Clicks81
Peter(skala)

Kardinál Mario Zenari: Milosrdenstvo prináša veľkú liečivú silu

Sýria 21. januára (TK KBS) „Činnosť katolíckych inštitúcií má zásadný význam pre obnovenie dôvery v krajine, ktorá je blízko straty nádeje,“ takto hodnotí súčasnú situáciu v Sýrii apoštolský nuncius v tejto krajine, kardinál Mario Zenari. Národ je poznačený hlbokými fyzickými, ekonomickými a sociálnymi zraneniami spôsobenými 10-ročnou vojnou, sankciami a sanitárnou krízou spojenou s pandémiou koronavírusu. Podľa hierarchu sa všetky tieto rany dajú liečiť iba „milosrdenstvom“.

V súčasnosti sú mladí Sýrčania v obzvlášť zložitej situácii, pretože nevidia pre seba žiadnu šancu zostať v krajine. Podľa zdrojov OSN 83 percent spoločnosti žije pod hranicou chudoby. Pandémia COVID-19 znásobila utrpenie ľudí už postihnutými ozbrojeným konfliktom, a to aj napriek tomu, že údaje ukazujú obmedzený počet infekcií. Kardinál Zenari však poznamenáva, že vírus útočí vo veľmi špecifickej situácii, keď sú nemocnice v extrémnych podmienkach a fungujú iba v malom rozsahu. Musia neustále pomáhať obetiam vojny.

Oficiálne údaje hovoria o 12 tisícoch prípadov infikovaných COVID-19, približne 6 tisíc uzdravených a 750 mŕtvych, ale bilancia by mohla byť oveľa horšia. Desať rokov bombardovania a ozbrojené strety sprevádzané násilím džihádistov spôsobili zrútenie systému zdravotnej starostlivosti. Tri roky vďaka spolupráci so Svätou stolicou a osobnej podpore pápeža Františka pracujú takzvané „Otvorené nemocnice“ v Damasku a Aleppe. Počas tohto obdobia poskytli pomoc pre 40 000 ľudí, najmä chudobných kresťanov a moslimov.

Ako poznamenal kardinál Zenari, v tomto dosť kritickom kontexte je činnosť katolíckych inštitúcií nevyhnutná, pretože ide nad rámec etnickej a náboženskej príslušnosti. Milosrdenstvo, ktoré tieto inštitúcie prejavujú, sa dostáva ku všetkým: moslimom i kresťanom, prejavuje sa prestavbou domov, poskytovaním potravinovej podpory a zabezpečením práva na vzdelanie v školách.