Gloria.tv And Coronavirus: Huge Amount Of Traffic, Standstill in Donations
Clicks309

Europa: przypadki dyskryminacji i prześladowań chrześcijan

W Europie dochodzi do licznych przypadków dyskryminacji chrześcijan, pomimo że wyznawcy Chrystusa na Starym kontynencie stanowią zdecydowaną większość.

7 lipca bieżącego roku władze w Belgii oświadczyły, że od nowego roku szkolnego nauczanie religii zostanie ograniczone przez połowę, a zamiast religii będzie nowy przedmiot zwany wychowaniem obywatelskim. Konferencja Biskupów w Belgii zaapelowała do rządu, że: „Usunięcie nauczania religii w szkole sprawi, że religia zostanie zepchnięta do sfery prywatnej, a dla demokracji taki stan rzeczy będzie oznaczał zubożenie”. Co więcej obecni nauczyciele religii nie będą mogli prowadzić lekcji z wychowania obywatelskiego, ponieważ według komisji edukacyjnej ten przedmiot ma być nauczany przez tych nauczycieli, którzy są neutralni, nie posiadają żadnego szkolenia w zakresie religii i nie ukończyli katolickiej szkoły wyższej. Organizacja zrzeszająca katolickich nauczycieli wystosowała apel do Sądu Konsytucyjnego, w którym stwierdziła, że na zajęciach z religii odbywa się wychowanie obywatelskie.

10 lipca we Francji 42 letni mężczyzna przyznał się do spowodowania 15 pożarów, z których jeden z 3 lipca uszkodził opactwo Saint-Austremoine w Issoire. W wyniku tego pożaru spłonął konfesjonał, stół i kilka krzeseł. Na szczęście pożar szybko ugaszono. Ta sytuacja wywołała wielkie oburzenie wśród miejscowej ludności.

12 lipca doszło do pożaru zboru w Calais we Francji. Na szczęście nikt nie odniósł ran, ale szkody są znaczne. W wyniku pożaru zawalił się dach niszcząc cały budynek. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie. Według Fabien'a Boinet, pastora Zborów Bożych, który pełni posługę duszpasterską w wyżej wymienionym zborze: „W ciągu ostatnich 2 miesięcy raz w tygodniu ktoś zostawił worki ze śmieciami przed budynkiem zboru. Nieznana osoba posmarowała klejem klamkę do drzwi budynku. Te incydenty zgłosiliśmy na policję. Narodowa Rada Ewangelickich Chrześcijan we Francji wyraziła swoją solidarność ze zborem w Calais. 18 maja tego samego roku inny zbór Zborów Bożych w Manosque spłonął.

12 lipca w Cannaregio, w Wenecji we Włoszech, młodych mężczyzna pochodzący z Afryki Północnej wbiegł do kościoła św. Jeremiasza i rzucił na ziemię wielki krucyfiks, który znajdował się w świątyni. Figura została poważnie uszkodzona. „To jest złe. To wszystko jest złe” - krzyczał sprawca tego aktu profanacji. Kościelny, który posługuje w tym kościele opisał co się stało: „Spytałem tego mężczyznę, aby mi wyjaśnił co jest „złe”, ponieważ nic z tego nie rozumiałem. On zaś podszedł do krucyfiksu, który pochodzi z roku 1700, i zaczął nim mocno potrząsać. Zapytałem go czy jest muzułmaninem, a on mi odpowiedział, że tak i zaczął mocniej ciągnąć za krzyż”. Krucyfiks spadł na posadzkę i został poważnie uszkodzony.

13 lipca w zachodniej Nicei we Francji nieznany sprawca wzniecił pożar na cmentarzu Caucade. Godzinę później wybuch pożar w kościele p.w. św. Marka, który uszkodził drzwi świątyni. Burmistrz Nicei potępił te akty wandalizmu i podziękował policji i straży pożarnej za sprawną akcję, w wyniku której nikt nie odniósł ran.

14 lipca sąd we Włoszech nałożył karę grzywny w wysokości 25 000 euro na zakonnice, które zwolniły z pracy nauczycielkę lesbijkę. Po raz pierwszy w historii tego kraju sąd skazał katolicką szkołę, prowadzoną przez siostry ze Zgromadzenia Córek Najświętszego Serca Jezusa, na podstawie dyskryminacji nauczycielki, która została zwolniona z tej szkoły dlatego, że publicznie promowała swój homoseksualny styl życia. Zakonnice zapłaciły rekompensatę 25 000 euro nauczycielce, która zachowała anonimowość. Sąd nałożył też na siostry zakonne karę grzywny w wysokości 1500 euro na rzecz „Radykalnego Stowarzyszenia Niektórych Praw” - grupę aktywistów homoseksualnych we Włoszech i kolejną grzywnę w wysokości 1500 euro na miejscowy związek zawodowy.

