10.8.2022 16.40 Ropa nepoteče do České republiky!

Mero: Ropa ropovodem Družba do České republiky zatím neproudí
Aktualizace: 10.08.2022 16:48 Vydáno: 10.08.2022, 15:59
Pracovník rafinérské společnosti uzavírá potrubí s ropou. Ilustrační foto. /BELA SZANDELSZKY

Praha - Dodávky ropy ropovodem Družba do České republiky jsou zatím stále přerušeny, řekla ČTK po 16:00 Barbora Putzová, mluvčí společnosti Mero, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba a ropovodu IKL. Ruská společnost Transněfť přitom už dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na Slovensko, do Maďarska a do Česka. Obnovení dodávek potvrdilo Slovensko. Slovenský přepravce ropy Transpetrol ČTK napsal, že dodávky ropy ropovodem Družba do Česka obnoveny nebudou. Vyjádření českého ministerstva průmyslu a obchodu ČTK shání.

O obnovení dodávek ropy společností Transněfť informovala s odvoláním na vedení ruského podniku agentura RIA. Jižní větev byla mimo provoz od minulého týdne, kdy Ukrajina tranzit zastavila. Transpetrol i bratislavská rafinerie Slovnaft potvrdily obnovení dodávek ropy ropovodem Družba na Slovensko.
Mluvčí bratislavské rafinerie Slovnaft Anton Molnár ČTK řekl, že dohodnuté řešení ohledně úhrady tranzitních poplatků za přepravu ropy přes Ukrajinu se týká obnovení dovozu na Slovensko a do Maďarska. Slovnaft patří do maďarské petrochemické skupiny MOL.
Ukrajina tranzit ropy zastavila 4. srpna, protože nedostala z Ruska peníze za tranzit na měsíc srpen. Rusko peníze odeslalo, ale ještě v červenci se mu vrátily zpět. Tranzitní poplatek v zájmu obnovení dodávek ropy Ukrajině poslala slovenská rafinerie Slovnaft a její maďarský vlastník, petrochemická skupina MOL.
V Česku ropu zpracovává společnost Unipetrol. "Rafinerie skupiny Orlen Unipetrol v Litvínově a Kralupech nad Vltavou mají zajištěnou surovou ropu pro svůj provoz. V současné době je produkce na plánované úrovni, a dochází tak k nepřetržitým dodávkám palivových produktů na český trh. Jak jsme již informovali dříve, skupina ORLEN v posledních letech úspěšně diverzifikovala své dodávky surové ropy a testovala využitelnost různých druhů surové ropy ve svých rafineriích. Máme rozsáhlou databázi dodavatelů z Evropy i mimo náš kontinent, se kterými jsme v posledních čtyřech letech navázali silné obchodní vztahy," řekl ČTK mluvčí Unipetrolu Michal Procházka.
Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Tranzit ropy severní větví podle dřívějších informací pozastaven nebyl.
Rusko prostřednictvím jižní větve Družby obvykle dodává zhruba 250.000 barelů ropy denně. Hlavními odběrateli jsou česká společnost Unipetrol, kterou ovládá polská skupina PKN Orlen, a také MOL spolu se Slovnaftem.
RIA: Transněfť obnovil dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba
Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na Slovensko, do Maďarska a do České republiky. S odvoláním na vedení ruského podniku o tom informovala agentura RIA. Jižní větev byla mimo provoz od minulého týdne, kdy Ukrajina tranzit zastavila.
"Čerpadla pumpují, zapnuli jsme je v 16:00 (moskevského času, tj. v 15:00 SELČ - pozn. ČTK)," řekl ruské agentuře Igor Djomin z vedení Transněfti. Ta je monopolním provozovatelem ropovodů v Rusku.
Ukrajina tranzit ropy zastavila 4. srpna, protože nedostala z Ruska peníze za tranzit na měsíc srpen. Rusko peníze odeslalo, ale ještě v červenci se mu vrátily zpět.
Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík na dopolední tiskové konferenci v Bratislavě řekl, že vinu za tuto situaci nenese ani Rusko ani Ukrajina. Problém podle něj nastal při zpracování platby v jedné bance v západní Evropě, a to kvůli protiruským sankcím zavedeným po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.
Tranzitní poplatek v zájmu obnovení dodávek ropy Ukrajině poslala slovenská rafinerie Slovnaft a její maďarský vlastník, petrochemická skupina MOL.
Sulík řekl, že problém s neuhrazeným poplatkem za tranzit ruské ropy nemá podle něj politický podtext. Upozornil však, že řešení úhrady poplatku je pouze přechodné, týká se zatím jen srpna. Zastavení dodávek bylo pro Slovensko překvapivé, Bratislava se podle Sulíka domnívala, že když je podle sankcí EU povolen dovoz ruské ropy, jsou povoleny i poplatky za její tranzit. Slovenská vláda chce proto situaci podrobně prověřit, aby se problém neopakoval i další měsíc.
Zdroj: Mero: Ropa ropovodem Družba do České republiky zatím neproudí | ČeskéNoviny.cz
Doplnění ze zprávy z 9.8.2022: Zásoby ropy pro chod rafinérie v Litvínově máme na zhruba 90 dní a v případě potřeby jsme připraveni je uvolnit," uvedl na twitteru předseda SSHR Pavel Švagr. Jižní větví Družby neteče ropa, dodávky do ČR se mají obnovit za několik dnů | ČeskéNoviny.cz
10.8.2022 byly obnoveny dodávky na Slovensko a do Maďarska, ředitelka kanceláře šéfa Transpetrolu Linda Vaškovičová však konstatovala, že dodávka do Česka obnovena nebude. Český ministr Síkela: „V případě nutnosti má stát také k dispozici strategické rezervy na téměř 90 dnů. Kromě toho bude v příštích měsících (L: ne v srpnu 2022!) možné využít část volné kapacity ropovodu TAL (z italského Terstu), prostřednictvím kterého by bylo možné ropu do rafinerie v Litvínově během několika týdnů dopravit.“ "Výpadek dodávek přes ropovod Družba nijak neomezuje výkon českých rafinérií. Pracují naplno a u státní společnosti MERO ČR jsou uskladněny zásoby ropy na několik dnů. S polskou stranou nyní hledáme řešení obnovení dodávek do ČR, které bude vhodné po právní i technické stránce.
5:27 odp. · 10. 8. 2022 napsal Síkela na Twitteru. Na Slovensko a do Maďarska už Družbou ropa teče, do Česka ne. Podle Síkely není výkon rafinerií omezen

10. srpna 2022 16:56 „Dodávka do ČR nebude obnovena,“ uveda ředitelka kanceláře šéfa Transpetrolu Linda Vaškovičová. Sdělila také, že dodávky ropy na Slovensko byly obnoveny a že ropa se již nachází na slovenském území. Mluvčí bratislavské rafinerie Slovnaft Anton Molnár řekl, že dohodnuté řešení ohledně úhrady tranzitních poplatků za přepravu ropy přes Ukrajinu se týká obnovení dovozu na Slovensko a do Maďarska. Tamní rafinerie totiž patří do stejné skupiny MOL, zatímco v Česku ropu zpracovává Unipetrol patřící pod polský PKN Orlen. www.lidovky.cz/byznys/ropa-ropovod-druzba-transport-preprava-slovensko.A220810_165648_ln_ekonomika_rkj
U.S.C.A.E.
dyk
Ani na Slovensko by neprúdila, keby Slovnaft nebol Maďarský.