Gloria.tv Needs Your Help - An Urgent Appeal
Peter(skala)
1.2K

Zachráni pápež bezmäsitými piatkami planétu?

Bratislava 2. novembra 2022 (HSP/Foto:Facebook/Elena Maria/News Wise)

Vedci z Cambridgeskej univerzity tvrdia, že ak by pápež obnovil bezmäsité piatky v rámci celej svetovej cirkvi, mohlo by to zmierniť milióny ton skleníkových plynov ročne

Na snímke pápež František

V roku 2011 katolícki biskupi Anglicka a Walesu vyzvali kongregácie, aby sa vrátili k odriekaniu mäsa počas piatkov. Podľa novej štúdie, ktorú viedla Univerzita v Cambridge, len približne štvrtina katolíkov zmenila svoje stravovacie návyky, ale aj tak sa tým ušetrilo viac ako 55 000 ton uhlíka ročne.

Vedci tvrdia, že z hľadiska emisií CO2 to zodpovedá tomu, ako by sa v priebehu roka na spiatočnú cestu z Londýna do New Yorku vydalo o 82 000 ľudí menej. Súčasný pápež František vyzval na ,,radikálne” riešenie klimatických zmien.

Vedci uviedli, že ak by napríklad len katolícki biskupi v Spojených štátoch vydali ,,záväzok” odolať mäsu v posledný deň pracovného týždňa, prínos pre životné prostredie by bol pravdepodobne dvadsaťkrát väčší ako v Spojenom kráľovstve.

,,Katolícka cirkev má veľmi dobré predpoklady na to, aby pomohla zmierniť klimatické zmeny, keďže má viac ako miliardu stúpencov na celom svete,” povedal hlavný autor štúdie profesor Shaun Larcom v Cambridge.

,,Poľnohospodárstvo zamerané na produkciu mäsa je jednou z hlavných príčin emisií skleníkových plynov. Ak by pápež obnovil povinnosť bezmäsitých piatkov pre všetkých katolíkov na celom svete, mohlo by to byť významným zdrojom nízkonákladového zníženia emisií,” povedal Larcom. ,,A to aj v prípade, že by sa túto povinnosť rozhodla dodržiavať len menšina katolíkov, ako sme zistili v našej prípadovej štúdii.”

Prax nejesť mäso v piatok je jednou z najstarších kresťanských tradícií, pričom na ryby sa nevzťahovala. Od vatikánskych reforiem v 60. rokoch to však nie je povinnosť, s výnimkou pôstneho obdobia pred Veľkou nocou. Podľa ekonómov, celkový podiel katolíkov v britskej populácii zostáva už desaťročia zväčša stabilný na úrovni necelých 10 %.

Z výsledkov prieskumu vyplýva, že 28 % katolíkov v Anglicku a Walese po tomto vyhlásení upravilo svoj piatkový jedálniček. Z tejto skupiny 41 % uviedlo, že prestali v piatok jesť mäso, a 55 % uviedlo, že sa snažia jesť v tento deň menej mäsa. U tých, ktorí uviedli, že len znížili konzumáciu, výskumníci predpokladali zníženie konzumácie mäsa v piatok na polovicu.

Podľa Národného prieskumu o výžive a stravovaní (NDNS) ľudia v Anglicku a Walese zjedia denne v priemere 100 gramov mäsa. Vedci vypočítali, že aj malé zníženie príjmu mäsa u časti katolíckej populácie sa rovnalo tomu, akoby každý pracujúci dospelý v celom Anglicku a Walese vyškrtol zo svojho jedálnička dva gramy mäsa týždenne.

Tím potom vyčíslil uhlíkovú stopu tohto nepatrného zníženia spotreby mäsa Priemerná nemäsitá strava s vysokým obsahom bielkovín vrátane potravín, ako sú ryby a syry, prispieva len tretinou emisií skleníkových plynov na kilogram v porovnaní s priemerným konzumentom mäsa.

Za predpokladu, že katolíci, ktorí upravili svoj jedálniček, prejdú v piatok na bezmäsité jedlá s vysokým obsahom bielkovín, to podľa vedcov znamená približne o 875 000 mäsitých jedál týždenne menej, čím sa ušetrí 1 070 ton uhlíka, teda 55 000 ton za rok.

Dr. Luca Panzone z Newcastle University tvrdí: ,,Hoci sa naša štúdia zaoberala zmenou praxe medzi katolíkmi, mnohé náboženstvá majú stravovacie predpisy, ktoré môžu mať veľký vplyv na prírodné zdroje. Aj iní náboženskí predstavitelia by mohli viesť k zmenám v konaní s cieľom ďalej podporovať udržateľnosť a zmierňovať klimatické zmeny.”

U kresťanov sa prax bezmäsitých piatkov datuje minimálne od vyhlásenia pápeža Mikuláša I. v 9. storočí. Katolíci boli povinní zdržať sa v piatky konzumácie mäsa na pamiatku Kristovej smrti a ukrižovania.

Povolené však boli ryby a zelenina, ako aj kraby, korytnačky a dokonca žaby. Vedci upozorňujú, že tento zvyk sa medzi niektorými americkými katolíkmi dodržiaval tak horlivo, že viedol k vynálezu jedla Filet-o-Fish v sieti McDonald’s.