocławskim.

Prałat Opus Dei spotkał się także z kilkoma rodzinami, które uczestniczą w formacji Opus Dei we Wrocławiu.

W drodze do Poznania Prałat Opus Dei zatrzymał się w sanktuarium św. Jacka w Legnicy, miejscu cudu eucharystycznego potwierdzonego przez Stolicę Świętą. Ks. prał. Ocáriz wziął udział w adoracji Przenajświętszego Sakramentu i przywitał się z grupą wiernych. Proboszcz, ks. Andrzej Ziombra, opowiedział mu o owocach duchowych jakie wydarzenie eucharystyczne wywołuje w wiernych z parafii oraz wśród pielgrzymów. Podzielił się także radością, z tego, że w jego parafii organizowane są spotkania formacyjne inspirowane przesłaniem św. Josemaríi.

Prałat Opus Dei modli się przed relikwiami cudu eucharystycznego w Legnicy.

Wieczorem Prałat Opus Dei dotarł do Poznania, gdzie zatrzymał się w ośrodku Sołek.

21 czerwca 2022: Wrocław

Późnym popołudniem ks. Fernando Ocáriz dotarł do Polski. Na lotnisku we Wrocławiu został powitany przez kilka rodzin, po czym udał się do ośrodka Opus Dei w tym mieście, gdzie wziął udział w błogosławieństwie Przenajświętszym Sakramentem.

Wieczorem Prałat Opus Dei spotkał się z ks. prof. Włodzimierzem Wołyńcem (rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego) i spędził noc w seminarium diecezjalnym.


Prałat Opus Dei po wylądowaniu we Wrocławiu.


Rodziny powitały Prałata Opus Dei we Wrocławiu.

Maciek wręczył Prałatowi bukiet kwiatów w kolorze polskiej flagi.

Plan wizyty

Uroczystość nadania tytułu Doktora honoris causa odbędzie się we Wrocławiu w środę 22 czerwca 2022 r. W planie jest Msza św. w Archikatedrze Wrocławskiej o godz. 9.00, pod przewodnictwem J. E. Arcybiskupa Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego, Wielkiego Kanclerza PWT. Homilię wygłosi J. E. Bp Damian Bryl, ordynariusz diecezji Kaliskiej. Główna uroczystość nadania rozpocznie się o godz. 11.00 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego (pl. Katedralny 1).


Więcej informacji na stronie PWT.

Poznań: środa 22 czerwca - piątek 24 czerwca


Kaplica w Ośrodku Sołek.

Warszawa: piątek 24 czerwca - poniedziałek 27 czerwca


W Warszawie Prałat odprawi uroczystą Mszę św. z okazji wspomnienia św. Josemaríi Escrivy, Założyciela Opus Dei, w sobotę 25 czerwca, o godz. 10.00, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tej Mszy św. z rodzinami.

Relacja z wizyty Prałata Opus Dei w Polsce