14 lipca w Toulouse we Francji doszło do profanacji kościoła p.w. Saint-Pierre des Chartreux. Drzwi do tabernakulum zostały wyrwane, księga z prośbami o modlitwę spłonęła, a pozostałe przedmioty w kościele przewrócono. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie.

15 lipca we wschodniej Turcji dwa kościoły, które znajdują się w miejscu historycznego mordu na chrześcijanach, padły ofiarą wandalizmu podczas próby zamachu stanu. Do pierwszego ataku doszło w mieście Malatya, gdzie w 2007 roku torturowano i zamordowano trzech chrześcijan. 5 osób, które są podejrzane o tą zbrodnie, oczekuje na proces sądowy. Chrześcijanie w Turcji mieli nadzieję, że w czerwcu zapadnie ostateczny wyrok, jednak proces sądowy w tej sprawie odroczono do września. W nocy z 14 na 15 lipca nieznani sprawcy wybili szyby w drzwiach protestanckiego zboru. Pastor Tim Stone powiedział, że sprawcy wykorzystali polityczną sytuację, jaka panowała w całym kraju. W mieście Trabozon, w północnej części Turcji, w tym samym dniu około 10 osób wybiło okna kościoła katolickiego p.w. Matki Bożej, gdzie w 2006 roku zamordowano księdza Andrea Santoro. Napastnicy starali się włamać do kościoła, ale grupa muzułmanów, którzy mieszkali niedaleko świątyni, odstraszyła ich.

18 lipca w miejscowości Les Herbiers we Francji czterech młodych mężczyzn włamało się do kościoła p.w. Saint-Pierre. Wandale powywracali ławki, stłukli wazy, opróżnili gaśnicę, oddali mocz do kropielnic, a jeden z mężczyzn wydalił kał i rozsmarował go po ołtarzu. Wandale włamali się do kościoła przez rusztowanie, które postawiono w celu odnowienia dachu w kościele. Robotnicy pracujący przy remoncie świątyni odkryli profanację. Następnego dnia policja aresztowała całą czwórkę wandali, którzy przyznali się do winy. W listopadzie staną przed sądem w La Roche-sur-Yon za wandalizm i kradzież. „To profanacja miejsca modlitwy” - powiedział miejscowy parafianin. Prokurator, Hervé Lollic, oświadczył, że mężczyźni będą sądzeni też za obrazę uczuć religijnych.

19 lipca w Holandii chrześcijańska organizacja „Hart van Homos” (Serca dla Gejów), która zachęca do życia w celibacie osoby homoseksualne, utraciła fundusze z rządu na prowadzenie swojej działalności po tym, jak partia rządząca stwierdziła, że ta organizacja wywiera zły wpływ na osoby o skłonnościach homoseksualnych.

21 lipca na Korsyce nieznani sprawcy ucięli ręce i głowy figurki Matki Bożej de la fontaine du lac de Ninu i Dzieciątka Jezus.

26 lipca 84 letni ksiądz Jacques Hamel zginął podczas ataku na kościół p.w. Saint-Etienne-du-Rouvray, którego dokonali dwaj uzbrojeni mężczyźni. Napastnicy wtargnęli do kościoła podczas mszy świętej. Ksiądz Hamel, dwie zakonnice i kilku wiernych stali się zakładnikami. Państwo Islamskie przyznało się do ataku, a francuski wywiad donosi, że jeden z napastników był im znany. Premier Francji Manuel Valls wyraził swój szok z powodu tego „barbarzyńskiego ataku”. „Cała Francja i wszyscy katolicy są zranieni. Jesteśmy razem” - tak pisał premier Francji na swoim koncie na Twitterze. Prezydent Francji Francois Hollande określił ten mord mianem „ataku terrorystycznego”. Rzecznik Watykanu powiedział, że: „Ten atak mocno uderza w nas, katolików, ponieważ w kościele, świętym miejscu, gdzie objawia się miłość Boga, doszło do barbarzyńskiego morderstwa kapłana przy udziale wiernych”.

26 lipca w miejscowości Jupilles we Francji nieznani sprawcy włamali się do kościoła p.w. Saint-Pierre of Jubilees i ze ściany wyrwali elektroniczny system sterowania biciem dzwonów. Skrzynka elektroniczna leżała na ołtarzu w kościele. Burmistrz miasta powiedział, że: „To jest przykład profanacji”. Sprawą zajmuje się żandarmeria. W ostatnim czasie w tym samym kościele doszło do innych aktów profanacji.

