tommy1
397

103. ROCZNICA WYBUCHU I POWSTANIA ŚLĄSKIEGO

16 sierpnia 2022

103 lata temu wybuchło I Powstanie Śląskie. Był to jeden z trzech zrywów, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku.

Walki zbrojne rozpoczęły się spontanicznie w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 roku. Wzięło w nich udział około 23 tysięcy powstańców, 500 z nich zginęło. I Powstanie Śląskie trwało osiem dni. Zakończyło się militarną porażką.

Mimo to już samo podjęcie walk miało duże znaczenie psychologiczne.

– I Powstanie Śląskie było demonstracją. Tutaj bardzo jasno pokazano, że strona polska jest gotowa złapać za broń, by bronić swoich racji. Miało to niewątpliwe znaczenie dla upewnienia części ludzi, że przyłączenie części Górnego Śląska jest nie tylko uprawnione, ale i możliwe – mówił Jarosław Racięski, historyk z Muzeum Śląskiego.

I Powstanie Śląskie przygotowało grunt do następnych zrywów niepodległościowych. W 1920 roku wybuchło II powstanie śląskie, a w 1921 roku – III.

Na skutek tych wystąpień, dokonano korzystniejszego dla Polski podziału Śląska. W tym roku, w 100. rocznicę wkroczenia na Śląsk Wojska Polskiego, 20 czerwca po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

RIRM

drukuj

Tagi: Górny Śląsk, I powstanie śląskie

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl