acer
4688
miňocraft
Výborný film!Najlepšia otázka akú položil Alexander pápežským vyslancom : “V čom je vaša viera lepšia ako naša?” A tiež: “Tatári sú naši nepriatelia ale oni nám nevnucujú svoju vieru!”
A víťazstvo na rieke Neve bolo obdivuhodné.
Nech Boh ochraňuje skutočne pravoslávnych kresťanov!
bohušek
V ruském dějepisectví byly obě bitvy obvykle značně zveličovány a líčeny jako obrana západních ruských hranic před agresí katolického Západu s cílem ovládnout Rus, vnutit ji katolickou víru a připojit pod jurisdikci papeže. Dnešní historici[cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Vyhně…] vidí situaci střízlivěji. Zdůrazňují, že obou bitev se zúčastnila jen menší vojska o maximálním počtu několika …More
V ruském dějepisectví byly obě bitvy obvykle značně zveličovány a líčeny jako obrana západních ruských hranic před agresí katolického Západu s cílem ovládnout Rus, vnutit ji katolickou víru a připojit pod jurisdikci papeže. Dnešní historici[cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Vyhně…] vidí situaci střízlivěji. Zdůrazňují, že obou bitev se zúčastnila jen menší vojska o maximálním počtu několika tisícovek bojovníků.[cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Ověřitelnost] Ostatně více jich ani livonská větev řádu německých rytířů neměla k dispozici. Střízlivý počet 20 mrtvých a 6 zajatých rytířů ve známé „ledové“ bitvě, která uvádí livonský pramen,cs.wikipedia.org/wiki/Alexandr_Něvský pro ni mohl znamenat opravdu citelnou ztrátu, neboť počet livonských rytířů sotva přesahoval stovku. Obě historicky známé srážky v podstatě nepřekročily rámec širších pohraničních konfliktů, jež byly důsledkem a soupeření o prosazení vlivu ve východním Pobaltí mezi Rusy (Novgorodem, Pskovem) na jedné straně a příchozími Němci nebo Švédy na druhé straně. To ovšem neznamená, že nebyly zatěžující, ale především pro pohraničí, nikoliv pro celou Rus – většiny ruských knížectví se vůbec netýkaly. Ta byla v té době devastována druhou vlnou mohutné expanze Mongolů na západ.
miňocraft
Sväté knieža Alexander Nevský bol múdry muž,ktorý prevzal moc,keď ruské kniežatstvá boli už dosť dlhy čas pod nadvládou Zlatej hordy a vedel,že okamžitá vojna proti Mongolom by priniesla skazu Ruskej zemi a zničenie nádeje na oslobodenie,navyše od Západu boli ohrozovaní agresívnymi križiakmi(o čom je aj tento film).Jeho politika a diplomacia mala úspech,ruské kniežatstvá sa v čase mieru …More
Sväté knieža Alexander Nevský bol múdry muž,ktorý prevzal moc,keď ruské kniežatstvá boli už dosť dlhy čas pod nadvládou Zlatej hordy a vedel,že okamžitá vojna proti Mongolom by priniesla skazu Ruskej zemi a zničenie nádeje na oslobodenie,navyše od Západu boli ohrozovaní agresívnymi križiakmi(o čom je aj tento film).Jeho politika a diplomacia mala úspech,ruské kniežatstvá sa v čase mieru posilnili a pod vedením kniežaťa Dimitrija Donského r.1380 pri rieke Don porazili vojská mingolského chána a ešte počas boja sa pri svätých zostatkoch Alexandra Nevskeho sami od seba zapálili sviece ako predzvesť víťazstva a nebeskej ochrany svätca.
Rusko tak získalo nezávislosť vďaka sv.Alexandrovi Nevskemu a Dimitrijovi Donskemu od latiníckych i mongolských agresorov a nastúpilo cestu veľkej pravoslávnej mocnosti.
One more comment from miňocraft
miňocraft
Relikvia sv.Alexandra Nevského je v katedrálnom pravoslávnym chráme v Prešove.