26 lipca w miejscowości Besançon we Francji nieznani sprawcy namalowali sprośne graffiti z symbolami anarchistycznymi na ścianach wybudowanej kaplicy Bractwa kapłasńskiego św. Piusa X.

28 lipca w miejscowości Rosnay we Francji nieznani sprawcy wyrwali z ziemi i przewrócili na ziemię monumentalny krzyż, który miał być odsłonięty kilka dni później. Policja prowadzi śledztwo w całej sprawie.

28 lipca rząd Włoch wydalił dwóch Marokańczyków, którzy byli odpowiedzialni za akty wandalizmu i gróźb pod adresem katolików. Wydalenie tych dwóch osób jest częścią rządowego planu, który ma na celu zmniejszenie gróźb ataków terrorystycznych. Jedną wydaloną osobą jest dwudziestopięcioletni mężczyzna, który zniszczył liczący 300 lat drewniany krucyfiks w kościele w Wenecji, a drugą jest 69 latek, który w 2015 roku w Trentino wtargnął do kościoła i wrzeszcząc znieważał katolików i chrześcijaństwo podczas mszy świętej.

30 lipca w Belgii agencja informacyjna NordPress opublikowała artykuł nawiązujący do morderstwa 84 letniego kapłana we Francji, który znieważa Kościół Katolicki. Ta publikacja zawiera taką informację: „Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oświadczył, że wszyscy kapłani, którzy umrą jako męczennicy, jak 84 letni kapłan, który został zamordowany w swoim kościele przez ekstremistów, otrzymają 72 ministrantów w Niebie na seks. Nowy dogmat w Kościele Katolickim jest tworzony, który rywalizuje z 72 dziewicami, które przysługują każdemu muzułmańskiemu męczennikowi”.

31 lipca w Tesalonice w Grecji około 30 osób należących do organizacji anarchistycznych wtargnęło do katedry p.w. St Gregory Palamas podczas mszy świętej i protestowało przeciwko eksmisji dzikich lokatorów i uchodźców z posiadłości należących do Kościoła Grekokatolickiego. Anarchiści rzucali ulotki i pobili wiernych znajdujących się na mszy świętej. Policja aresztowała 26 osób.

31 lipca w miejscowości Saulcy-sur-Meurthe we Francji nieznani sprawcy włamali się do kościoła p.w. Saint-Jean-Baptiste i uszkodzili zegar, który znajduje się szczycie wieży świątyni.

3 sierpnia w miejscowości Argenteuil we Francji nieznani sprawcy nakleili antykatolickie plakaty w wielu miejscach w mieście. Jeden z plakatów przedstawiał płonący kościół i nad nim napis o takiej treści: „Jedyny kościół, który świeci to ten, który płonie”.

4 sierpnia 14 młodych chrześcijan pochodzących z Iranu uciekło z obozu dla uchodźców w mieście Schloss Holte – Stukenbrock w Niemczech po tym, jak muzułmanie mieszkający w tym samym obozie grozili im śmiercią. Kościół Ewangelicki w Niemczech zgodził się na udzielenie schronienia chrześcijanom, ponieważ ich życie w obozie było bardzo niebezpieczne. Ich egzemplarze Pisma Świętego spalono, codziennie słyszeli szykany i zastraszenia ze strony muzułmanów, którzy mówili im, że jeśli nadal będą wyznawać chrześcijaństwo to zginął i ich dusze trafią do piekła. Chrześcijanie złożyli skargę na takie traktowanie i władze w Niemczech przenieśli ich do nowego ośrodka dla uchodźców. Jednak ich bezpieczeństwo nie trwało długo, ponieważ niektórzy muzułmanie podążyli za nimi. Władze lokalne twierdzą, że w celu postawienia zarzutów potrzebne są imiona i nazwiska napastników. Chrześcijanie przesłali przez e-mail'a informacje o swoich prześladowcach, ale to nie wystarczy, ponieważ na przykład w tym e-mail'u czytamy, że „wysoki, brodaty mężczyzna z namiotu 21 groził mi”. Niestety ta informacja jest niewystarczająca.

6 sierpnia w miejscowości Savigliano we Włoszech 14 letni chłopiec podpalił kościół p.w. Św. Filipa Neri. Pożar rozprzestrzenił się na ściany kościoła, ale na szczęście przy pomocy gaśnic udało się go opanować. Około 20 osób było w kościele kiedy wybuchł pożar. Świadkowie zdarzenia widzieli kogoś, kto grzebał w świecach wotywnych. Kamery zamieszczone w kościele pomogły w ustaleniu sprawcy pożaru, który po aresztowaniu przyznał się do winy. Szkody oszacowano, a kościół był przez kilka dni zamknięty. Sprawą zajął się sąd dla nieletnich.

