Peter(skala)
21

Asia Bibiová je definitívne zbavená viny a môže opustiť Pakistan

Asia Bibiová

SVET

Asia Bibiová je definitívne zbavená viny a môže opustiť Pakistan

Asia Bibiová je definitívne zbavená viny a konečne môže opustiť Pakistan. Najvyšší súd krajiny dnes zamietol znovuotvorenie jej kauzy, v ktorej bola odsúdená na smrť z rúhania, pričom vo väzení strávila viac než 9 rokov. Najvyšší súd ju v októbri minulého roka prehlásil za nevinnú.

Podľa sudcu Asifa Saeeda Khosa, predsedu trojčlenného zboru sudcov, ktorí mali rozhodnúť o jej kauze, „signatár odvolania nebol schopný preukázať žiadnu chybu vo verdikte Najvyššieho súdu, ktorý [v októbri minulého roka] Asiu Bibiovú oslobodil“. Žiadosť o odvolanie podal moslim, miestny náboženský predstaviteľ Qari Salaam, ktorý ju v roku 2009 ako prvý obvinil z rúhania.

Asia je od októbra spolu s manželom prísne strážená na utajenom mieste, keďže po prehlásení neviny sa v Pakistane zdvihla vlna silných protestov náboženských radikálov. Asiine dcéry vtedy utiekli do Kanady, ktorá im udelila azyl. Emigrovať kvôli hrozbám smrťou musel aj Asiin advokát Saif ul Malook, ktorý kvôli dnešnému súdnemu konaniu pricestoval do Islamabádu z Holandska.

V súvislosti s dnešným verdiktom najvyššieho súdu v Pakistane vydala vyhlásenie Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá celý čas podporovala Asiu i jej rodinu. Okrem iného sa v ňom uvádza:

„Je to víťazstvo práva a predovšetkým víťazstvo Pakistanu, ktorý dokázal, že sa nepoddá fundamentalizmu. (...) Je to víťazstvo tých 500 pakistanských imámov, ktorí v predošlých dňoch pozdvihli hlas podpisujúc Islamabádsku deklaráciu proti islamskému fundamentalizmu a terorizmu. (...) Oslobodenie Asie Bibiovej je víťazstvom náboženskej slobody, ktorá uzatvára bolestnú kapitolu protikresťanského prenasledovania.“

Prípad Asie Bibiovej však nie je posledný. Ako uvádza ACN, podľa údajov Konferencie biskupov Pakistanu „najmenej 187 našich bratov čelí rozsudkom, aj na hrdelný trest, keďže sú považovaní – takmer vo všetkých prípadoch neprávom – za vinných z takého zločinu.“

-zk-