szuirad1
5272

Bł. Antoni Julian Nowowiejski 12 czerwca.

Antoni Julian Nowowiejski herbu Jastrzębiec, znany z monumentalnego dzieła Wykład liturgii Kościoła katolickiego, przyszedł na świat w Łubieni w województwie świętokrzyskim, a więc na terenie zaboru rosyjskiego. Domowe wychowanie wykształciło w nim cnoty zarówno religijne, jak i narodowe, ale przede wszystkim niezłomny charakter, dzięki któremu mógł potem świadczyć o wierze i godności Polski wobec narodowosocjalistycznego okupanta.

Jako piętnastoletni chłopiec przeprowadził się z rodzicami do Płocka, gdzie wstąpił do seminarium duchownego. Na dalszą edukację został skierowany do Petersburga, święcenia zaś przyjął w roku 1881. Jego predyspozycje i zamiłowanie do pracy naukowej spowodowało, że został profesorem w płockim seminarium. Wykładał tam liturgikę, teologię moralną i łacinę, później zaś otrzymał godność rektora. W 1908 roku został mianowany biskupem płockim i okazał się pieczołowitym zarządcą swej diecezji.

Rozwinął działalność... Bł. Antoni Julian Nowowiejski
szuirad1
Św Kasper Bertoni, prezbiter 12 czerwca .:ILG:. - Czytelnia: 12 czerwca - Św. Kasper Bertoni
szuirad1
Św Leon III, papież 12 czerwca .:ILG:. - Czytelnia: 12 czerwca - Św. Leon III
3 more comments from szuirad1
szuirad1
Św Onufry Wielki, pustelnik 12 czerwca .:ILG:. - Czytelnia: 12 czerwca - Św. Onufry Wielki
szuirad1
Św Benedykt Menni, prezbiter 12 czerwca .:ILG:. - Czytelnia: 12 czerwca - Św. Benedykt Menni
szuirad1
Bł Maria Kandyda od Eucharystii, zakonnica 12 czerwca .:ILG:. - Czytelnia: 12 czerwca - Bł. Maria Kandyda od Eucharystii