7 sierpnia 4 kobiety ubrane w burki weszły do kościele San Zulian w Wenecji we Włoszech, podeszły do dużego krucyfiksu i splunęły na Niego. Potem wmieszały się w tłum turystów. Kilka dni później dwóch muzułmanów stanęło w kolejce ludzi, którzy czekali na przyjęcie komunii świętej. Muzułmanie przystąpili do komunii, którą szybko wypluli na ziemię i uciekli.

8 sierpnia o 3.10 nad ranem nieznani sprawcy, którzy podali się za anarchistów, rzucili kilka koktajli Mołotowa na podwórko przed kościołem, który znajduje się w centrum Aten w Grecji. W kościele od kilku dni odbywał się Synod Kościoła Grekokatolickiego. Koktajle Mołotowa wybuchły i zniszczyły dwa samochody, które były zaparkowane obok świątyni. Władze prowadzą śledztwo w całej sprawie. Biskupi Kościoła Grekokatolickiego wydali takie oświadczenie „Po ataku w Thessaloniki i atakach na inne kościoły nieznani sprawcy zdetonowali koktajle Mołotowa przed kolejnym kościołem. Modlimy się o Boże przebaczenie dla sprawców tych ataków”.

8 sierpnia we Frankfurcie w Niemczech podczas konferencji prasowej Erika Seinbach, członek Bundestagu i pastor Mahin Mousapour powiedzieli, że chrześcijańscy uchodźcy są znieważani przez muzułmanów, są określani mianem „nieczystych” i zasługują na śmierć za odrzucenie islamu. Gazeta Die Welt przedstawia wywiad z pastorem, w którym duchowny opisuje różne formy szykan i prześladowań, jakich doznają chrześcijanie przebywający w obozach dla uchodźców. „Zabawki chrześcijańskich dzieci są niszczone, chrześcijanom wmawia się, aby nie tylko myli naczynia po jedzeniu, ale także muszą umyć całą kuchnię, bo w przeciwnym razie to miejsce jest nieczyste. Chrześcijanie są określani mianem 'nieczystych'. Nabożeństwa odbywają się w tajemnicy, a egzemplarze Pisma Świętego i krucyfiksy są ukrywane. Pani Steinbach wezwała do deportacji tych, którzy znieważają i atakują chrześcijan. Według niej niemieccy politycy widzą ten problem, ale żaden z nich nie odważy się o nim mówić.

10 sierpnia w Karlstad w Szwecji ksiądz Martin Ferenc, proboszcz kościoła w tym mieście, złożył wniosek o zainstalowanie kamer w kościele. Ta katolicka świątynia padła ofiarą licznych aktów profanacji: nieznani sprawcy namalowali sprośne graffiti i symbole satanistyczne na murach kościoła i wiele razy wybili okna. Tylko w 2015 roku ksiądz Ferenc wzywał policję 15 razy. Policja zasugerowała kapłanowi zainstalowanie kamer w celu wykrycia sprawców. Jednak władze miasta odrzuciły wniosek kapłana na podstawie, że interes kościoła w rozwiązaniu tych przestępstw przewyższa interes pojedynczej osoby.

10 sierpnia w mieście Vicenza we Włoszech nieznany sprawca namalował sprośne graffiti na fresku w Bazylice San Lorenzo w tym mieście.

W czerwcu 2010 roku w Trabzon w Turcji po 88 latach otwarto klasztor Panagia Sumela. Od tamtej pory tureckie władze wydały pozwolenie na celebrację mszy świętej pod przewodnictwem patriarchy Konstantynopola co roku na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jednak w tym roku władze zakazały sprawowania mszy świętej twierdząc, że budynek może runąć w każdej chwili. Patriarcha uważa, że ten zakaz jest już ogłoszony na stałe. Wielu wiernych, którzy planowali przybyć na Mszę Świętą do klasztoru jest rozczarowanych.

11 sierpnia władze miasta Callosa de Segura w Hiszpanii podjęły decyzję o usunięciu krzyża z placu przed kościołem św. Marcina. Jednak grupa prawników chrześcijańskich wyraziła swój sprzeciw twierdząc, że obecność krzyża nie stwarza nikomu zagrożenia i jest częścią miasta pod względem historycznym i kulturowym.

