Edward7
1.3K

Rządy UK i USA są główną przeszkodą w negocjacjach pokojowych: Ukraińskie centrum informacyjne

Z ostatnich doniesień medialnych wynika, że Zachód naciskał na Ukrainę, by przerwała toczące się negocjacje z Rosją, co doprowadziło do fiaska rozmów prowadzonych w Stambule

Abdul Rahman
Niedawny raport w ukraińskim serwisie informacyjnym Ukraińska Prawda , powołujący się na urzędników urzędu prezydenta Ukrainy, stwierdził, że rozmowy między Ukrainą a Rosją zostały wstrzymane z powodu nacisków wywieranych przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona podczas jego niezapowiedzianej wizyty w Kijowie 9 kwietnia. Według raportu, Johnson przybył do Kijowa z niespodziewaną wizytą, najwyraźniej po to, by „wyrazić solidarność” i ogłosić pomoc finansową i militarną dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją. Jednak podczas spotkania z Zełenskim Johnson poprosił go, aby nie kontynuował rozmów, które toczą się w Turcji, twierdząc, że Putin musi zostać pokonany.

Publiczne stanowisko Zełenskiego w sprawie rozmów z Rosją zmieniło się dramatycznie po tej wizycie. Zaledwie kilka dni przed wizytą Zełenski ogłosił , że nie ma alternatywy dla rozmów z Rosją. Zadeklarował konieczność rozmów nawet w obliczu międzynarodowego oburzenia w sprawie rzekomych masowych zabójstw w Buczy. Podczas ostatniej fizycznej rundy rozmów między obydwoma krajami w Stambule pod koniec marca Rosja twierdziła, że Ukraina jest gotowa rozważyć jej żądanie, o ukraińskiej neutralności. Rosjanie powiedzieli też, że rozmawiano o możliwym spotkaniu Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Rosja wcześniej twierdziła, że rozmowy utknęły w martwym punkcie z powodu presji Zachodu. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow twierdził pod koniec kwietnia, że Ukraina podjęła decyzję o wstrzymaniu rozmów za radą „kolegów amerykańskich i brytyjskich”. Putin ogłosił w rozmowach „pat” i powiedział, że Zachód zamiast znaleźć rozwiązanie konfliktu, wspiera wojnę w celu jej przedłużenia kosztem narodu ukraińskiego.

Konsekwentne wsparcie NATO poprzez dostawy broni doprowadziło również do utwardzenia publicznego stanowiska Zełenskiego w sprawie rozmów. W piątek zapowiedział, że rozmowy z Rosją zostaną wznowione dopiero po całkowitym wycofaniu się wojsk rosyjskich z Ukrainy i „zwróceniu” wszystkich ewakuowanych do Rosji Ukraińców. Rosja twierdzi, że ewakuowała ponad 19 800 osób z republik Donbasu. Twierdził również, że siły ukraińskie próbowały zablokować ewakuację. Rosja ewakuowała ponad 1,1 mln osób z Ukrainy od początku swojej „operacji specjalnej” 24 lutego, poinformował Tass . Rosja już zapowiedziała, że nie porzuci ochotę na rozmowy i że dla jakichkolwiek znaczących rozmów konieczne będzie zobowiązanie Ukrainy do neutralności.

Wojna zastępcza
Rosyjskie zarzuty wojny zastępczej zostały powtórzone przez kilka grup antywojennych. 7 maja brytyjska kampania Stop the War obchodziła „międzynarodowy dzień akcji na rzecz pokoju na Ukrainie”, domagając się natychmiastowego wznowienia rozmów między stronami. W piątkowym oświadczeniu organizator kampanii, Lindsey German, stwierdził, że „rząd brytyjski stał się przeszkodą dla pokoju na Ukrainie, zachęcając do kontynuacji wojny poprzez ogromne dostawy broni i podpalającą retorykę”. Powiedziała, że konflikt na Ukrainie „przekształca się w wojnę zastępczą między Rosją a NATO”, która będzie miała konsekwencje dla narodu ukraińskiego, donosi Common Dreams .
Podobne stanowisko zajęła też antywojenna grupa CODEPINK w USA, która zakwestionowała finansowanie przez administrację Bidena Ukrainy i brak inicjatyw pokojowych. Nazwali także wojnę na Ukrainie „wojną zastępczą”.

USA i ich sojusznicy z NATO wyrazili, że celem ich militarnej i finansowej pomocy dla Ukrainy jest doprowadzenie do pokonania Rosji. Podczas wideokonferencji z Zełenskim w niedzielę 8 maja kraje G7 – wszyscy członkowie NATO z wyjątkiem Japonii – zobowiązały się do „skoordynowanych sankcji” przeciwko Rosji. Rozmawiali także o stopniowym uniezależnieniu się od rosyjskiej energii i zerwaniu wszystkich istniejących globalnych powiązań rosyjskich banków. We wspólnym oświadczeniu po spotkaniu kraje G7 obiecały, że nigdy nie pozwolą Rosji „wygrać wojny z Ukrainą” i obiecały jej dalszą pomoc wojskową. Twierdzili, że 24 mld USD zostało już przekazane Ukrainie przez społeczność międzynarodową.

Wielka Brytania obiecała w sobotę nową pomoc w wysokości 1,6 miliarda dolarów, zwiększając całkowitą pomoc do ponad 3 miliardów dolarów. Johnson ogłosił miliard dolarów pomocy podczas swojej wizyty 9 kwietnia. Same Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie broń o wartości 4 mld USD. Administracja Bidena zabiega o dodatkową pomoc dla Ukrainy w wysokości 33 mld USD w Kongresie USA, z czego 20 mld USD miałoby być przeznaczone na broń i pomoc wojskową. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO nałożyli już na Rosję różne rundy sankcji politycznych i gospodarczych. W niedzielę USA ogłosiły dodatkowe sankcje na rosyjskie media i banki. Członkowie NATO obiecali więcej sankcji wobec Rosji w przyszłości.

Zgodnie z raportem Xinhua , zamiast zachęcać obie strony do przezwyciężenia trudności i kontynuowania rozmów w celu osiągnięcia „pokojowych wyników”, USA i ich sojusznicy „podsycają płomienie, wzmacniają regionalne konflikty i łowią ryby na wzburzonych wodach” , ryzykując życie milionów dla własnych wąskich interesów (chcą walczyć do ostatniego Ukraińca i nie tylko, dostawa broni służy tylko powiększaniu śmierci ) .

Prawa autorskie © Abdul Rahman UK and US Governments Are Primary Obstacles to Peace Negotiations: Ukrainian News Outlet - Global Research