W nocy z 13 na 14 sierpnia w mieście Grandate we Włoszech nieznani sprawcy włamali się do kościoła p.w. San Bartolomeo, uszkodzili tabernakulum, złamali marmurową ambonę i przewrócili figurę Matki Bożej z Lourdes, która ma urwany nos i ręce. Ksiądz biskup podjął decyzję, że figura Matki Bożej nie będzie naprawiana po to, aby ludzie pamiętali o tych wydarzeniach. Parafianie są w szoku, a ksiądz proboszcz wyżej wymienionej parafii zauważył, że do tego aktu profanacji doszło na krótko przed świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie.

14 sierpnia w miejscowości Delme we Francji nienznani sprawcy przy użyciu procy powybijali wszystkie witraże w kościele. Straty oszacowano na 20,000 euro. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie.

14 sierpnia w miejscowości Alpes de Haute – Provence nieznany sprawca wyważył drzwi do kaplicy i uciął głowę figurki Matki Bożej z La Salette. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie.

14 sierpnia w miejscowości Indre – et – Loire we Francji nieznani sprawcy włamali się do kościoła p.w. Notre Dame in Vouvray i czarną farbą namalowali sprośne graffiti na ścianach kościoła. Wandale na tym graffiti oskarżyli kościół o fundamentalizm i określili chrześcijaństwo mianem sekty. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie.

14 sierpnia w Berlinie w Niemczech młody chrześcijański uchodźca spacerował po mieście i w pewnym momencie podeszło do niego kilkunastu mężczyzn i spytali go, czy jest chrześcijaninem. Chrześcijanin powiedział, że tak. Wtedy tych kilkunastu mężczyzn znieważyło go w języku arabskim i mocno pobiło.

16 sierpnia w miejscowości Karlstad w Szwecji nieznany sprawca wybił okno w kościele. Do zdarzenia doszło tydzień po tym, jak władze miasta nie udzieliły pozwolenia na zamontowanie kamer w kościele. Ksiądz proboszcz tego kościoła oświadczył, że od czerwca 2015 roku był to dwudziesty przypadek profanacji tego kościoła. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie.

19 sierpnia w miejscowości Weilerlach w Luksemburgu nieznany sprawca uciął głowy figurkom Jezusa i św. Józefa, które znajdowały się w parku. Policja prowadzi śledztwo w całej sprawie.

19 sierpnia w miejscowości Verviers w Belgii nieznani sprawcy wybili ostatni witraż w kościele Sainte – Julienne. Kilka miesięcy wcześniej wandale zniszczyli kilka okien w kościele. Z tego powodu postawiono płot ochronny dookoła kościoła. Koszty odnowy witraży są znaczne.

22 sierpnia w Verwiers w Belgii policja aresztowała 17 letniego Souhaib'a Amaouch'a, syna radykalnego imama El Alami Amaouch, wraz z rodzicami. Przyczyną aresztowania 17 - latka jest nagrany i zamieszczony na internecie przez niego film, na którym młody muzułmanin wzywa do zabijania chrześcijan. „O Allahu zniszcz ohydnych chrześcijan. O Allahu zabij ich wszystkich” - mówi na filmie młody muzułmanin, który na końcu wzywa wszystkich, którzy oglądają to nagranie tymi słowami: „Nie oszczędzajcie żadnego z nich”. Sąd dla nieletnich skazał 17-latka na 3 miesiące w zakładzie poprawczym. Młody muzułmanin twierdził, że sąd źle zinterpretował ten materiał filmowy twierdząc, że na tym nagraniu odnosił się do zniszczenia reżimu syryjskiego prezydenta al – Assad'a.

25 sierpnia w miejscowości Ariege we Francji policja aresztowała 30- letniego mężczyznę, który groził, że zabije miejscowego kapłana katolickiego i wykrzykiwał „Allah Akbar”. Aresztowany mężczyzna stwierdził, że to był żart. Badania lekarskie wykazały, że mężczyzna był pod wpływem narkotyków.

26 sierpnia burmistrz Nicei we Francji oświadczył, że zakaz noszenia burek odnosi się także do zakonnic, które spacerują po plaży w habicie. Biskup Galatino, tak skomentował decyzję burmistrza: „Wolność religijna idzie w parze z wolnością wyznania jej w sferze publicznej”.

27 sierpnia w miejscowości Hautmont we Francji policja wszczęła śledztwo w sprawie podpalenia kościoła Notre-Dame-de-l’Assomption. Pożar uszkodził figury, mszały, modlitewniki, śpiewniki, wieńce żniwne i obrus na ołtarzu. Na szczęście pożar nie rozprzestrzenił się na cały kościół i strażacy szybko go ugasili.

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol. moje: Militem Jesu et Mariae

Źródło:www.intoleranceagainstchristians.eu/cases.html